Формування психічних якостей, рис, властивостей особистості в процесі фізичного виховання
Сам процес регулярних цілеспрямованих занять фізичною культурою або спортивним тренуванням передбачає виховання не тільки певних умінь і навичок, фізичних якостей, але і психічних якостей, рис і властивостей особистості людини.
Один з основоположників теорії фізичного виховання професор А.Д. Новиков сформулював важливе методологічне положення про те, що будь-яку якість може бути виховане лише через діяльність і в процесі діяльності. Не можна зробити людину сміливим, мужнім, колективістом одними розмовами про це. Його треба ставити в умови, що вимагають прояви зазначеного якості.
У процесі фізичного виховання формування психічних властивостей особистості відбувається шляхом моделювання життєвих ситуацій,»програти»які можна за допомогою фізичних вправ, спортивних і особливо ігрових моментів. Постійне свідоме подолання труднощів, пов'язаних з регулярними заняттями фізичною культурою і спортом (наприклад, боротьба з наростаючим стомленням, відчуттями болю, страху) виховують волю, впевненість у собі, здатність комфортно відчувати себе в колективі.
Природно, що різні фізичні вправи і види спорту в різного ступеня виховують і формують психічні якості займаються.
Відомий спортивний психолог, професор А. Ц. Пуні наочно представив відмінності в структурі основних вольових якостей у спортсменів окремих спеціалізацій. На рис. 5.10 показана значимість окремих якостей у підготовці спортсменів (у центрі найбільш значущі якості).
Рис. 5.10. Структура вольових якостей у спортсменів різних видів спорту (по А.Ц. Пуні)
Таким чином, було б неправильним зводити використання фізичної культури і спорту тільки до підвищення рівня окремих фізичних якостей. Вплив такої підготовки набагато багатогранніше, оскільки в процесі її ненав'язливо, природно відбувається виховання і самовиховання цілого ряду необхідних людині в житті психічних якостей, рис і властивостей особистості.
Дата добавления: 2015-02-13; просмотров: 1289;