Стадія пристосування. Розвиток культу. Виникнення єпископальної церкви
Кінець І ст. н. е. не приніс очікуваного кінця світу. До того ж у самій імперії сталися зміни, що створили ілюзію стабільності римського суспільства. В такій ситуації надія на кінець світу поступово замінюється у християн більш раціоналістичною орієнтацією на існування у світі реальному та пристосування до нього. Це відображено в книгах, що з'явилися після Апокаліпсису. У них актуальна есхатологія, тобто очікування близького кінця світу, змінюється настановою на пристосування до довгого буття у світі, хоча апокаліптичні настрої не щезають геть. Відмова від надії на близький кінець світу компенсувалася вченням про безсмертя душі та загробне життя.
II ст. позначається ускладненням культової практики християнства за рахунок елементів язичництва, що їх було привнесено до християнських обрядів.
Розвиток культу спричинив необхідність вирізнити в громаді певну групу людей, котрі б здійснювали керівництво. Така сукупність дістає назву «клір». У II ст. серед пресвітерів вирізняється вища посадова особа — єпископ; це зосереджує особливий авторитет у одній персоні. Таким чином, порядок земний починає відповідати порядку небесному: один Бог — один єпископ. У більшості громад на кінець II - початок III ст. єпископи стають одноосібними керівниками; більшість із них утримується за рахунок громади. Поступово єпископ отримує право відпускати гріхи; це остаточно виділяє його з-поміж інших віруючих. Повноваження єпископа були дуже великими: наприклад, якщо хтось під страхом смерті мусив зректися християнства, єпископ мав право прийняти його назад у громаду.
Важливою функцією кліру було управління майном і питання, пов'язані зі священними книгами.
Дата добавления: 2015-02-05; просмотров: 714;