Шляхи проникнення вірусу в організм людини і інших хребетних тварин
Повітряно-краплинний. Вірус попадає до дихальних шляхів з краплинами, що потрапили в повітря від хворого. Чим менше краплини, тим глибше вони проникають в дихальні шляхи. Віруси можуть потрапити також і з частинками пилу. Для того, щоб викликати інфекцію, досить декількох віріонів в краплині або частки аерозолю. Повітряно-краплинним шляхом в організм попадають віруси двох груп:
Рис. 25. Вміщуюча вірус аерозольна хмара, що формується при кашлі хворого
1) респіраторні, до яких чутливі клітини епітелію слизової оболонки дихальних шляхів (грип);
2) віруси (віспи, вітряної віспи, кору, паротиту та ін.), що потрапляють в організм хазяїна через дихальні шляхи і що поширюються по організму за допомогою кровоносної системи (генералізований процес). Віруси не викликають місцевого (органів дихання) ураження тканин або ж викликають вторинне ураження дихальних шляхів.
Збудник респіраторних інфекцій зазвичай мало стійкий в зовнішньому середовищі і по тому істотнішу роль грає у громадських тварин.
Аліментарний, або фекально-оральний. Цим шляхом до організму проникають також віруси двох груп:
1) кишкові, що вражають клітини епітелію слизової оболонки кишечника та викликають гастроентерит і ентероколіт (ротавіруси, кишкові аденовіруси, вірус Норфолка, корона-, астро-, каліцівіруси);
2) віруси, що приводять до генералізованого процесу в організмі (ентеровіруси, в тому числі - вірус гепатиту А, деякі флаві-, парвовіруси і т.д.) і звичайно не спричиняють місцевої поразки слизової оболонки кишковика. Можливе тривале виділення з фекаліями (ентеровіруси) і зі слиною (вірус простого герпесу типу 1 і цитомегаловірус).
Парентеральний. Цим шляхом до організму потрапляють віруси гепатиту В, Е, D і віруси імунодефіциту людини (ВІЛ). Вірус гепатиту В, Е, D з крові потрапляють до печінки і вражають гепатоцити. Чутливими до ВІЛ є клітини крові - імуноцити (Т-хелпери та макрофаги) і, крім того, клітини нейроглії. Зараження може статися під час різних парентеральних маніпуляцій, переливання крові, стоматологічних маніпуляцій тощо.
Статевий. Таким шляхом до організму проникають віруси, що містяться в спермі. Статевим шляхом може передаватися вірус простого герпесу, що викликає місцеві ураження статевих органів, деякі віруси папіломи, що викликають канділоми і злоякісні пухлини статевих органів, статевим шляхом передається вірус гепатиту В і ВІЛ, хоч для них є характерним парентеральний шлях передачі - зі статевих органів віруси повинні потрапити в кров.
Через шкіру і кон¢юнктиву. У разі незначних уражень шкіри через неї можуть проникати віруси і розмножуватися в клітинах епітелію шкіри. Подібним шляхом проникають віруси віспи (коров'ячої віспи, натуральної віспи, контагіозного молюска), віруси гепатиту В, папіломи, простого герпесу (1-го і 2-го типів). Через кон’юнктиву проникають аденовіруси, ВІЛ і деякі пікорнавіруси (ентеровірус 70). Віруси можуть проникати до організму через уражену шкіру внаслідок укусів м'ясоїдних тварин або кажанів (при сказі), мавпи (при герпесі В).
Трансмісивний. У цьому випадку віруси проникають через шкіру внаслідок укусу комах - мух, комарів, кліщів, москітів. Такий шлях попадання до організму більшості арбовірусів, (від arthropod-borne - членистоногі) що належать до родин тога-, флаві-, бунья- і реовірусів. Це вельми ефективний спосіб подолання вірусом міжвидових бар'єрів, оскільки один і той же переносник може харчуватися на таких різноманітних тваринах, як птахах, плазунах і ссавцях, які в природі контактують вельми рідко ( або не контактують взагалі). Розмноження вірусів у організмі членистоногих створює в природі резервуар, який не залежить від зараження хребетних. За допомогою членистоногих передаються кліщовий енцефаліт, кримська геморагічна лихоманка, жовта лихоманка та ін.
Вертикальний. Вірус трансплацентарно проникає до організму плоду від хворої матері. Також вірус може передаватися через геном статевих клітин (для вірусів, гени яких інтегровані з геномом клітини), цитоплазму яйця, навколоплідну рідину і через молоко матері при вигодовуванні. Інфекції з таким способом зараження викликаються вірусами червоної висипки, цитомегалії, паротиту, гепатиту В, ВІЛ, вірусами пухлин молочних залоз мишей, вірусами Т-клітинного лейкозу і деякими іншими.
Дата добавления: 2015-03-19; просмотров: 9048;