Методика проведення читацької конференції

Одним із напрямків роботи класного керівника, хоча останній час, на жаль, не дуже розповсюдженим у сучасній школі, є керівництво позакласним читанням учнів. Практика показує значне зниження інтересу учнів до читання позапрограмної літератури, що деякою мірою пояснюється завантаженням навчальними предметами, але суттєвою причиною є також відсутність педагогічного керівництва цим процесом, низька мотивація розширення кругозору учнів засобами друкованого слова.

Класний керівник у контакті з вчителями та бібліотекарями організовує і контролює позакласне читання учнів, вивчає їх інтереси, читацькі картки, можливості бібліотеки, обговорює з батьками питання керівництва дитячим читанням в сім'ї. Ця діяльність має знайти відображення й у плані виховної роботи класного керівника.

Читацькі конференції є одним із засобів пропаганди творів художньої та науково-популярної літератури, прищеплення інтересу учнів до читання.

Конференція допомагає учням ознайомитися з творчістю письменників, більш глибоко зрозуміти зміст та образи творів літератури, з’ясувати особливості мови та авторського стилю, прищеплює літературно-естетичні смаки, викликає потребу у читанні.

Види і тематика читацьких конференцій різноманітні. Конференція може проводиться на матеріалі одного або декількох творів на одну тему, з творчості письменника, з окремої літературної або наукової проблеми або з висвітлення наукової чи суспільної проблеми у художній літературі.

Наприклад такі теми читацьких конференцій: «Чорнобильська Мадонна», «Творчість Василя Стуса», «Математик Л’юїс Керолл», «Фантасти – науковці чи письменники?», «Моє місто у творах літератури», «Ювілей журналу» тощо.

В ході підготовки читацької конференції виясняються інтереси учнів, переглядаються їх читацькі картки в бібліотеці, може бути проведене анкетування чи опитування школярів. Після цього визначається тема конференції, її мета. В старших класах створюються комісії з організації підготовки і проведення конференції, які розподіляють між собою обов’язки щодо оформлення, підготовки доповідей і т.д. План конференції художньо оформлюється і вивішується на видному місці для ознайомлення учнів, які за бажанням можуть обрати питання для виступів, або підготувати доповнення чи питання до доповідачів (підібрати цитати, приклади, вірші тощо).

До підготовки конференції необхідно залучати й слабких учнів для того, щоб формувати в них інтерес до читання, навички вдумливого читання і оцінки твору. Необхідно домогтися того, щоб більшість учнів прочитали твір і розібралися в його ідейному змісті і художніх особливостях. З цією метою проводять бесіди, систематично консультують виступаючих, звертаючи увагу на розвиток художньо-естетичних смаків учнів.

У плані конференції необхідно виокремити місце для розгляду особливості мови, стилю, форми твору, включити інсценівки, читання уголос, по ролям.

Структура проведення конференції залежить від особливостей учнівського колективу, віку учнів: у середніх класах читацьку конференцію доцільно проводити у вигляді бесіди, під час якої учні висловлюють своє ставлення до героїв інсценівки або переглядають діафільми, відеофільми, прослуховують аудіо-записи. Веде конференцію зазвичай вчитель; у старших 9-11 класах конференція має наближатися до дискусії, якою керують учні, в ході обговорення читачі дають моральну оцінку рисам, якостям і вчинкам героїв книг, аналізують художні особливості і недоліки творів, визначають специфічність стилю автора, літературного напрямку, роблять висновки про виховне та освітнє значення твору.

Оформлення класної кімнати або зали, де проводиться читацька конференція, має біти відповідним її темі: вивішується портрет автора, фотомонтажі, літературна газета, оформляється книжкова виставка, виставляються альбоми, малюнки учнів, твори-роздуми учнів про книги; кращі щоденники читачів і т.п.

Конференція розпочинається вступним словом вчителя чи ведучого. Після нього обговорюється прочитана книга або декілька книг в формі живого обміну думками, виступів учнів з доповідями, повідомленнями, запереченнями доповідачам і часто суперечок з основних питань. Читацька конференція може містити виступи автора-письменника, бібліотекаря, мистецтвознавця, проведення літературної вікторини, інсценівки, перегляд відеоряду, виконання музичних номерів на тему конференції.

У заключному слові вчитель підводить підсумки конференції, вказує на правильні і неправильні міркування, відмічає кращі виступи учнів.

Конкурс «Тато, мама, я - читацька сім'я»

Мета: розвивати досвід позитивного сімейного виховання; виховувати інтерес до книги.

Вчитель. Добрий день, друзі! Раді вас бачити на нашому святі. Упродовж усього життя ми звертаємося до книжки. З дитячих років книжка допомагає вам пізнавати себе і розуміти світ, що оточує вас. Казки, веселі та сумні вірші, оповідання про сміливих людей, які боролися за щастя народу, про таємниці природи, про те, як живуть люди в далеких і близьких краях. Про все розповідає книжка. Недарма часто трапляється так, що вчасно прочитаний твір підказує людині вибір життєвого шляху, майбутньої професії.

І чим би ви в школі не захопилися: історією, природознавством чи технікою, науковими пошуками, на допомогу завжди прийдуть книги. Не дарма в народі є прислів'я: «Хто багато читає – той багато знає».

Любов та інтерес до книги покликана прищеплювати насамперед сім'я. Саме тому ми вирішили провести свято конкурс «Тато, мама, я – читацька сім'я».

До участі в ньому запрошено сім'ї, в яких панує культ книги. Це люди, для яких читання, як і повітря, є життєвою необхідністю, улюбленим заняттям, справжнім задоволенням. Сподіваємось, що цей конкурс викличе у всіх інтерес до книги, бажання більше читати.

Запрошуємо до залу команди.

1 конкурс «З якого це твору?»(1 бал за відповідь)

Питання для 1-ї команди:

1) Про кого йдеться?... «За три копійки куплена?» (Коза-дереза)

2) Як звати героя української казки, якому в скрутну хвилину допомогло гусеня? (Івасик Телесик)

3) Як називається зібрання творів Т.Г. Шевченка? («Кобзар»)

4) Як звуть удава в казці Д.Р. Кіплінга «Мауглі»? (Каа)

5) На що полював Дуремар у казці «Золотий ключик»? (На п’явок)

Питання для 2-ї команди:

1) Хто був товаришем Малюка? (Карлсон)

2) Як звати чоловіка «Язикатої Хвеськи»? (Петро)

3) Чия це пісенька «Ой ви дітоньки, козенятоньки...»? (Кози)

4) Хто підманув і з'їв колобка? (Лисиця)

5) Як звуть найбільш відомого героя творів А. Конан Дойля? (Шерлок Холмс)

2 конкурс. «Прислів'я» (1 бал за прислів'я)

В народних прислів'ях та приказках звучить гімн книзі. Пропонуємо команді за три хвилини написати якомога більше прислів'їв про книгу.

Поки команди працюють проводиться конкурс для уболівальників:

1. У воді росте, кохається, вкинь у воду – злякається. (Сіль)

2. Б'ють мене ціпами, ріжуть мене ножами. За те мене отак гублять, бо всі мене дуже люблять. (Хліб)

3. Тепла гармошка весь дім нагріває. (Батарея)

4. Основа соснова, а поле скляне. (Вікно)

5. Їду, їду, ні коліс, ні сліду. (Човен)

6. Зуби є, а рота нема. (Гребінець)

7. Що то за голова, що лиш зуби й борода? (Часник)

8. Сини в шапках, а батько – ні. (Дуб і жолуді)

9. Є рослина в нас така, що від неї кінь скака. (Овес)

10. Хто хвіст залишає як від ворога тікає? (Ящірка)

3 конкурс. «Презентація улюбленої сімейної книги» (5 балів)

В кожній сім'ї є книга, яку всі: і тато, і мама, і діти, дуже люблять. Кожній команді було запропоновано вибрати таку книгу і розповісти про неї так, щоб всіх зацікавити. На розповідь дається 3 хвилини.

4 конкурс «Літературна вікторина» (2 бали)

Відповідає команда, яка першою підніме руку.

1. Хто написав трилогію про Незнайку? (Микола Носов)

2. Як звуть собаку в казці Чуковського «Лікар Айболить»? (Авва)

3. Хто написав казку «Снігова королева»? (Г.X. Андерсен)

4. Хто написав твір про Мауглі? (Д.Р. Кіплінг)

5. Хто був першим друкарем в Україні? (Іван Федоров)

6. Який авторський псевдонім матері Лесі Українки? (Олена Пчілка)

7. Як називається вступна частина літературного твору? (пролог)

8.Як звали помічника капітана Врунгеля? (Лом)

9. З ким був Робінзон Крузо на безлюдному острові? (з П'ятницею)

10.Що заважало спати ніжній принцесі? (горошина)

11 . Що загубив ослик Іа? (хвоста)

12. Що фарбував Том Сойєр? (паркан)

5 конкурс. "Капітанський"( 1 бал за назву, 1 бал за автора)

Кожному капітану пропонується уривок з відомого літературного твору. Потрібно назвати що це за твір і хто його написав.

1. «Когда все было готово, я стал учить Пятницу управлению лодкой, потому, что хоть он был и очень хорошим гребцом, но ни о руле, ни о парусах не имел никакого понятия.» (Даниэль Дефо «Робинзон Крузо»)

2. «Едва он успел все это сказать, как Малыш вздрогнул от испуга, потому, что услышал за дверью шаги фрекен Бок. Было ясно, что домоучительница вот-вот окажется в его комнате» (Астрид Линдгрен «Повесть о Малыше и Карлсоне»)

3. «Едва мы успели задраить наглухо вход в каюту, как «Беда» заняла совершенно вертикальную позицию, наподобие рыболовного поплавка» (А. Некрасов «Приключения капитана Врунгеля»)

4. «Акела, Одинокий Волк, лежал около своей скалы, и это свидетельствовало, что место Вожака Стаи остаетея свободным. Тигр Шер-Хан, окруженньй волками, желающими употребить его остатки пищи, околачивался здесь же и выслушивал бесстыдную похвалу» (Р.Киплинг «Маугли»)

6 конкурс. «Що за ілюстрація?» (2 бали)

Над створенням книги працює дуже багато людей. Для того, щоб читати книгу було цікавіше, над нею працюють художники. Вони створюють ілюстрації до книг.

Кожній команді пропонуємо роздивитись ілюстрації до книги і відгадати як же вона називається і хто її автор.

1. О. Толстой «Казка про золотий ключик або Пригоди Буратіно».

2. К. Чуковський «Телефон»

3. О.С. Пушкін «Казка про рибака і рибку»

4. С. Михалков «Троє поросят»

5. Ш. Перро «Кіт у чоботях»

6. А. Ліндгрен «Повість про Малюка і Карлсона»

7 конкурс. «Створимо домашню бібліотеку».

В бібліотеці для зручності книги розташовують в певному порядку. Пропонуємо кожній команді набір книг. Вам потрібно розкласти ці книги за певним принципом і пояснити, чому ви так зробили. Командам роздають по 10 книг.

8 конкурс «Поетичний»

Серед великої кількості книг багато поетичних творів. Тому сьогодні ми теж не можемо обійтися без віршів. Послухайте віршовані рядки і назвіть їх автора.

Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона калина. (Т.Г. Шевченко)

А я у гай ходила

По квітку ось яку.

А там дерева люлі

І все отак зозулі

-Ку-ку! (Павло Тичина)

Ой, вишеньки-черешеньки,

Червонії, спілі,

Чому ж ви так високо

Виросли на гіллі. (Леся Українка)

Не кидайся хлібом, він святий!

В суворості ласкавій,

Бувало каже дід старий

Малечі кучерявій.(Максим Рильський)

9. конкурс. «Справжні актори»

Кожна команда повинна була підготувати вдома невелику інсценізацію з будь-якого літературного твору (на 5 хвилин). Команда-суперник повинна відгадати до якого твору інсценізація і хто автор.

Підведення підсумків. Нагородження переможців.








Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 4213;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.018 сек.