Робочий цикл двотактного дизеля
Робочий цикл двотактного дизеля здійснюється за два ходи поршня і один оберт колінчастого вала. При цьому основні такти (стиснення і робочий хід) лишаються, а допоміжні (наповнення і вихлоп) скорочуються і стають часткою основних, тобто такт стиснення починається з деяким запізненням, поступаючись на початку процесу наповнення, а такт робочого ходу закінчується заздалегідь, щоб дати можливість відбутись процесові випуску газів. Таким чином, проходять два такти:
такт І — наповнення і стиснення;
такт II — робочий хід і випуск.
Роботу двотактного дизеля можна простежити на рис. 4.54. Коли поршень рухається вгору (такт 1) закриваються випускні вікна, за ними продувні, після чого відбувається стиснення повітря. В кінці такту уприскується дизпаливо, яке самозапалюється. Гази тиснуть на пор
Рис. 4.53. Зовнішній вигляд чотиритактного дизеля типу Д49
з V-подібним розміщенням циліндрів:
1 — турбокомпресор; 2 — випускні труби; 3 — вентилятор охолодження тягового генератора; 4 — регулятор; 5 — тяговий генератор;
6 — відцентровий фільтр масла; 7 — рама; 8 — водомасляний теплообмінник; 9 — фільтри грубого очищення масла; 10 — масляний насос; 11 — водяний насос; 12 — охолоджувач наддувного повітря.
І такт ІІ такт Рис. 4.54. Схема роботи двотактного дизеля: 1 — циліндр; 2 — продувні вікна; 3 — поршень; 4 — форсунка; 5 — випускні вікна. . |
Рис. 4.55. Зовнішній вигляд двотактного дизеля типу 10Д100
з вертикальним дворядним розміщенням циліндрів і газотурбінним наддувом:
1 — турбокомпресори; 2 — повітряний трубопровід; З — повітряохолоджувач;
4 — тяговий генератор; 5 — випускний колектор; 6 — рама; 7 — водяний насос
охолодження масла і наддувного повітря; 8 — водяний насос системи
охолодження дизеля; 9 — масляний насос; 10 — випускні патрубки.
Взагалі наддувом умовно називають подачу в циліндри дизеля попередньо стисненого повітря, тиск якого перевищує тиск в циліндрі. Для наддуву використовуються повітродувки з механічним і газовим приводом. Наприклад, в дизелях 2Д100 застосовується двороторна трилопас-на повітродувка, яка приводиться в дію від верхнього колінчастого вала за допомогою зубчатих коліс (механічний привод), а в дизелях 10Д100 застосовують турбокомпресори ТК-34С, які використовують енергію відпрацьованих вихлопних газів (газовий привод).
На сучасних тепловозних дизелях (11Д45 і 10Д100) застосовується двоступеневий наддув з проміжним охолодженням повітря: на першому етапі нагнітають повітря турбокомпресори. На другому — нагнітачі з механічним приводом.
Велике значення наддуву можна оцінити на такому прикладі. Дизель 1 ОД 100 має стільки циліндрів таких же розмірів, як і дизель 2Д100. Проте потужність його в 1,5 рази більша — 2210 кВт (3000 к.с.) замість 1470 кВт (2000 к.с). Це досягнуто завдяки застосуванню в дизелі 10Д100 газотурбінного наддуву, підвищенню тиску продувного повітря з 0,127 до 0,215 МПа і охолодженню його перед подачею в циліндри.
Частина такту, коли відкриті впускні і випускні вікна, називається продувкою.
Процес, коли випускні вікна циліндрів зачинені, а через впускні продовжує поступати свіже повітря, називається власне наддувом.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 1264;