Ситуація 4.
У Вас виник конфлікт з Вашим безпосереднім підлеглим. Він звернувся зі скаргою до Вашого керівника. Як Ви будете діяти?
Мікровикладання
Цей метод творчого навчання педагогічно доцільний при навчанні студентів магістратури непедагогічних ВНЗ. Він, по-перше, надає можливості набувати практичних умінь підготовки до педагогічної діяльності; по-друге, за обмеженого терміну педагогічної практики, який відводиться студентам магістратури галузевих ВНЗ, надає можливості набувати практичних вмінь володіння аудиторією, ораторських умінь та умінь самоаналізу і самокорекції лекторської діяльності.
Мікровикладання може бути:
· елементом лекції (виступом студента за 1-2 питаннями);
· «вкрапленням» на 5-20 хвилин виступом студента чи іншого викладача у лекцію провідного викладача;
· елементом практичного чи семінарського заняття, коли студенту магістратури пропонується провести його фрагмент, присвячений обговоренню 1-2 проблемних запитань;
· елементом індивідуальної консультації, колоквіуму чи заліку, коли магістранту пропонується поясняти окремі питання, здійснити рецензування реферату, есе чи іншого виду завдання, виконаного студентом, аргументовано оцінити його відповідь тощо.
Результат мікровикладання обов’язково аналізується викладачем індивідуально чи в академічній групі студентів магістратури з наданням методичних рекомендацій.
Метод кейсів (вирішення практичних проблем)
Метод кейсів (case study) як засіб навчання у ВНЗ набирає все більшої популярності. Мета методу кейс-стаді – поставити студентів у таку ситуацію, коли їм необхідно буде прийняти рішення. Кейс– це події, які реально відбулися в певній сфері діяльності і є основою для проведення обговорення в академічній групі під керівництвом викладача. У більшості випадків при використанні кейсу учасникам надається можливість ознайомитись із переліком обставин, підґрунтям яких є реальні чи уявні ситуації.
Опис цієї ситуації одночасно висвітлює не лише конкретну практичну проблему, а й актуалізує певний комплекс знань, які треба засвоїти під час її розв’язування.
Існують три основних варіанта застосування методу кейсів1:
1. Діагностика проблеми.
2. Діагностика однієї чи кількох проблем та напрацювання учасниками шляхів їх вирішення.
3. Оцінка учасниками існуючих дій стосовно вирішення проблеми та її наслідків.
У кожному із наведених варіантів процес навчання здійснюється через надання викладачем інформації у вигляді проблеми чи серії проблем. Ця інформація може бути викладена у документальній, заздалегідь підготовленій формі або за допомогою вербальних і візуальних засобів (показ слайдів чи відеоматеріалів). По закінченні вправи група пропонує свої напрацювання, які можуть стати підґрунтям для дискусії.
Для ефективного використання методу кейсів слід скористатися такими методичними порадами:
1. Матеріал для обговорення має бути підібраний таким чином, щоб відображав проблеми, з якими учасники можуть зіткнутися в професійній діяльності. Він повинен містити достатній обсяг інформації, щоб група мала в своєму розпорядженні всі необхідні дані, однак не була перевантажена ними.
2. Ситуація, навколо якої відбувається обговорення, має бути достатньо складною і налічувати декілька варіантів (альтернатив) розв’язання:
- послідовний виклад подій має містити деталі, уточнення (ілюструвати складність і багатоплановість професійної діяльності);
- потрібен центральний герой, інтрига, боротьба інтересів (це зробить аналіз персоніфікованим, жвавішим і цікавим);
- події, відображені у ситуації, не мають бути надто давнішніми, краще, щоб вони стосувалися знайомих для студентів об’єктів (фірм, організацій, особистостей);
- ситуація має бути адаптованою до тих знань, які викладач планує актуалізувати.
3. Ефективність застосування даного методу залежить від кількості учасників групи. Якщо група є досить великою, доцільно застосувати декілька варіантів розгляду проблемних ситуацій або внести елемент змагання, запропонувавши учасникам кожної групи спробувати розв’язати ситуацію раніше за суперника.
Розроблення кейсів – достатньо складне завдання. Допомагає його розв’язати наявність великого обсягу вже готових кейсів, які можна запозичити з навчальної літератури.
Хоч би якою цікавою та вдалою була конкретна ситуація, ефективність роботи з нею виявляється мінімальною, якщо викладач не володіє методикою аудиторної роботи з кейсами.
Класичний варіант моделі ситуаційного навчання має наступну логіку:
І етап – індивідуальне вивчення студентами тексту ситуації (як правило, позааудиторно).
ІІ етап – формулювання викладачем основних питань з кейсу, вступне слово викладача.
ІІІ етап – об’єднання студентів у малі групи.
IV етап – робота студентів у складі малої групи.
V етап – презентація “рішень” кожної малої групи.
VІ етап – загальна дискусія, запитання, виступи з місця.
VІІ етап – виступ викладача, його аналіз ситуації та процесу її обговорення.
VІІІ етап – підсумки й оцінювання роботи студентів із кейсом.
(Можливі інші моделі, але вони, як правило, ґрунтуються на цій вихідній).
Отже постає питання: якою є роль викладача під час роботи з конкретними ситуаціями?
Якщо стисло відповісти на це запитання, можна сказати, що викладач керує процесом, який приведе до відкриття, стимулює, власне, “некеровану” діяльність групи. Проте якщо розглянути цей процес детальніше, поетапно, можна виокремити такі моменти.
Під час “доаудиторної” роботи – викладач має підготувати збірку кейсів, які відповідатимуть завданням конкретного курсу, зважаючи на вимоги до певних ситуацій. Для ефективної роботи студентів треба продумати домашнє завдання, яке передбачатиме або підготовку питання до конкретної ситуації, або письмовий аналіз самого кейсу. Також можна запропонувати огляд додаткової літератури з проблем, що стосуються конкретної ситуації.
Велику увагу треба приділити організаційним моментам:
- підготувати в достатній кількості тексти самого кейсу, щоб кожен студент міг хоча б за декілька днів отримати його для самостійного опрацювання;
- забезпечити інший роздатковий матеріал;
- продумати матеріально-технічне забезпечення роботи навчальної групи (аудиторія, меблі, технічні засоби тощо);
- продумати розподіл часу (особливо на роботу в аудиторії). На другому етапі викладач розв’язує три основні завдання:
1) перевіряє знання студентами змісту ситуації (наприклад, пропонує їм відтворити хронологію подій, імена учасників події тощо);
2) визначає проблеми (питання), що стають предметом обговорення та розв’язання;
3) конкретну ситуацію позиціонує у відповідний розділ навчального курсу, нагадує ключові моменти теорії, спрямовує студентів на професійний, а не побутовий підхід до аналізу ситуації.
Наступні етапи характеризуються тим, що робота викладача перетворюється на “невидиму руку”, яка регулює процес аналізу конкретної ситуації, надаючи імпровізовану допомогу групі, котра її потребує. Викладач стежить за процесом обговорення; вчасно ставить запитання, які допоможуть зробити крок уперед, і водночас оцінює значення ідей, запропонованих раніше; вміє пов’язати виступи окремих студентів таким чином, щоб не лише вони, а й уся група могла усвідомити їх значення; має відчуття часу, яке підказує йому, що обговорення триває занадто повільно або занадто швидко, тому слід оптимізувати навчальний процес.
Отже, викладач у процесі аналізу конкретної ситуації має добре розумітися на змісті курсу і його між предметних взаємозв’язках спрямовувати процес обговорення. Це вельми складне й відповідальне завдання, яке можна вирішити лише за ретельної систематичної підготовки до занять.
Дидактична особливість використання методу конкретних ситуацій полягає у тому, що основна робота викладача починається задовго до аудиторного етапу. Чим чіткішою але малопомітною,
недомінантною є роль викладача в аудиторії, тим ґрунтовнішу підготовчу роботу він здійснив. У процесі підготовки необхідно не тільки уважно систематизувати матеріал, продумати приблизний план обговорення, додаткові питання для активізації дискусії, а й проаналізувати готовність конкретної групи до такої роботи.
На завершальному етапі роботи в аудиторії викладач має зробити підсумковий виступ. У ситуаційному навчанні важливий не стільки кінцевий результат, як процес його знаходження, адже саме таким чином розвиваються професійні якості керівника. Крім того, в case study слід виходити з припущення, що правильним може бути будь-яке рішення, якщо воно аргументоване. Тому викладач, підбиваючи підсумки, здійснює аналіз не тільки самої ситуації, а й обговорення. Він обґрунтовує свою позицію щодо сутності ситуації і водночас – оцінює виступи представників малих груп, визначає помилки, теоретичні “прогалини”, доводить необхідність знати теоретичні факти. Бажано запропонувати студентам як варіант “правильної відповіді” розв’язання обговорюваної ситуації так, як це трапилось в житті (хоча це не означає, що такий варіант є оптимальним).
Зрештою ще один завершальний і досить складний етап у роботі викладача – оцінювання результатів навчання студентів із застосуванням кейс-методу.
До критеріїв оцінювання належать:
І. Активна участь студента в обговоренні кейсу (в аудиторії), що передбачає:
- конструктивні оригінальні пропозиції щодо ефективного розв’язання проблемної ситуації;
- адекватне застосування теоретичних знань з вивченого курсу;
- використання цікавого додаткового фактичного матеріалу, статистичних даних для аргументації своїх пропозицій;
- уміння вирізняти й ідентифікувати проблеми, ставити запитання з огляду на конкретну ситуацію;
- уміння чітко, логічно, структуровано викладати власну позицію у процесі обговорення.
ІІ. Участь у роботі малої групи:
- участь у підготовці групового проекту (може визначатися самими членами цієї групи як коефіцієнт трудової участі кожного студента у розробленні проекту);
- презентація проекту рішення групи в процесі обговорення (усно чи письмово).
ІІІ. Самостійна робота по підготовці до заняття:
- уміння письмово проаналізувати конкретну ситуацію (із висновками, проблемами, запитаннями);
- підготовка додаткових теоретичних завдань (рефератів, оглядів першоджерел).
Переваги методу кейсів
1. Використання даного методу значною мірою доповнює теоретичні аспекти розгляду проблеми.
2. Метод кейсів надає унікальної можливості вивчити складні та професійно значущі питання в емоційно сприятливій атмосфері навчального процесу, і використати набутий досвід в реальній практиці.
3. Комунікативна природа методу надає можливості здійснити швидку, але грунтовну оцінку обговорюваних питань і запропоно-ваних рішень.
Недоліки методу кейсів
1. Здатність виявляти, аналізувати та прораховувати кожний крок, який наблизить до вирішення проблеми, є одним із переваг методу кейсів і в той же час – одним із його недоліків та обмежень. Потрапивши в аналогічну ситуацію в реальному житті, учасник навряд чи зможе швидко пригадати отриманий досвід. Цю обставину слід пояснити студентам, аби уникнути можливих розчарувань у подальшому.
2. Оскільки часові обмеження можуть не дозволити групі напрацювати об’єктивні шляхи вирішення проблеми та надати практичні рекомендації щодо цього, це, імовірно, може викликати загальне почуття незадоволення.
3. Обговорювання необхідно побудувати таким чином, щоб учасники могли відчути себе причетними до запропонованих проблемних ситуацій і інтенсивно відшукували шляхи їх розв’язання.
4. Низька активність студентів на заняттях є найтиповішою причиною зниження ефективності методу. Варто пам’ятати, що наразі викладач працює в культурі відносного колективізму і великої владної дистанції. Студенти можуть почувати себе дискомфортно, якщо переживають, що викладач не погодиться з ними (велика владна дистанція) або однокурсники не підтримують їх думку (домінуючий колективізм.). Відразу змінити подібні стереотипи в українській аудиторії дуже важко, тому слід здійснювати поступові кроки для підсилення індивідуальної участі кожного студента в груповій роботі.
Підсиленню індивідуальної участі кожного студента сприятиме ряд чинників:
1. Намагання зрозуміти індивідуальну мотивацію кожного із студентів і характер взаємостосунків у групі.
2. Поступове залучення всіх студентів до дискусії через роботу в парах чи малих дискусійних групах. Студенти дістануть колективну підтримку своїм думкам і психологічно комфортніше почуватимуться, висловлюючи вже не просто індивідуальну, а колективну думку.
3. Залучення до дискусії, що вже розгорнулася та набрала гостроти, тих студентів які ще не висловлювалися, індивідуально звертаючись до них із запитаннями.
4. Підкреслено позитивне ставлення до виступів студентів, які нарешті вирішили висловити свою думку.
5. Пропозиція дати письмову відповідь на деякі запитання кейса.
6. Періодична зміна складу підгруп. Часто підгрупи студентів у навчальному закладі формуються ще на початку навчання і не змінюються до його завершення. Це спричиняє стереотипну поведінку у підгрупах, появу лідерів та виконавців, які грають свою роль «за звичкою». Зміна складу підгрупи може жати студенту можливість випробувати себе у незвичній для себе ролі.
7. Визнання та наголос на особистому праві кожного студента не тільки висловлюватися, але й бути вислуханим.
8. Формування вміння вислухати, яке є ключовою рисою будь-якого успішного керівника. Доречно ввести жорстке правило, що висловлюватися можна лише піднявши руку і отримавши дозвіл людини, яка керує дискусією (цю роль, переважно, виконує викладач, але часом це може робити хтось із студентів). Дотримання такого правила стримуватиме надто активних студентів, холериків за темпераментом, які завжди готові висловлюватися негайно, без особливого обдумування та з будь-якого приводу, і дасть можливість говорити тим, хто через особливості власного характеру не бажає когось перекрикувати (найчастіше це флегматики та меланхоліки).
Метод «Коло ідей»
Метою методу є залучення всіх студентів до обговорення проблеми. Методика проведення, “Кола ідей” містить наступні етапи:
- Викладач ставить дискусійне питання та пропонує обговорити в малих групах його окремі аспекти.
- Здійснюється комплектування гомо- чи гетерогенних груп (з урахуванням індивідуально-психологічних особливостей студентів, рівня їх знань). Окреслюється термін обговорення проблеми в групі.
- Після того як вичерпався час на обговорення, кожна група пропонує лише один аспект вирішення проблеми, яку обговорювали.
- Групи висловлюються по черзі, поки не буде вичерпано всі відповіді.
- Під час обговорення теми на дошці фіксується список зазначених ідей.
- Коли всі ідеї з вирішення проблеми висловлені, можна звернутися до розгляду проблеми в цілому і підбити підсумки роботи.
«Коло ідей» орієнтоване на формування вмінь працювати в команді.
«Акваріум»
Окрім вирішення дидактичних завдань «Акваріум» допомогає удосконалювати навички роботи в малих групах, формувати комунікативну культуру та розвивати практичне мислення.
Після того як викладач об’єднав студентів у дві – чотири групи і запропонував завдання для виконання та необхідну інформацію, одна з груп сідає в центр аудиторії (або на початку середнього ряду в аудиторії, де стоять робочі столи) та утворює своє маленьке коло (рис. 20).
Рис. 20 Розміщення студентів при використанні методу “Акваріум”
Студенти цієї групи починають обговорювати запропоновану викладачем проблему. Групі, що працює, для виконання завдання необхідно:
- прочитати вголос ситуацію-завдання;
- обговорити її в групі, використовуючи метод дискусії;
- дійти спільної думки за 3 – 5 хв.
Всі інші студенти мають тільки слухати, не втручаючись у процес обговорення, спостерігають, чи змістовною є і чи відбувається вона за визначеними етичними правилами. Після закінчення 3-5 хвилин група займає свої місця, а інші обговорюють наступні питання:
- Чи погоджуєтесь ви з думкою групи, яка висловилась?
- Чи була ця думка достатньо аргументованою?
- Який з аргументів ви вважаєте найбільш переконливим?
Після цього місце в “Акваріумі” займає інша група та обговорює наступну ситуацію.
Усі групи по черзі мають побувати в “Акваріумі”, і діяльність кожної з них мусить бути обговорена аудиторією. Метод «Акваріум» сприяє формування критичності мислення студентів та повазі до плюралізму думок.
Дата добавления: 2015-04-10; просмотров: 1420;