Бартерні договори

Бартерні операції (barter transaction) — збалансовані за вартістю товаро­обмінні операції. Вони не припускають ніяких грошових розрахунків між кон­трагентами. У бартерній угоді визначаються або кількість взаємообмінюваних товарів, які постачаються, або сума, на яку сторони зобов'язуються доставити товари. Сторони при обговоренні обсягів постачання оперують цінами і здійснюють за ними переговори; зазначення ціни у самому тексті контракту потрібне тільки для того, щоб митні органи могли визначити розмір мита і зборів
для статистики зовнішньої торгівлі. У контракті може зазначатися, наприклад, що український контрагент поставляє до Куби електронно-променеву зварю­вальну апаратуру за ціною 150 тис. дол., а кубинська сторона постачає в Україну 1 тис. т бананів вартістю 150 тис. дол.

Прийнятий у 1998 р. Закон України «Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій в галузі зовнішньоекономічної діяльності» поставив то­варообмінні (бартерні) операції у галузі зовнішньоекономічної діяльності в певних питаннях у вигідніші умови порівняно з іншими зовнішньоторговель­ними операціями. Передусім це стосується зменшення граничного розміру штрафних санкцій (на відміну від Указу Президента України від 27 січня 1995 р. № 84/95, який діяв до прийняття відповідного закону). Загальний розмір нарахованої пені за порушення термінів розрахунків за бартерними опе­раціями не може перевищувати рівня заборгованості, тоді як за іншими видами зовнішньоторговельних операцій розмір пені практично необмежений і може перевищувати рівень заборгованості майже втричі.

Вперше в Законі з'явилася норма, яка враховує положення Конвенції ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів, ратифікованої Україною ще у 1991 p., щодо форс-мажорних обставин. Так, якщо заборгованість за бар­терними операціями виникла через обставини непереборної сили або форс-ма­жору, то законодавчо встановлені терміни виконання цих операцій зупиняють­ся і пеня за їх порушення протягом дії цих обставин не стягується. Настання та закінчення дії обставин непереборної сили або форс-мажору повинно бути підтверджено довідкою офіційного органу, уповноваженого державою, де такі обставини мали місце.

Закон ототожнив бартерні операції у сфері зовнішньоекономічної діяль­ності з експортно-імпортними розрахунками в грошових коштах у частині при­зупинення нарахування пені за порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків за такими операціями на період розгляду справ у судах за позова­ми українських підприємств до своїх іноземних партнерів щодо незадовільно­го виконання останніми договірних зобов'язань.

Наведені вище обставини за певних умов можуть зробити вигідним заміну умов договору із розрахунків у грошовій формі на розрахунки на товаро­обмінній основі. Проте з різних мотивів підприємство може віддати перевагу виконанню договору з іноземним партнером, укладеного на бартерній основі, шляхом перерахування грошових коштів.

Якщо раніше зміна умов договору з бартерних на експортно-імпортні з роз­рахунками в грошовій формі та навпаки регулювалась відомчими листами Дер­жавної митної служби України та Державної податкової адміністрації України, то з прийняттям Закону ця процедура регламентується законодавчими нормами.

Так, у разі, коли замість поставок товарів (робіт, послуг), що імпортуються за бартерним договором, іноземний контрагент виконує свої зобов'язання шля­хом перерахування коштів, підставою для зняття з контролю такої бартерної операції є подання до митного органу довідки уповноваженого банку про над­ходження коштів у рахунок договору в установлені законодавством України терміни на суму, еквівалентну вартості товарів (робіт, послуг), зазначених у до­говорі, та копій додаткових угод, які обумовлюють зміну характеру договору. У разі змін договору з оплати товару іноземним контрагентом у грошовій формі на зобов'язання постачання товарів (робіт, послуг) на товарообмінній снові український партнер повинен подати копії договору та додаткових угод Д° Державної податкової служби України.

У Законі викладено певні обмеження на здійснення бартерних операцій:

1) Кабінет Міністрів України своїми рішеннями може вводити заборону на здійснення бартерних (товарообмінних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності з деякими видами товарів (робіт, послуг);

2) скорочено терміни здійснення бартерних операцій з експортування високоліквідних товарів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, з 90 до 60 днів. У разі переоформлення в установленому порядку бартерного договору на експортний з розрахунками в грошовій формі термін грошової оплати високоліквідних товарів продовжується до 90 днів.

Крім того, Закон регламентує абсолютно нову норму, що вводить своєрідну заявочну реєстрацію в податкових та митних органах робіт та послуг, які експор­туються за бартерними договорами. Якщо згідно з бартерним договором експор­товані роботи або послуги обмінюються на товари, суб'єкти підприємницької діяльності, які експортували їх, повинні протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт або надан­ня послуг, повідомити про це органи Державної митної служби України.

Якщо згідно з бартерним договором експортовані роботи або послуги обміню­ються на інші роботи або послуги, суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснили їх експорт, повинні протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт чи надання послуг, повідо­мити про це органи державної податкової служби. Неподання або несвоєчасне по­дання такої інформації тягне за собою нарахування пені у розмірі одного відсотка вартості експортованих робіт або послуг за кожний день прострочення. Загальний розмір пені не може перевищувати вартості експортованих робіт або послуг.








Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 1052;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.