Допуски різьбових з’єднань
Різьбові з'єднання широко застосовуються у машинобудуванні. У деяких виробах половина деталей має різьбові поверхні. За призначенням і виконуваними функціями різьби поділяють на кріпильні, кінематичні, вимірювальні, трубні, арматурні; за формою поверхонь, на яких нанесена різьба, — на метричні, дюймові, трапеційні, упорні, круглі, прямокутні тощо.
Вимоги до точності параметрів різьбових з'єднань ставлять залежно від їх призначення. Наприклад, до кінематичних, вимірювальних, ущільнювальних різьбових з'єднань висувають високі вимоги до точності їх основних параметрів; до кріпильних різьбових з'єднань вимоги до їх точності значно нижчі, однак високі вимоги до їх міцності, а до кінематичних різьбових з'єднань, призначених для переміщення робочих органів і механізмів обробних верстатів, високі вимоги висувають як до точності, так і до їх міцності.
Різьбові з'єднання мають чимало параметрів, високі вимоги до яких водночас забезпечити практично неможливо, особливо в умовах серійного та масового виробництва. Тому, як і для інших виробів складної конструкції, у різьбових з'єднаннях залежно від поля допусків призначення добирають основні параметри, а для них задані їх поверхонь і точність розмірів. Оскільки правила забезпечення взаємозамінності для різних різьбових з'єднань подібні, то розглянемо це на прикладі тільки метричних різьбових з'єднань.
До параметрів метричних різьбових з'єднань належать великий, середній та малий діаметри, крок, правий та лівий кути профілю різьби. Такий параметр, як кількість заходів різьби, практичного значення для взаємозамінності не має.
Рис. 3.15. Основні параметри метричної різьби
На профілю метричної різьби (рис. 3.15), зазначені всі основні параметри, а спосіб утворення теоретичного профілю метричної різьби шляхом усунення частини гострих кутів трикутного профілю зображений на рис. 3.16, а. Як видно з рис. 3.16, б, номінальний діаметр різьби є великим її діаметром. Значення всіх діаметрів різьби, які є функцією висоти теоретичного трикутного профілю, регламентовані відповідними стандартами. Середній діаметр D2, d2 профілю різьбового з'єднання — це відстань між протилежними відносно осі симетрії різьбового з'єднання твірними різьбової поверхні з правого та лівого боку.
Крок різьби Рє відстанню між двома сусідніми паралельними твірними кожного витка різьби. Для багатозахідних різьб застосовують ще термін хід різьби, що є добутком кількості заходів п на крок кожного одного витка різьби Р.
Кут профілю αрізьби є сумою правої та лівої частин кутів її профілю, які відповідно є кутами між правою та лівою твірними різьбових поверхонь та перпендикулярною лінією до осі симетрії різьбового профілю.
Зовнішній (великий) діаметррізьбового з'єднання служить за номінальний її розмір, а середній діаметр є основним її параметром, який забезпечує точність і взаємозамінність різьбового з'єднання. Поверхні гайки та болта, що мають зовнішній (великий) та внутрішній (малий) діаметри, практично між собою не контактують. Між ними здебільшого є значні проміжки для мастильних матеріалів.
Ряди основних відхиленьдіаметрів для різьбових з'єднань, регламентовані відповідними стандартами, позначають літерами латинського алфавіту (великими для основних відхилень гайок, а малими — для основних відхилень болтів). Наприклад, для утворення рухомих різьбових з'єднань для гайок згідно з ГОСТ 16093-81
Рис. 3.16. Теоретичний профіль метричної різьби
встановлено чотири основні відхилення Н, G, F і Е, а для болтів — п'ять h, g, f, e і d;для утворення змішаних з'єднань за ГОСТ 24834-81 для гайок рекомендовано основне відхилення Н, а для болтів — чотири основні відхилення jh, j, jk і т; а для утворення нерухомих різьбових з'єднань за ГОСТ 4608-81 — відповідно основні відхилення для гайок Н і для болтів п, р і r.
Для різьбових з'єднань стандарти визначають ступені точності від 1 до 10, у порядку зменшення їх точності. З метою уніфікації різьб стандарти подають рекомендовані для використання поля допусків (класи точності) різних діаметрів гайок і болтів.
Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 1892;