Додатково до раціону видається 150 міліграм аскорбінової кислоти і 4 міліграма тіаміну.

Основна профілактична спрямованість раціону № 5 - захист нервової системи і печінки.

Слід підходити обережно до використовування жирів в лікувально-профілактичному харчуванні, оскільки вони сприяють всмоктуванню різних токсичних речовин з харчового каналу. У зв'язку з цим у всіх раціонах лікувально-профілактичного харчування обмежують вживання жирних продуктів, тугоплавких жирів (баранячого, яловичого і свинячого). Слід також обмежувати споживання куховарської солі і солоних продуктів. Робітникам, які працюють на промислових підприємствах, що виробляють бензол і миш'як, показане рясне пиття.

 

Таблиця 8.8. - Продуктовий набір лікувально-профілактичного раціону № 5

Продукти Денна норма, г (брутто) Продукти Денна норма, г (брутто)
Хліб житній М'ясо
Хліб пшеничний Риба
Крупа, макарони Масло вершкове
Мука пшенична і макаронні вироби Печінка
Картопля Молоко (кефір)
Овочі Сметана
Томат-пюре Творог
Масло рослинне Сіль
Яйце 1 шт. Чай 0,5

Хімічний склад і енергоцінність:

Білки 58 г;

Жири 53 г;

Вуглеводи 172 г;

Енергоцінність 1438 ккал.

Другим видом лікувально-профілактичного харчування є молоко і молочні продукти, які видаються особам, що повергаються дії несприятливих чинників виробничого середовища. Молоко, будучи найважливішим джерелом повноцінного білка, незамінних амінокислот, фосфатідов, вітамінів і мінеральних речовин, підвищує опірність організму до шкідливих фізичних, хімічних і біологічних чинників, що зустрічаються на виробництвах. Це пояснюється його впливом, що нормалізує ряд обмінних процесів і функцій організму.

Молоко видається робітникам і службовцям в дні фактичного виконання ними робіт на виробництвах з шкідливими умовами праці, якщо вони по нарядах або графіках виходів були зайняті на цих роботах не менше половини робочого дня або зміни. За робочу зміну незалежно від її тривалості видається 0,5 л молока. Натуральне молоко у виняткових випадках за узгодженням з медико-санітарною частиною підприємства або з місцевою СЕС може бути замінене рівною кількістю кефіру, кислого молока, ацидофільного молока або мацоні. Забезпечення молоком робітників і службовців повинне проводитися протягом робочої зміни. Працівникам різних підрядних організацій, допоміжних і підсобних цехів за час їх роботи на виробництвах, ділянках і в цехах, де для всіх основних працівників, а також для ремонтного і чергового персоналу цих підрозділів передбачена видача молока відповідно до правил видачі цього продукту. Видача молока працівникам інших організацій проводиться за рахунок організацій, в штатах яких вони перебувають.

Молоко не видається робітникам і службовцям в дні їх відсутності на підприємстві незалежно від причин, а також в дні роботи на інших ділянках, де видача молока не передбачена. Молоко не видається також робочим і службовцям, які одержують раціони лікувально-профілактичного харчування у зв'язку з особливо шкідливими умовами праці. Не дозволяється видача молока за минулі зміни, за одну або декілька змін вперед, до дому, а також видача грошей замість молока.

Молоко рекомендується видавати особам, що працюють в умовах постійного контакту з радіоактивними речовинами у відкритому вигляді і зайнятим виробництвом, переробкою і застосуванням токсичних речовин органічного і неорганічного походження, які викликають порушення функції печінки, білкового, мінерального обміну і різке роздратування слизистих оболонок верхніх дихальних шляхів.

У лікувально-профілактичному харчуванні широке застосування знайшли деякі жиро- і водорозчинні вітаміни. Їх рекомендується використовувати у вигляді фармацевтичних препаратів, а також включати в раціони харчування ті харчові продукти, які є хорошими джерелами жиро- і водорозчинних вітамінів.

У робочих гарячих цехів ряду виробництв наголошується підвищене потовиділення, що приводить до значної втрати водорозчинних вітамінів. Разом з використовуванням в лікувально-профілактичному харчуванні вітамінних препаратів згідно офіційним рекомендаціям важливе щоденне забезпечення вітамінної повноцінності як раціонів лікувально-профілактичного, так і раціонального харчування робітників, що піддаються дії різних виробничих шкідливостей.

Під дією вітамінів спостерігається значна стимуляція захисних механізмів організму до дії несприятливих хімічних і фізичних чинників виробничого середовища.

Відомі властивості аскорбінової кислоти при дії бензолу, толуолу, ксилола, миш'яку, фосфору, свинцю. Вітаміни групи В знижують інтоксикацію організму хлорзамещеннимі вуглеводнями, ртуттю, свинцем, а ергокальциферол попереджає кісткову поразку при отруєнні кадмієм.

Робітникам, які контактують в процесі трудової діяльності з ртуттю, необхідно включати в харчування рослинні продукти, багаті селеном і токоферолом. Селен - біологічний антагоніст ртуті і разом з токоферолом бере участь в детоксикациі цього металу. Хорошим джерелом селену є соєві боби і злакові, зокрема рис, токоферолу - рослинні масла. Несприятливий вплив деяких фізичних чинників виробничого середовища (шум, вібрація) також може бути пом'якшене шляхом додаткового прийому відповідних вітамінів - аскорбінової кислоти, тіаміну, рибофлавіну і пірідоксина. Тому в харчування слід включати харчові продукти - джерела жиро- і водорозчинних вітамінів.

Важливими джерелами ретинолу і каротину є молоко, масло, твердий творог, яйця, яловича і свиняча печінка, деякі овочі і фрукти. Каротин міститься в багатьох рослинних продуктах .

Для профілактики інтоксикацій важкими металами необхідні такі речовини, які могли б бути застосовані безпосередньо на виробництві. До них відносяться пектинові речовини, які не надають побічної дії на організм і в той же час дають виражений захисний ефект.

Робітникам, зайнятим на роботах, пов'язаних з дією неорганічних з'єднань свинцю, разом з 0,5 л кисломолочних продуктів рекомендується видавати 2 г пектину у вигляді консервованих рослинних харчових продуктів, збагачених фруктових соків, напоїв. Соки, які збагачені пектином, напої можуть бути замінені натуральними фруктовими соками з м'якоттю в кількості 300 г. Продукти, соки і напої, які збагачені пектином, а також рівноцінні їм натуральні соки з м'якоттю робітники повинні одержувати перед початком зміни. Значна кількість пектину міститься в морквяному соку з м'якоттю, в яблучно-морквяному соку і в яблуках, протертих з цукром.

Для робітників, що піддаються дії свинцю, ртуті, кадмію і інших важких металів, рекомендується використовувати в харчуванні наступні пектіноутримуючі продукти: буряк столовий, редиску, баклажани, гарбуз, моркву, капусту, печені яблука, абрикоси, сливи, як в натуральному вигляді, так і у вигляді різних салатів і закусок. Слід зазначити, що вміст пектину в плодах і ягодах різко коливається залежно від вигляду, сорту, ступеня дозрівання, місця зростання і інших умов зовнішнього середовища

 

 

Контрольні питання:

1. Для кого призначено і яка мета лікувально-профілактичного харчування?

2. Для кого призначений раціон №1 лікувально-профілактичного харчування і у чому його особливості?

3. Для кого призначені раціони № 2, № 2а лікувально-профілактичне харчування і у чому їхні особливості?

4. Для кого призначений раціон № 3 лікувально-профілактичні харчування і у чому його особливість?

5. Для кого призначені раціони № 4, № 4а, № 4б лікувально-профілактичні харчування і у чому їхні особливості?

6. Для кого призначений раціон №5 лікувально-профілактичного харчування і у чому його особливість?

7. Які продукти і біологічно активні речовини рекомендується використовувати в лікувально-профілактичному харчуванні?

 








Дата добавления: 2015-04-25; просмотров: 942;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.