Електричні машини і апарати тепловозів 4.8.1. Тяговий генератор
Тяговий генератор перетворює механічну енергію дизеля на електричну для живлення тягових електродвигунів. В тепловозах застосовуються генератори:
• постійного струму,які виробляють постійний тяговий струм;
• змінного струму,які виробляють змінний тяговий струм.
Тяговий генератор постійного струму (рис. 4.63) складається з
магнітної системи (станина, головні та додаткові полюси), якоря з якірною обмоткою і колектором, щіткотримачів з щітками для струмознімання і підшипникових щитів з підшипниками. Тягові генератори бувають із
1 2 З
Рис. 4.63. Тяговий генератор постійного струму:
1 — кришка; 2 — траверса; З — станина; 4 — головний полюс;
5 — повітроувідний патрубок; 6 — обмоткотримач; 7 — корпус якоря;
8 — додатковий полюс; 9 — обмотка якоря; 10 — діафрагма; 11 — обмоткотримач;
12 — зрівнювальне з'єднання; 13 — випускний патрубок; 14 — колектор;
15 — підшипниковий щит; 16 — кришка підшипника; 17 — ущільнювальні
кільця; 18 — капсула; 19 — щіткотримачі; 20 — струмозбірні шини.
самовентиляцією (на валу якоря з протилежного боку від колектора влаштовується відцентровий вентилятор, який усмоктує повітря і вентилює генератор) або з окремим відцентровим вентилятором, який через повітроувідний патрубок нагнітає повітря в генератор для його охолодження. Після циркуляції повітря виводиться через випускний патрубок. Такі тягові генератори застосовуються в тепловозах з електричною передачею постійного струму 2ТЕ10Л, 2ТЕ10В, 2ТЕ10М, 2М62, ТЕП60 та інших. Тяговий генератор постійного струму крім своєї основної функції ще використовується як стартер для пуску дизеля. Живлячись від акумуляторної батареї, він в режимі двигуна розкручує колінчастий вал до такої швидкості обертання, за якої настає самозапалення палива в циліндрах.
Рис. 4.64. Синхронний генератор трифазного струму (поздовжній розріз):
1 — підшипник; 2 — контактні кільця; 3 — щітковий апарат;
4 — обмотка ротора; 5 — статор; 6 — осердя статора; 7 — трифазні обмотки,
сполучені «зіркою»; 8 — полюс ротора; 9 — роторний корпус.
В змінно-постійній електричній передачі на тепловозах 2ТЕ116, ТЕП70, ТЕП75 та інших застосовується тяговий генератор змінного струму, як правило, синхронний (рис. 4.64). Станина генератора зварної конструкції має осердя, в пази якого укладається двошарова хвилеподібна мідна обмотка. Обмотка статора з'єднана у спосіб двох незалежних зірочок, тому має шість виводів фаз і два нульові виводи. Корпус ротора також зварної конструкції, виконаний подібно до якоря тепловозного генератора постійного струму. Котушки на осердях полюсів ротора з'єднані послідовно. Початок і кінець обмотки збудження виведені на контактні кільця, що контактують з електрографітовими щітками, через які поступає струм від збудника. Своїм коротким валом ротор опирається на сферичний роликовий підшипник, установлений у підшипниковому щиті. Протилежний кінець ротора за допомогою фланця і муфти з'єднується з колінчастим валом дизеля.
Застосування синхронних тягових генераторів дає можливість збільшити потужність генератора за одночасного зменшення його маси, габаритів, а також позбутися складного і малонадійного щіткового апарату.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 1741;