Способи вмикання й режими роботи біполярних транзисторів
При ввімкненні БТ в електронну схему один його електрод вважають вхідним, другий – вихідним, а третій, відносно якого вимірюють вхідну і вихідну напруги, - спільним. Розрізняють такі схеми вмикання БТ: схема зі спільною базою ССБ (рис. 3.3 а), схема зі спільним емітером ССЕ (рис. 3.3 б) і схема зі спільним колектором ССК (рис. 3.3 в).
a) б) в)
Рисунок 3.3 – Схема вмикання БТ
Залежно від величини та полярності напруг на електродах приладу розрізняють такі режими роботи БТ:
1 Режим відсічки (РВ). Обидва - переходи вмикаються у зворотному напрямі. Запірні шари переходів розширюються, їх опори зростають, і через переходи протікають зворотні струми колектора та емітера . Це струми неосновних носіїв емітерної та колекторної областей – електронів, і оскільки концентрація цих носіїв невелика, струми ці незначні. Внаслідок різниці площ переходів для сплавних БТ . БТ закритий, вихідний струм некерований.
2 Режим насичення (РН). ЕП і КП вмикаються в прямому напрямі. Дірки інжектують у базу з емітера і колектора, створюючи великі струми насичення та , що визначаються рухом основних носіїв областей. У базі відбувається накопичення неосновних нерівноважних носіїв, опір бази і всього БТ різко знижується. Транзистор у цьому режимі вважають відкритим і насиченим, вихідний струм – некерованим.
3 Активний режим (АР). ЕП увімкнено в прямому напрямі, КП – у зворотному. Полярність напруг на електродах БТ, зображених на рисунку 3.3, відповідає цьому режиму. У колі емітера транзистора протікає струм за рахунок інжекції дірок з емітера в базу, а колекторний струм залежить від струму емітерного. Це основний режим роботи БТ як підсилювального приладу, коли вихідним струмом можна керувати за допомогою зміни вхідного струму.
4 Інверсний режим. Це також режим керованого вихідного струму, однак ЕП увімкнено у зворотному напрямі, КП – у прямому.
Дата добавления: 2015-04-25; просмотров: 1028;