Мотивація праці науковців
Досвід розвинених країн показує, що необхідною умовою прогресу науки і техніки є розвиток і максимальне розкриття творчого потенціалу науковців. Активізація людського фактора і прискорення науково-технічного прогресу — це взаємозалежні проблеми збалансованості та динамічного розвитку факторів виробництва. Сучасні технології мають ряд особливостей: вони вузько спеціалізовані, видко застарівають, вимагають постійного удосконалювання, їх неможливо впровадити лише за допомогою документації, без людини — носія ноу-хау.
Основою для мотивованої трудової діяльності є покликання до того чи іншого роду занять, тобто наявність відповідних здібностей, схильностей, а також можливості реалізації професійного потенціалу. При цьому дуже важливі індивідуальні самооцінки, оскільки від свідомості того, що людина займається своєю справою, значною мірою залежить ефективність її праці. Такі оцінки виявляються за допомогою обстеження шляхом анкетування. Доцільно до анкети включати перелік трудових цінностей, як-от: достатній заробіток; гарні колеги по роботі; цікава робота; робота за здібностями; зручний час роботи; корисність для суспільства; тривала відпустка; надійне місце роботи; шанована робота; можливість ініціативи; досягнення результатів; можливість спілкування; відповідальність у роботі; міжнародні контакти.
Для більш системного представлення весь спектр можливостей наукової праці можна згрупувати в чотири основні категорії — професійні, матеріальні, статусні й особистісні.
До першої віднесено наступні позиції: повною мірою розвивати й використовувати свої знання, здібності, досвід; самому регламентувати свою роботу, робочий день; робити свій внесок у дослідження й розробки, над якими працюєш; реалізовувати свої ідеї на практиці, працювати зі своїми однодумцями, служити суспільству, прогресу.
До другої — мати високі заробітки, гідне матеріальне становище, відчувати стабільність, впевненість у житті.
До третьої: почувати стабільність, впевненість у житті, домагатися високого суспільного становища, визнання.
До четвертої: самому регламентувати свою роботу, робочий день, жити у відповідності зі своїми інтересами, не обмеженими роботою.
Для наукової діяльності особливо актуальним є співвідношення мотивації за результатами і статусом. Наукові результати оцінюються на основі публікацій (статей, книг, доповідей), премій за окремі досягнення і цикли робіт, нагород конкурсів, медалей наукових товариств, грантів на проведення досліджень, відображення робіт вченого у доповідях керівників Академії наук і т. ін. Науковий статус оцінюється відповідно до вченого ступеня, звання, членства у наукових товариствах, займаної посади.
Нині у теоретичних дослідженнях основним методом добору найбільш результативних робіт стали конкурси грантів. При доборі заявок на гранти, як правило, проголошують абсолютну рівність заявників, тобто незалежність рішень від наукових ступенів, звань, місця роботи, посади. У цьому розумінні конкурси грантів — одна з найдемократичніших форм мотивації за результатами.
Ефективність мотивації і стимулювання значною мірою пов'язані з проблемою диференціації доходів. Облік безпосереднього внеску кожного працівника у вирішення конкретної науково-технічної проблеми має покладатися в основу вдосконалення системи оплати праці вчених, розробників, техніків. Від вирішення цього питання залежить підвищення ефективності наукових досліджень і розробок, творча активність працівників сфери науки і техніки. Матеріальне стимулювання дослідників і розробників припускає використання системи посадових окладів та спеціального преміювання.
При стимулюванні необхідно зважати на те, що у сфері науки існує асинхронність здійснення витрат і одержання результатів. Для посилення зацікавленості працівників у досягненні ефективніших результатів можна використовувати пропозицію про застосування авторських облігацій. За цими облігаціями авторську винагороду передбачається виплачувати протягом деякого періоду, в міру реалізації розрахункових ефектів від упровадження розробки. Перспективним є й застосування принципу «роялті», що припускає право дослідника, розробника на частку прибутку від виробництва нової техніки, використання наукових та технічних пропозицій. Це дасть змогу підвищити зацікавленість науковців як у перспективності напрямів досліджень і розробок, так і в термінах впровадження останніх.
2. Стимулювання праці дослідників і розробників
У ринковій економіці найважливішою умовою існування й розвитку підприємства є виробництво конкурентноздатної продукції. Одним із напрямів його забезпечення є заощадження й ефективне використання науково-технічного й технологічного потенціалів, відродження творчої діяльності винахідників і раціоналізаторів виробництва. Ефективність діяльності дослідників і розробників багато в чому визначається формами й методами мотивації і стимулювання, особливості яких зумовлені самим характером праці.
Можна виділити дві проблеми вдосконалення оплати праці розробників. Перша — система заохочення індивідуальних результатів праці виконавців на основі диференціації розмірів їхньої винагороди відповідно до трудового й творчого внеску в роботу підрозділів і організації в цілому; друга — вдосконалення форм стимулювання колективних результатів роботи.
Аби система винагород стала ефективною базою мотиваційного механізму підвищення трудової активності працівників, оплата має сприйматися як справедлива. Кожен співробітник проводить порівняння витрат і винагороди, визначаючи свій внесок і порівнюючи його з отриманими результатами, приблизно визначаючи точку їхньої рівноваги. Поняття внеску складається з численних елементів, які, на переконання працівників, їм доводиться вкладати для одержання результату: час і трудові зусилля (розумові й фізичні), освіта, попередній стаж і досвід роботи, використані навички, відданість і участь, творчість і трудові досягнення. Також порівнюються складність робочого завдання, умови роботи, прийнятний ризик. Результат — це система усіх можливих винагород, які співробітники одержують за свою роботу: економічних — заробітна плата, пільги, відпустка, та неекономічних — суспільне становище, повага, незалежність, задоволення від роботи, гарантія робочого місця.
Основа удосконалення оплати праці розробників — об'єктивна оцінка їхньої діяльності.
Для оцінки трудового внеску розробників пропонується використовувати наступні показники:
• по першій групі — виконання індивідуального плану (за обсягом робіт) і зайнятість розробника в проекті (за трудомісткістю);
• по другій — питома ефективність праці виконавця, яка враховує частку прибутку від розробки;
• по третій — питома вага пропозицій розробника в загальному обсязі пропозицій, рівень виходу науково-технічної інформації (бал), якість виконання завдань, використання робочого часу окремим виконавцем.
Значення вагових коефіцієнтів визначається шляхом експертного опитування.
Розробники проектів мають відчувати себе не просто формальними виконавцями робіт, а учасниками творчого процесу і бачити власні невикористані резерви.
Порядок оцінки творчого внеску в об'єкт дослідження й розробки полягає в наступному. Залежно від змісту робіт, які виконуються працівником, обирається система оцінних критеріїв і показників. Кожному оціночному показнику встановлюється фактична величина оцінки в балах. Оцінка загального показника творчого внеску у виконане дослідження чи розробку визначається як середнє арифметичне балів усіх використовуваних критеріїв і показників. На її основі визначається розмір надбавки за високі досягнення в праці й особливий характер роботи фахівця.
Для заохочення розробників виплачується також надбавка за виконання особливо важливої роботи на термін її виконання (до 50 % посадового окладу). її розмір визначається залежно від оцінки розробки.
Винагорода повинна мотивувати працівників до роботи в команді, спрямованої на поліпшення показників діяльності підрозділу й організації в цілому. Тому важливим питанням конструювання системи оцінки є забезпечення взаємозв'язку показників оцінки результатів колективної й індивідуальної праці. Комплексна оцінка результатів діяльності тематичних підрозділів та їхніх працівників здійснюється за кожним підрозділом, кожною темою проекту, кожним виконавцем.
Для стимулювання працівників до продовження трудової діяльності у конкретній організації застосовується доплата за вислугу років. У разі потреби виконання термінового чи додаткового замовлення на розробку створюється тимчасовий трудовий колектив. За роботу в ньому розробник може одержувати доплату.
Нині з'явилися науково-технічні працівники нового типу — менеджери, завдання яких полягає у пошуку проектів, замовлень, угод. Тому система винагород має стимулювати розробників до участі у пошуку замовлень, до продажу науково-технічної документації іншим організаціям, до популяризації об'єктів досліджень і розробок.
За неякісне виконання робіт чи порушення термінів, передбачених планом-графіком, доходи виконавців повинні знижуватися. Однак у будь-якому разі доходи виконавця не слід знижувати до рівня доходів не зайнятих у проекті співробітників.
Якщо співробітник бере участь одночасно в декількох проектах, його базова ставка і соціальні гарантії повинні зростати з урахуванням коефіцієнта його участі, що залежить від кількості робіт, у яких задіяний співробітник. У цьому разі у співробітників інноваційних організацій з'являється матеріальна зацікавленість в участі у декількох роботах, а накладання значних штрафних санкцій за неякісне виконання останніх сприяє збільшенню коефіцієнта корисної дії та мотивації професійного росту.
Конкурсні підвищення мають постійно-періодичний характер і прив'язані до вакансій. На кожну вакантну посаду може претендувати будь-який співробітник фірми, так само як і сторонній кандидат. Претенденти повинні викласти в письмовому вигляді свої уявлення про виконання посадових обов'язків, заявити свою кваліфікацію, сформулювати попередній план дій. Набір мінімально необхідних вимог у кожному конкретному випадку визначається індивідуально, та принцип вільної участі дотримується завжди, і будь-яка посада на підприємстві доступна будь-якому співробітнику, який виграв конкурс. Оцінює представлені проекти комісія, яка також не є постійною, а формується залежно від наявності вакансії. Співробітників, які зайняли друге місце, можна заохочувати підвищенням зарплати чи разовою премією, а їхні ідеї — використовувати новим керівником.
Під нефінансовими винагородами мають на увазі усі методи, що не стосуються безпосередньо оплати праці й які компанія використовує для винагороди своїм співробітникам за гарну роботу й ;, підвищення їхньої мотивації та прихильності до організації. Перелічимо найпоширеніші з них.
По-перше, пільги, пов'язані з графіком роботи. Насамперед, це дії, пов'язані з оплатою неробочого часу співробітника. Крім того, це надання співробітнику гнучкого графіка роботи. І, нарешті, дуже популярною останнім часом є система „банку неробочих днів”. Співробітнику на рік надається певна кількість днів, коли він може не працювати (зазвичай ця кількість складається з норми відпустки і розумної кількості відгулів), і він одержує можливість скористатися неробочими днями за своїм розсудом.
По-друге, матеріальні нефінансові винагороди. Насамперед, це різні подарунки, які фірма робить своїм співробітникам. Крім того, сюди ж можна віднести оплату медичної страховки, а також позики за пільговою програмою та знижки на придбання продукції підприємства.
По-третє, різні загальнофірмові заходи, що не стосуються безпосередньо роботи. Це фірмові свята, присвячені значним подіям внутрішнього життя (ювілею фірми, випуску нової моделі продукції тощо). Крім того, різні заходи, на які працівники мають право запрошувати свої родини (Новий рік, День Незалежності), заміські й екскурсійні поїздки, що влаштовуються організацією. До цієї ж категорії можна віднести оплачувані централізовані обіди.
По-четверте, тип винагород, які можна назвати «винагороди-вдячності». Ця категорія нематеріальних винагород є, на наш погляд, найзначнішою. Насамперед, це елементарні слова подяки співробітникам за їхню роботу, висвітлення їхніх досягнень у засобах масової інформації та розміщення їхніх фотографій на видних місцях.
По-п'яте, винагороди, пов'язані зі зміною статусу співробітника. До цього блоку входить не лише посадове підвищення, а й навчання співробітника за рахунок фірми; запрошення співробітника як виступаючого чи лектора, пропозиція брати участь у більш цікавому чи матеріально вигідному проекті, а також можливість використання устаткування організації для реалізації власних проектів.
По-шосте, винагороди, пов'язані зі зміною робочого місця. До цього блоку входять дії, що ведуть до зміни технічної оснащеності робочого місця співробітника та його ергономіки (перенесення робочого місця, надання окремого кабінету, наймання секретаря, надання додаткового офісного устаткування), а також надання співробітнику службового автомобіля.
Останнім часом чітко окреслюється тенденція до системного використання нефінансових винагород. Це відбувається через об'єктивну необхідність утримувати кваліфікованих співробітників та залучати нових виконавців. Таким чином виникла система «пакета послуг». За її застосування співробітник одержує можливість вибору з деякої кількості різних винагород саме такої, в якій він максимально зацікавлений у даний момент.
Використання нових підходів до вдосконалення стимулювання праці дасть змогу підвищити ефективність реалізації трудового і творчого потенціалів науково-технічних працівників.
Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 1926;