Схема зі спільним емітером. БТ у названій схемі вмикання показано на рисунку 3.8 для випадку активного режиму
БТ у названій схемі вмикання показано на рисунку 3.8 для випадку активного режиму. Фізичні процеси в транзисторі аналогічні до процесів у ССБ.
Під дією напруги в колі емітера протікає . У базі цей струм розгалужується. Основна його частина йде до колектора, створюючи керовану складову вихідного струму. Друга, менша частина струму , йде в коло бази, створюючи струм бази рекомбінації. Назустріч струму рекомбінації через базу протікає зворотний струм колектора . Таким чином, вираз (3.10) є справедливим і для цієї схеми. Але оскільки вхідним струмом в ССЕ є струм бази , то потрібно одержати залежність від . З цією метою у формулу (3.10) потрібно підставити значення з формули (3.13). Одержимо
,
звідки
. (3.18)
Уводячи позначення
, (3.19)
вираз (3.18) можна одержати у вигляді
. (3.20)
З формули (3.20) випливає, що у ССЕ струм колектора має керовану складову , що залежить від вхідного струму, і некеровану .
Рисунок 3.8 – Струми БТ у схемі зі спільним емітером
Коефіцієнт пропорційності , який установлює зв’язок між керованою складовою і струмом бази, називають статичним коефіцієнтом передачі базового струму. При значеннях значення становлять відповідно 19-99.
Переваги ССЕ:
1) високий статичний коефіцієнт передачі вхідного струму - гарні підсилювальні властивості БТ у схемі зі спільним емітером;
2) значно більший вхідний опір ССЕ порівняно з ССБ, оскільки при однакових вхідних напругах струм бази значно менший, ніж струм емітера (див.(3.14)).
Недоліком схеми зі спільним емітером є те, що некерована складова її колекторного струму в разів більша, ніж у ССБ, оскільки струм як одна зі складових вхідного струму підсилюється транзистором.
Дата добавления: 2015-04-25; просмотров: 999;