Конституція УРСР 1937 р.: основні положення.
13 липня 1936 року Президія ЦВК УСРР утворила конституційну комісію, яка розробила проект конституції та передала на розгляд Надзвичайного 14- з’їзду Рад УСРР.
З’їзд Рад відкрився 25 січня 1937 року, а 30 січня він затвердив проект нової Конституції УРСР, яка майже повністю відтворила союзну Конституцію, її принципи, копіювала основні положення. Обидві Конституції за формою були демократичними, але повністю відірваними від реального життя.
Україна визнавалася соціалістичною державою робітників і селян. Політична влада здійснювалася Радами депутатів трудящих. Економічною основою УРСР визнавалися соціалістична система господарства і соціалістична власність у формі державної або колгоспно-кооперативної.
Важливе значення мала ст. 14 розділу 2, якою Українській РСР надавалося право виходу зі складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Проте механізму реалізації конституційного права на вихід зі складу Союзу РСР розроблено не було.
Конституція внесла істотні зміни в структуру центральних органів влади. Найвищим органом державної влади УРСР ставала Верховна Рада, яка обиралася громадянами України строком на 4 роки. Відтоді це був єдиний законодавчий орган УРСР. Відповідно до Конституції Верховна Рада УРСР обирала Президію – колегіальний, постійно діючий орган.
Верховна Рада обирала уряд республіки – Раднарком УРСР – вищий виконавчий і розпорядчий орган державної влади. Він мав право видавати постанови і розпорядження, перевіряти їх виконання.
Особливість Конституції 1937 року полягала в тому, що в неї вперше було введено положення про комуністичну партію як керівну установу всіх громадських і державних організацій.
Місцеві органи державної влади в областях, округах, районах, містах і селах України – Ради депутатів трудящих обиралися населенням відповідних адміністративних одиниць строком на два роки.
Конституція проголошувала свободу слова, друку, зборів і мітингів, демонстрацій, тобто йшлося про політичні права, притримані розвинутим демократичним країнам. У той час, коли провадилися незаконні обшуку та арешти, здійснювалися масові репресії, в Конституції урочисто проголошувалася недоторканість особи, житла тощо.
Вперше в історії українського радянського конституціоналізму Конституція 1937 року мала спеціальний розділ, присвячений суду та прокуратурі.
Вибори до Рад депутатів трудящих усіх ступенів провадились на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні. Проте справжніх виборів з альтернативними кандидатами не було.
Дата добавления: 2015-03-09; просмотров: 2441;