Основні поняття про геодезичні роботи
Перед проектуванням і будівництвом залізниці геодезистами виконуються вишукування, складається план місцевості, проводяться необхідні розрахунки.
Плани місцевості виконують шляхом геодезичних зйомок, які являють собою сукупність горизонтальних і вертикальних вимірювань відстаней і кутів. Залежно від заданої точності і способу вимірювань, існують такі традиційні види зйомок: окомірна (спрощена зйомка з невисокою точністю), бусольна (за допомогою бусолі для побудови контурного плану), теодолітна (за допомогою кутомірного оптичного приладу — теодолітаі стальної мірної стрічки чи оптичного віддалеміра — для побудови ситуаційного плану), тахеометрична (за допомогою теодоліта,нівеліра з нівелірними рейками та мірної стрічки, або за допомогою теодоліта-тахеометра,який вимірює вертикальні і горизонтальні кути та відстані, — для побудови великомасштабних топографічних карт при будівництві різних інженерних споруд). Щоб увести в систему координат вимірювань абсолютні висоти, необхідно «прив'язатись» до точки, абсолютна висота якої відома. Для цього на Україні створена державна геодезична мережа— сукупність опорних пунктів рівномірно розподілених на території, для яких визначені координати і абсолютні висоти. На рис. 2.4 показаний «дідівський» спосіб
прив'язки висоти за допомогою простого нівеліра та нівелірних рейок. Нівелір- це оптичний прилад, який фіксує точки по колу на одному рівні.
Щоб визначити перевищення точки В відносно точки А нівелірні рейки ставлять в цих точках вертикально, нульовою поділкою донизу, а нівелір десь посередині відстані між ними. Зорова труба зосереджується горизонтально, після чого поворотом труби визначаються поділки на рейках, різниця яких є перевищення точки В над точкою А.
Перевищення точки В над точкою А за допомогою нівеліра визначиться:
h = а - Ь; мм. (2.2)
Якщо лінія ІУШ є рівнем Балтійського моря, і відома величина Н, — абсолютна висота точки А, то абсолютна висота точки В визначиться так:
Н2 = H1 + h; мм. (2.3)
Останнім часом все ширше застосовуються електронні тахеометри,що складаються з кодового теодоліта, електронного віддалеміра і обчислювального обладнання, а також фототеодолітидля наземних зйомок і аерофотоапарати,які установлюються на літаках, гелікоптерах та космічних апаратах.
Майбутнє за супутниковими радіонавігаційними методамигеодезичних вимірювань, які за продуктивністю у сотні разів перевищують традиційні, а за точністю не поступаються їм.
Існують дві системи супутникових радіонавігаційних зйомок: СР5 (СіоЬаі Розігдоп Зізіет) — глобальна система визначення місцеположення, яка пропонується США; і ГЛОНАСС — глобальна навігаційна супутникова система, яка розроблялась в СРСР, використовується і підтримується Росією. Супутники системи ГЛОНАСС розташовані у трьох орбітальних площинах, причому на кожній орбіті обертається 8 супутників, у системі СР5 прийнято 6 орбітальних площин по 4 супутника в кожній.
В основі цих систем знаходиться принцип незалежної навігації, який передбачає вимірювання апаратурою користувача відстаней О, між користувачем і чотирма супутниками (рис. 2.5, а). На підставі визначених координат супутників можна розрахувати координати антени приймача.
Геодезичний приймач (рис. 2.5, б) складається з антени (сенсора), блока управління (контролера), акумуляторної батареї, штатива та з'єднувальних кабелів. Сенсор — це приймач радіовипромінювання, може одночасно відслідковувати сигнали 6-12 супутників на одній або двох частотах. Контролер — це мікропроцесор, який виконує три функції: управляє роботою сенсора, вибирає режим спостереження, реєструє сигнали із супутників. Результати вимірювань наносяться на жорстку карту (модуль пам'яті), які потім переписують на ПЕОМ, а та обробляє і обчислює дані за спеціальною програмою.
Геодезичні роботи при проектуванні залізниці полягають в розбивці траси на пікети. За допомогою теодоліта визначають кути повороту траси, світловіддалемірами вимірюють відстані між вершинами кутів з прив'язкою траси до пунктів державної геодезичної мережі. Уздовж траси виконують тахеометричну зйомку смуги місцевості.
Геодезичні роботи при будівництві полягають в контрольній перевірці траси та її розбивки, в детальній розбивці земляного полотна і верхньої будови колій, центрів стрілочних переводів тощо. При будівництві використовують лазерні візири, нівеліри, теодоліти та інші інструменти.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 1728;