IV. Хід роботи. 1. Увімкнути прилад у мережу змінного струму 220 В.
1. Увімкнути прилад у мережу змінного струму 220 В.
2. Натиснути і зафіксувати кнопку “Сеть” (“Живлення”). При цьому повинні засвітитися всі декатрони.
3. Натиснути і відпустити кнопку “Сброс” (“Встановлення на 0”) – покази всіх декатронів встановляться на “0”.
4. Перевірити роботу установки. Для цього натиснути і зафіксувати кнопки: а) “~”; б) “Работа 50 Гц” (“Робота 50 Гц”); в) “Пуск” і одночасно увімкнути секундомір. При цьому на вхід приладу подається змінна напруга з частотою 50 Гц і декатрони повинні рахувати 50 імпульсів за 1 с. У кінці першої хвилини натиснути і зафіксувати кнопку “Стоп”. При цьому декатрони повинні зафіксувати приблизно 3000 імпульсів. Покази приладу записати в звітну таблицю у графу “Контроль”. Відпустити кнопки “~” та “Работа 50 Гц” (“Робота 50 Гц”)
5. Вимірювання радіоактивного фону. Натиском кнопки “Сброс” (“Встановлення на 0”) встановити покази всіх декатронів на “0”. Натиснути і зафіксувати кнопку “Пуск” і одночасно увімкнути секундомір. У кінці першої хвилини натиском кнопки “Стоп” зупинити роботу декатронів, зняти відлік Nф і результат записати у графі “Фон”. Після цього натиснути кнопку “Сброс” (“Встановлення на 0”).
6. Виміряти інтенсивність (кількість частинок за 1 хвилину) випромінювання радіоактивного джерела. Для цього перед віконцем тримача поставити радіоактивний препарат. Натиснути і зафіксувати кнопку “Пуск” і одночасно увімкнути секундомір. У кінці першої хвилини натисканням кнопки “Стоп” зупинити роботу декатронів, та виміряти інтенсивність N0 джерела. Від N0 відняти Nф.
7. Між радіоактивним джерелом та віконцем лічильника поставити пластинку, вирізану з кістки тварини. Натиснути та зафіксувати кнопку “Пуск” і одночасно увімкнути секундомір. У кінці першої хвилини натисканням кнопки “Стоп” зупинити роботу декатронів та виміряти інтенсивність N потоку b-частинок, які пройшли через кісткову тканину. Від N відняти Nф.
8. Натиснути кнопку “Сеть” (“Живлення”) і від’єднати прилад від електромережі.
9. Виміряти за допомогою штангенциркуля товщину l досліджуваної пластинки.
10. Значення густини кістки дає викладач. За (1) та (2) обчислити коефіцієнт лінійного вбирання m та шар половинного вбирання d, за формулою m/r - масовий коефіцієнт вбирання.
11. Результати вимірювань та обчислень записати у звітну таблицю.
V. Контрольні питання
1. Що таке радіоактивністю?
2. Що таке a-випромінювання?
3. Що таке b-випромінювання?
4. Що таке g-випромінювання?
5. Яка швидкість a-, b-частинок та g-квантів?
6. Яка іонізуюча здатність a-, b-частинок та g-квантів?
7. Яка проникна здатність a-, b-частинок та g-квантів?
8. Що таке коефіцієнт лінійного вбирання?
9. Що таке шар половинного вбирання?
10. Що таке масовий коефіцієнт вбирання?
Звітна таблиця.
Лабораторна робота №123
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 1288;