Графічне зображення поля допуску метричної різьби
Поля допусків для різьбових поверхоньвизначені залежно від розмірів діаметрів за допомогою основних відхилень і ступенів точності. Оскільки номінальний (нульовий) профіль різьбового з'єднання є ламаною лінією, то й поля допусків мають таку ж форму. Профіль різьби та межі полів допусків для всіх трьох діаметрів зображені на рис. 3.17. Відхилення розмірів кроку різьби, кутів нахилу лівої та правої різьбових поверхонь до прямовисної відносно осі симетрії різьби лінії не зображені, оскільки стандартами вони не регламентовані. Для визначення заданої точності різьби гайки чи болта за допускні відхилення кутових розмірів і кроку прийняті такі, які забезпечують знаходження дійсного профілю різьб болта та гайки у межах полів допуску для розмірів середніх діаметрів різьб.
Рис. 3.17. Профіль різьби та межі полів допусків
Розташування полів допусків метричних різьб. Відхилення за всіма трьома діаметрами відраховують у напрямку перпендикулярному осі різьби, від номінального профілю, положення якого відповідає нульовій лінії при графічному зображенні полів допусків. Для відхилення середніх діаметрів нульова лінія співпадає з дотичною середнього циліндра різьби. Відхилення, які розташовані нижче номінального контуру, вважають від’ємними, а вище – додатними. Положення полів допусків визначаються основними відхиленнями. Ними є верхні відхилення (-es) для полів допусків різьби болта і нижнє відхилення (+ES) для різьби гайки. Відхилення на всі діаметри визначають за відповідними стандартами, що приведені вище. Правила графічного зображення полів допусків різьб див. рис. 3.18.
Рис. 3.18. Розташування полів допусків для метричних різьб
Умовні позначення розмірів і точності різьбна кресленнях дещо відрізняються від умовних позначень лінійних розмірів. Оскільки числові значення основних відхилень і допусків для діаметрів гайок і болтів відрізняються від аналогічних відхилень і допусків лінійних розмірів, то в умовних позначеннях розмірів різьб основні відхилення ставлять не перед, а після номера ступеня точності. Наприклад, різьбове з'єднання для метричної різьби з номінальним діаметром 12 мм, кроком різьби 0,75 мм, з основними відхиленнями для всіх трьох діаметрів різьби гайки та болта відповідно Н і g, ступенями точності для гайки 7 і для болта 6 позначають як МІ2 х 0,75 - 7Н/6g, а відповідно різьбу гайки як МІ2 х 0,75 - 7Н і болта як МІ2 х 0,75 – 6g. Для різьб з найбільшими кроками, передбаченими стандартами, в умовних позначеннях розмір кроку не вказують.
Стандарти регламентують також норми точності форми поверхонь різьбових виробів за допомогою так званої довжини згвинчування.Наведено по три значення довжин згвинчування для кожного з розмірів різьбових поверхонь. Задану довжину згвинчування зазначають в умовному позначенні різьби. Наприклад, М12 х 0,75 - 7Н/6g – 20L. Цифрою 20 позначено найменшу допускну довжину згвинчування, а літерою L — лівий напрямок нарізання різьби. Відсутність перелічених позначень означає, що різьба має правий напрямок нарізування, а довжина її згвинчування має бути середньою за стандартом. За довжиною згвинчування визначають найменшу довжину прохідного різьбового калібру.
Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 1756;