Оцінка ефективності та наслідки злиттів та приєднань корпорацій.
Як правило, приєднання або злиття компанії потребує інвестування коштів, тому при оцінці ефективності такого виду реструктуризації можна застосовувати методи проектного аналізу, основні інструменти якого охарактеризовані в розділі, присвяченому фінансовим аспектам корпоративного управління.
При застосуванні традиційних методів інвестиційного аналізу оцінка ефективності злиття передбачає:
¨ прогнозування грошових потоків;
¨ визначення ставки дисконтування або альтернативної вартості капіталу;
¨ оцінка реальної вартості фірми, що купується;
¨ порівняльний аналіз отриманих даних.
Проте придбання компанії не можна однозначно порівняти з придбанням машин або обладнання, тому, що оцінка ефективності корпоративного злиття потребує додаткового аналізу таких факторів:
¨ визначення економічних вигод та витрат, пов’язаних з об’єднанням;
¨ розрахунку синергетичного ефекту;
¨ розв’язання специфічних бухгалтерських, податкових, кадрових проблем;
¨ врахування додаткових витрат, пов’язаних з ворожим злиттям.
Злиття можуть підвищити ефективність корпорацій, що об’єднуються, але воно може і погіршити результати виробничої діяльності. За даними відомої консалтингової фірми Рrice Waterhouse більше половини компаній, що створились внаслідок злиття, відстають за своїми показниками від аналогічних представників даного ринку і змушені знову розділятись на самостійні одиниці.
Ще один негативний аспект укрупнення корпорацій відомий під назвою “субоптимізація” . Суть його полягає в тому, що в організації, яка створилась внаслідок об’єднання заохочуються внутрішні кооперативні зв’язки, коли придбання комплектуючих та матеріалів здійснюється у “своїх”, тобто – у членів корпоративної групи. При цьому кожна “своя” компанія встановлює ціну, що дає максимальний прибуток; в результаті такого підходу кінцевий продукт стає дорогим і неконкурентноздатним.
Методи захисту корпорації від поглинання
Достатньо часто поглинання компанії здійснюється проти волі її керівництва. Це може мати місце у випадку, коли корпорація, що здійснює поглинання, скуповує акції у їх власників, або здійснює оформлення довіреностей на право голосування на зборах від імені акціонерів.
Очевидно, що коли приєднання такого роду відбудеться, керівництво поглинутої компанії буде усунуто від управління. Отож, коли загроза ворожого злиття стає очевидною, у менеджерів компанії, що стала об’єктом атаки, постає два варіанта дій:
¨ спробувати попередити поглинання в принципі;
¨ примусити покупця заплатити максимально високу ціну за придбання корпорації.
В світовій практиці відома ціла система запобіжних заходів які застосовують керівники компанії, щоб уникнути небажаного приєднання.
Однією з форм пом’якшення спротиву менеджерів, що втрачають посади є так звані “золоті парашути” –встановлення великих сум грошових компенсацій у випадку їх звільнення з роботи. Як наслідок, з врахуванням коштів, затрачених на придбання акцій та створення “золотих парашутів”, витрати на придбання бажаної компанії можуть виявитись надмірними.
Питання для самоперевірки та контролю знань
1. Охарактеризувати поняття “місія”, “Імідж”, “ідеал” і навести зв’язок між ними.
2. Визначити основні компоненти корпоративної культури.
3. Навести ідеологічні засади формування стратегії корпорації.
4. Описати основні функції корпоративної культури.
5. Охарактеризувати критерії оцінки результатів корпоративної соціальної діяльності.
6. Здійснити аналіз впливу культури корпорації на її етику.
7. Навести характеристику методології реструктуризації та її мети.
8. Пояснити мету розукрупнення корпорації.
9. Охарактеризувати основні ознаки класифікації корпоративних об’єднань та злиттів.
Схема структурної реорганізації підприємства
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дата добавления: 2015-03-11; просмотров: 626;