Служби миттєвого обміну повідомленнями
Серед комунікаційних служб Інтернету одними з наймолодших є служби миттєвого обміну повідомленнями, або ІМ-служби (англ. Instant Messaging Service – служба миттєвого обміну повідомленнями). Ці служби призначені для забезпечення передавання повідомлень мережею в режимі реального часу, тобто є службами інтерактивного спілкування. Повідомлення може бути текстовим, голосовим, відео, завдяки чому ІМ-служби можуть використовуватися для проведення теле- та відеоконференцій. Крім того, користувачі можуть передавати один одному файли та виконувати спільні дії – спільно створювати текстовий документ, графічне зображення, грати в комп’ютерну гру тощо.
Іноді повідомлення, що передаються службами миттєвого обміну повідомленнями, називають миттєвими, а самі служби – службами обміну миттєвими повідомленнями.
Кожна служба миттєвого обміну повідомленнями має такі складові:
· система ідентифікації користувачів призначена для здійснення реєстрації користувачів служби;
· система обліку стану клієнтів призначена для фіксування та повідомлення стану клієнтських програм зареєстрованих користувачів: підключений до мережі, не підключений до мережі, відійшов тощо;
· система доставки повідомлень призначена для надсилання повідомлень від користувача одному чи кільком адресатам.
Більшість служб миттєвого обміну повідомленнями побудовано за клієнт-серверною технологією. Взаємопов’язані сервери служби та підключені до них клієнти утворюють ІМ-мережі. Найбільш популярними мережами обміну повідомленнями є ICQ, MSN, Yahoo!, Skype та ін. Для кожної з цих мереж розроблені власні протоколи, за якими здійснюється обмін повідомленнями. Для забезпечення сумісності між різними мережами був розроблений протокол ХМРР (англ. Extensible Messaging and Presence Protocol – розширюваний протокол обміну повідомленнями та даними про присутність), раніше відомий як Jabber (англ, jabber – базікання). Наразі частина мереж перейшли на його використання.
Клієнтські програми служб миттєвого обміну повідомленнями називають ІМ-месенджерами (англ. messenger – кур’єр, посланець) або Інтернет-пейджерами.
Для кожної мережі створено свою клієнтську програму: ICQ, Windows Live Messenger, Yahoo! Messenger, Skype та ін. Крім того, існують багато-протокольні месенджери, які використовуються для обміну повідомленнями з клієнтами різних ІМ-мереж, наприклад QIP, Miranda, Trillian та ін.
ІМ-месенджери призначені для виконання таких функцій у ході обміну даними із серверами служб:
· установлення зв’язку із сервером служби;
· реєстрація користувача;
· визначення та відображення стану зареєстрованих користувачів у мережі;
· введення, передавання та отримання повідомлень різних видів;
· оповіщення про отримання нових повідомлень;
· формування та впорядкування списку контактів;
· нагадування про дні народження контактів;
· зберігання історії спілкування з кожним співрозмовником;
· пошук нових контактів у мережі;
· організація конференцій;
· пересилання файлів;
· здійснення дзвінків на стаціонарні та мобільні телефони;
· відправлення SMS (англ. Short Message Service – служба коротких повідомлень);
· перевірка наявності електронних листів у зареєстрованих поштових скриньках та ін.
Під час вибору служби миттєвого обміну повідомленнями користувачі можуть зважати на функціональність месенджерів і потребу в спілкуванні з користувачами тієї чи іншої мережі обміну повідомленнями. Можна бути користувачем одночасно кількох служб обміну повідомленнями. У такому випадку зручно використовувати месенджер, що забезпечує обмін повідомленнями за кількома протоколами. Але функціональність таких програм обмежена, у них можуть бути не реалізовані можливості обміну відеоповідомленнями, групових обговорень, пересилання файлів та ін.
Дата добавления: 2015-02-25; просмотров: 7970;