Методика проведення предметного тижня
Предметний тиждень – масова форма позакласної роботи з навчального предмета, визначений вид діяльності, спрямований на ознайомлення і зацікавленість учнів у даному предметі.
Протягом визначеного часу увага всієї школи приковується до якого-небудь предмета або напрямку виховної роботи (географії, історії, біології, профорієнтації, екології, музики і т.д.).
Мета предметних тижнів – активізувати школярів до подальших занять з предмета, розвивати їх пізнавальні інтереси, розширювати світогляд, стимулювати творчу активність, прагнення до інтелектуального удосконалення.
У програму предметного тижня доцільно включати тематичні вечори, випуск газет і бюлетенів про новини науки і техніки та за профілем предмета; організовувати виставку творчих робіт учнів, зустрічі з цікавими людьми, диспути, прес-конференції, конкурси, усні журнали, огляди, турніри, фестивалі, змагання, презентації творчих проектів, аукціони ідей, заочні подорожі, екскурсії, творчі звіти, літературно-музичні вітальні. Під час предметних тижнів вчителі дають відкриті уроки, зазвичай нестандартні, залучаючи до їх проведення учнів.
Успіх предметного тижня залежить від дотримання певних педагогічних умов:
- при плануванні предметного тижня варто враховувати вікові й індивідуальні особливості учнів, їхні інтереси, здібності, можливості школи, мікрорайону, батьків;
- вносити новизну в зміст запланованої роботи;
- відбирати активні форми і методи виховання під час проведення;
- залучати кожного школяра до підготовки і проведення предметного тижня.
Ефективність проведення предметного тижня залежить від того, наскільки удасться організаторам зробити його особистісно-значущим дня кожного школяра.
На етапі підготовки, з цією метою, проводяться експрес-опитування, анкетування, організовується робота прес-центру, збір пропозицій у «Скарбничку цікавих справ» і ін.
План предметного тижня складається з урахуванням вікових особливостей, тобто для учнів з 1-11 кл.
Підготовчий етап містить у собі визначення цілей і завдань проведення предметного тижня; створення оргкомітету чи творчої групи, і розподіл обов’язків між її членами; вивчення інтересів, пропозицій учнів, класів, учителів, батьків; планування, складання програм тижня і закріплення відповідальних за організацію конкретнихсправ; контроль за ходом підготовки; уточнення часу, місця проведення, запрошення гостей, підготовка призів, грамот; робота прес-центру: оформлення наочності (оголошень, блискавок, газет, рукописних журналів та ін.), підготовка радіо і телепередач, підготовка операторів відеозйомки, радіокоментарів та ін.
Виховуючи в дітей інтерес до знань реальної дійсності, учитель створює необхідну ситуацію для фантазії, творчості. Ставлячи за мету розвиток творчої уяви школярів, учитель разом з тим формує в них і активне ставлення до пізнання реального світу, інтерес до дійсності.
У перший день тижня проводять урочисте відкриття. Вибір форми відкриття має важливе значення для успішного проведення всього тижня, сприяє створенню атмосфери зацікавленості, творчого підйому, позитивного емоційного настрою.
Для учнів І-Ш класів можна організовувати старт космічного корабля, де їм вручаються секретні пакети з маршрутами-завданнями на кожен день, бортжурнал та інші необхідні атрибути космічної (морської) подорожі в таємничий світ предмета.
У V-VІІІ класах можуть проводитися лінійки, присвячені відкриттю тижня. На лінійках повідомляється план роботи на тиждень для цієї вікової групи, вручаються доручення класам чи творчим групам, бізнес-плани тимчасовим різновіковим об'єднанням, «фірмам» і т.д. Особливий інтерес у учнів цього віку викликає подорож на «Машині часу» у країну знань, на острів «Предмет», при цьому окремі заходи в період тижня представляють як зупинки на маршруті. Такий початок тижня збуджує інтерес до предмета, прагнення пізнати нове, виявити свої творчі здібності.
Для учнів ІХ-ХІІ класів можуть організуватися презентації предмета тижня, усні журнали, чи прес-конференції, ділові зустрічі «за круглим столом» тощо.
Розмаїтість застосовуваних форм і методів, висвітлення в пресі підсумків кожного дня, участь у роботі всіх учнів дозволяє підтримувати інтерес до того, що відбувається протягом всього тижня.
В останній день планується підведення підсумків тижня, нагороджуються активні учасники, переможці конкурсів, оглядів, олімпіад. Улаштовуються яскраві свята, ранки, заключні концерти, тематичні вечори, літературна-музичні вітальні, бали та ін.
Результати тижня висвітлюються в шкільній пресі (стінгазети, радіо, телепередачі, відеофільмі, фотомонтажі, рукописному журналі й ін.), узагальнюються і відбиваються в наказі по школі. Методичні розробки обговорюються на засіданнях методоб'єднань, затверджуються і впроваджуються в досвід роботи вчителів школи, району.
План предметного тижня. Тиждень Математики
Спочатку складається план роботи на весь тиждень для учнів 3-х вікових груп:
І група – 1-3 класи;
ІІ група – 5-8 класи;
ІІІ група – 9-11 класи,
Для кожної групи має бути свій план предметного тижня.
І група (1-3 класи)
Понеділок:
Відкриття тижня. Розповіді про математику, цікаві факти
Вівторок:
Проведення вікторин, ігор на уроках математики.
Наприклад(для першого класу):
Йде урок математики. Учителька показує дітям сім кольорових куль, скріплених між собою.
– Кулі можна купити, але не за гроші, – говорить учителька. Діти насторожилися.
– От що треба було зробити одному з покупців, щоб придбати кулю.
Крім вирішення прикладів: 3+5=, 4+3=, і розповіді про частину таблиці додавання 6 (1+6=7, 2+6=8, 4+6=10), він повинен відповісти на питання вчительки й однокласників, такі як:
• З яких двох чисел можна скласти число 9?
• Скільки стане зошитів, якщо було 2 зошита, і купили 5?
• Мама дала дівчинці 10 коп., 3 коп. вона віддала братові. Скільки копійок залишилося в дівчинки?
• На скільки одиниць число 8 більше числа 2?
Відповівши на питання, учень одержує право скласти задачу.
Упоравшись із усіма завданнями, учень одержує кульку.
Середа:
Конкурс: представити малюнок на тему «Математика – цариця наук»
Четвер:
Конкурс: скласти невеликий кросворд на математичну тему.
П'ятниця:
Підведення підсумків, вибір кращого аматора математики.
ІІ група (5-8 класи)
Понеділок:
Відкриття тижня. Розповіді на тему «Як виникла математика?»
Вівторок:
Проведення конкурсу стіннівок «Юні математики», «Цікавинки математики».
Середа:
Спектакль на математичну тему.
Четвер:
Математична олімпіада.
П'ятниця:
Підведення підсумків.
ІІІ група (9-11 класи)
Понеділок:
Конкурс на кращий плакат і девіз на математичну тему, кросворд.
Вівторок:
Пізнавальний вечір з історії математики: з життя видатних математиків (Фалес, Ферма, Евклід, Архімед і ін.)
Середа:
Різні математичні конкурси, ігри на перерві.
Четвер:
Проведення уроку математики: учні стають учителями, а вчителі учнями.
Проведення математичної олімпіади.
П'ятниця:
Підведення підсумків. Лінійка – закриття.
Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 6498;