Дефекти кристалічної будови металів.
Описана вище кристалічна будова металів є ідеальною. Насправді ж вона має багато дефектів — точкових, лінійних і поверхневих.
Точкові дефекти (рис. 2, а) характеризуються малими розмірами в усіх трьох вимірах. До таких дефектів належать вакансії 1 — вільні вузли в кристалічній ґратці, зміщені в простір між вузлами атоми 2 і атоми 3 домішок.
Лінійні дефекти відзначаються малими розмірами в двох вимірах І значним—у третьому. Такі дефекти називають дислокаціями. На рис. 2, б подано так звану крайову дислокацію 4, яка являє собою край «зайвої» кристалографічної півплощини. При іншому характері зміщення атомів може утворитися складніша дислокація—гвинтова.
Поверхневі дефекти характеризуються малим розміром тільки в одному напрямі. Вони утворюються, наприклад, по межах зерен металу.
Наявність дефектів у будові ґратки веде до значної зміни властивостей металу. Відомо, наприклад, що мала міцність металів зумовлюється, головним чином, легкою рухливістю дислокацій. Звідси випливає, що підвищення міцності металів можна досягти або ліквідацією дислокацій, або підвищенням опору їх переміщенню.
Останнім часом були виготовлені практично без дислокаційні зразки металів у вигляді ниткоподібних кристалів — «вусів» довжиною до 10 мм І діаметром 2—10 мкм майже теоретичної міцності: залізних—13000 Мн/м2 (1300 кГ/мм2); мідних—близько 8000 Мн/м2 (800 кГ/мм2)', цинкових — 2250 Мн/м2 (225 кГ/мм2). Міцність цих самих металів, добутих у звичайних умовах, становить відповідно 300; 250 і 180 Мн/м2 (30; 25 і 18 кГ/мм2).
Взаємодія дислокацій між собою або з іншими дефектами кристалічної будови утруднює їх переміщення і тим самим зміцнює метал. Тому при певній кількості дефекти вже не ослабляють метал, а навпаки — утруднюють деформацію, підвищують його міцність. Це відбувається, наприклад, при обробці металів тиском, куванням, коли кількість дефектів у них зростає з 104-106 до 1010-1012 см-2
Кристалізація металів і будова виливка
Кристалізацією називається процес переходу металу з рідкого в твердий стан, коли в металі формується кристалічна граткаґ. При цьому метал переходить у термодинамічне стійкий стан з меншим запасом вільної енергії1 F. При температурі Тпл(рис. 3) вільна енергія металу в твердому ftb і рідкому Fp станах однакова. Нижче цієї температури менший запас вільної енергії має твердий метал, тому тут він стійкіший від рідкого; при температурі, вищій за Тпл, — навпаки. Отже, процес кристалізації може розвинутись тільки тоді, коли є різниця вільних енергій ΔF = Fp - Fтв > 0, тобто при переохолодженні металу до нижчої, ніж рівноважна, температури Tк.
Різниця між температурою Tпл і Tк при якій відбувається процес кристалізації, називається ступенем переохолодження ΔT. Із збільшенням його різниця вільних енергій ΔF, тобто рушійна сила кристалізації, підвищується (рис. 3). Ступінь переохолодження металів зростає із збільшенням швидкості їх охолодження. Кристалізація в такому разі відбувається при температурах, значно нижчих за рівноважну Tпл.
* Вільна енергія—це складова повної енергії речовини, яка оборотно змінює свою величину при зміні температури, поліморфних перетвореннях, плавленні і т. п.
Рис. 3. Залежність вільної енергії рідкого Fp і твердого Fтв металу від температури. | Рис. 4. Схема росту дендрита і утворення зерен при кристалізації металу. |
У 1878 p. Д. Κ. Чернов установив, що процес кристалізації металів починається з формування центрів (зародків) кристалізації. Саме з них ростуть потім первинні, або головні, осі наступних кристалів. Слідом за головними і перпендикулярно до них ростуть осі другого порядку, а на них — осі вищих порядків (рис. 4, α). Такі первинні деревоподібні кристали дістали назву дендритів (від грецького δενορον —дерево). Дальший ріст дендритів і формування повнотілих кристалів відбувається за рахунок рідкого металу, що заповнює міжосьовий об'єм. Зростаючи, кристали ніби просуваються назустріч один одному, у певний момент стикаються між собою, перешкоджаючи росту кожного, внаслідок чого набирають випадкової зовнішньої форми (рис. 4, б). Такі кристали називають зернами.
Величина і кількість зерен на кінець кристалізації залежить від швидкостей зародження і росту кристалів. Під швидкістю зародження розуміють кількість кристалів, які сформувалися в одиниці об'єму за одиницю часу, а під швидкістю росту— швидкість збільшення лінійних розмірів зростаючого кристала.
Швидкості зародження і росту кристала залежать від ступеня переохолодження рідкого металу ΔТ. При невеликому ступені ΔТ1 (рис. 5) зароджується мало кристалів, ростуть вони повільно і на кінець твердіння стають дуже великими. Із збільшенням ступеня переохолодження до ΔТ2 і ΔТ3 кількість кристалів, що зароджуються за одиницю часу, зростає більше, ніж швидкість їх росту, тому розмір зерна в затверділому металі зменшується.
Поряд із ступенем переохолодження на розмір зерна впливає також температура розливання металу, його хімічний склад і особливо наявність у ньому домішок, які звичайно стають джерелами зародків кристалів. Ураховуючи це, для здрібнення зерна часто в розплавлений метал вводять невелику кількість спеціальних речовин. Вони практично не змінюють хімічного складу металу, проте при кристалізації збільшують швидкість зародження кристалів і тим самим створюють умови для поліпшення механічних властивостей металу. Такі речовини називають модифікаторами, а їх використання для здрібнення зерна — модифікуванням. Модифікаторами є метали А1, Тi, Zr, V та ін. або їх сполуки — карбіди, нітриди, оксиди.
Рис. 5. Залежність швидкостей зародження (ш. з.) і росту (ш. р.) кристалів від ступеня переохолодження. | Рис. 6. Схема будови металевого виливка. |
Будова металевого виливка. Розглянута схема кристалізації дає змогу пояснити структурну неоднорідність металевого виливка. Загалом його структуру можна поділити на три зони (рис. 6).
Зовнішня зона 1 виливка складається з дрібних неорієнтованих зерен, що формуються в початковий момент твердіння, коли метал, стикаючись з холодними стінками виливниці, дуже переохолоджується в тонкому шарі внаслідок великої швидкості охолодження.
Коли сформується зовнішня зона, умови твердіння металу змінюються: швидкість охолодження зменшується, а відведення тепла стає напрямленим (перпендикулярним до стінок форми), тому тут кристали набирають стовпчастого вигляду. Цю зону 2 виливка називають зоною стовпчастих кристалів.
Зона 3 виливка —це зона рівноважних кристалів. Формується вона в умовах рівномірного охолодження рідкого металу. Тут центри кристалізації зароджуються вільно і ростуть без певного напряму, як показано на рис. 4.
У процесі кристалізації об'єм рідкого металу зменшується, тому в виливку утворюється усадочна раковина 4.
Основні властивості металів
Метали характеризуються фізико-хімічними, механічними і технологічними властивостями.
До фізичних властивостей належать густина, плавкість, теплове розширення, тепло- і електропровідність, магнітність та ін.
Хімічні властивості характеризують здатність металів чинити опір окисленню, розчинятися в хімічно активних середовищах (кислотах, лугах), вступати у взаємодію з іншими елементами.
До механічних властивостей належать міцність, пластичність, твердість, ударна в'язкість.
Міцністю називають здатність металу чинити опір дії зовнішніх руйнівних сил. Залежно від характеру цих сил розрізняють міцність при розтяганні, згинанні, стисканні, скручуванні.
Найбільше поширення дістали випробування металів на розтяг.
Границею міцності при розтяганні σв називають умовне напруження, яке дорівнює відношенню найбільшого навантаження, що передувало зруйнуванню стандартного зразка, до початкової площі його перерізу.
Поряд з границею міцності при випробуванні на розтяг визначають і інші характеристики опору металу деформації, зокрема його пластичність.
Пластичність металу характеризується відносним здовженням о, яке обчислюють за формулою:
де l0—початкова довжина зразка,мм; l1 —довжина зразка після розриву, мм.
Твердістю називають здатність металу чинити опір проникненню в нього іншого, твердішого тіла.
Для визначення твердості металів найширше застосовують методи Брінелля і Роквелла.
За методом Брінелля (ГОСТ 9012—59) твердість визначають на спеціальному приладі, вдавлюючи у випробуваний зразок стальну кульку діаметром 2,5; 5 або 10 мм під навантаженням до 30 кн (3000 /кГ). У результаті на поверхні зразка утворюється відбиток у формі сегмента. Число твердості за Брінеллем позначають НВ і дістають, поділяючи навантаження на величину площі поверхні відбитка.
Способом Брінелля користуються для визначення твердості металів до НВ 450, бо при вдавлюванні в твердіші матеріали стальна кулька може деформуватися.
За методом Роквелла твердість визначають вдавлюванням у випробуваний зразок алмазного конуса з кутом при вершині 120° або стальної кульки діаметром 1,58 мм. Алмазний конус застосовують для випробування дуже твердих матеріалів, а стальну кульку — для сплавів кольорових металів або незагартованих сталей.
Твердість за Роквеллом (ГОСТ 9013—59) — умовна величина; її відлічують безпосередньо по шкалах приладу і позначають буквами HR з доданням назви шкали, яка визначає умови випробування: HRA — алмазний конус, навантаження 600 н (60 кГ), HRB—стальна кулька, навантаження 1000 н (100 кГ), HRC — алмазний конус, навантаження 1500 н (150 кГ).
Оскільки абсолютні величини чисел твердості за Брінеллем і Роквеллом не збігаються, то, порівнюючи твердості металів, визначені різними методами, користуються спеціальними перевідними таблицями. Наприклад, визначена за Роквеллом твердість металу HRC 20 рівнозначна HRA 61, HRB 97 або НВ 217.
Ударна в'язкість ан характеризує здатність металу чинити опір динамічному (ударному) навантаженню. Ударною в'язкістю називають роботу, витрачену при динамічному зруйнуванні надрізаного зразка, віднесену до площі його поперечного перерізу в місці надрізу.
Величина ударної в'язкості в металів різна: наприклад, у цинку вона становить близько 0,06 Мдж/м2 (0,6 кГ · м/см2), у міді—0,5 Мдж/м2 (5 кГ'м/см2), у заліза—1,8 Мдж/м2 (18 кГ ' м/см2).
Технологічні властивості характеризують можливість проводити з металом ті чи інші технологічні операції або застосовувати його в тих чи інших умовах. До технологічних властивостей належать рідкотекучість, ковкість, зварюваність, оброблюваність різанням і деякі інші. Ці властивості буде розглянуто нижче.
Навчальне питання 3. Поняття про будову металів та сплавів.
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 2543;