Загальний характер давньоруської матеріальної і духовної культури
Археологічні дослідження речових пам'яток разом з літописними свідченнями дають можливість з'ясувати загальний характер матеріальної і духовної культури населення Київської Русі ІХ-ХІІІ ст.
Економіка Київської Русі як європейської феодальної держави базувалася на розвинутому землеробстві і тваринництві. Матеріали вивчення території відкритих поселень і горюдищ переконливо доводять існування феодальної власності на землю за умови збереження певного значення общинного селянського землеволодіння. Знахідки наральників, лемешів, різаків-чересел фіксують розвинуті форми орного землеробства. Дослідження показали, що в Київській Русі, особливо у лісостеповій смузі, панувала трипільна система землеробства. Крім неї, існували також вирубна (у поліських районах) і перелогова (у степовій зоні) системи. У землеробстві ХІ-ХІІІ ст., на думку фахівців, на Русі переважали парові системи з двопільною і трипільною сівозміною (В. Й. Довженок). У давньоруських містах Х-ХІП ст. разом з ремеслами І торгівлею розвивалося й сільськогосподарське виробництво. Про це говорять серії залізних орних знарядь, а також коси, серпи, круглі кам'яні ротаційні жорна, виявлені не тільки на території селищ, а й у містах.
У феодальній вотчині і на селищах давньоруських общин розвивалися металургія, ковальська справа, ювелірне виробництво, гончарство, обробка дерева, шкіряна справа, прядіння, ткацтво, бондарна справа, обробка каменю. Проте найбільше реміснича діяльність пов'язана з міськими осередками. Міські ремесла були більш спеціалізованими за відповідними напрямками і галузями. Про це свідчать матеріали, відкриті під час розкопок у Києві, Чернігові, Новгороді-Сіверському, Переяславі, Галичі, Пліснеську, ЗвенигородІ та інших містах. Аналізуючи ремісниче виробництво у Київській Русі, Б. О. Рибаков дійшов висновку, що у спеціалізованій системі міського ремесла можна виділити понад 60 основних спеціальностей. Наприклад, у ювелірній справі виділяють: обробку міді, ливарну техніку, кування і чеканку, тиснення, скань, зернь, інкрустацію та позолоту, чернь і емаль; у гончарстві: виготовлення керамічного посуду, цегли і полив'яних керамічних плиток, дитячих іграшок. Певна спеціалізація простежується і в багатьох інших ремеслах (обробка дерева, шкіряна справа, прядіння і ткацтво, виробництво скла, обробка каменю, кістки).
Рис. 140. Форми керамічних, виробів доби Київської Русі.
Дослідження укріплень у містах Київської Русі засвідчують досить високий рівень фортифікаційної техніки Х-ХІЇЇ ст. Системи городень, клітей і заборол у конструкціях оборонних валів, використання у цих спорудах, крім дерева, каменю і сирцевої цегли повністю відповідали технічному рівню і тактиці облоги фортець, відомим у середньовічній Європі. У середині ХШ ст. у зв'язку з широким використанням каменеметальних пристосувань на території Давньої Русі з'являються фортеці з кам 'яними стінами і баштами (Луцьк, Хотин, Кам'янець-Подільський та ін.). Аналогічний процес простежується на території Північно-Східної і Північно-Західної Русі.
Археологічні та археолого-архітектурні дослідження, проведені в Києві, Чернігові, Новгороді-СІверському, Переяславі та інших містах, виявили багато кам'яних монументальних світських і культових споруд (палаців і храмів). Паралельно зводилися також монументальні дерев'яні комплекси (тереми і церкви). Особливо інтенсивно почала розвиватися кам'яна архітектура у давньоруських містах з кінця X ст., після офіційного прийняття християнства. Це стосується, перш за все, храмових споруд. Археолого-архітектурні дослідження дають змогу уявити зовнішній і внутрішній вигляд Десятинної церкви у Києві (989-996 рр.), зруйнованої у 1240 р. ординцями. Дослідження показали, що це був великий храм, зведений за шести-стовповим варіантом хрестовокупольної системи. З трьох боків його оточували галереї. До інтер'єру храму входили виявлені під час розкопок мармурові капітелі колон, різьблені кам'яні плити (в тому числі й виготовлені з овруцького рожевого шиферу). Збереглися фрагменти мозаїчних підлог, викладених з мармуру та інших різнокольорових порід каменю.
Близьким за архітектурою до Десятинної церкви є Спаський собор у Чернігові (початок його будівництва датується 1035-1036 рр.). Він зберігся до наших днів і являє собою восьмистовповий хрестовоку-польний храм з п'ятьма верхами. Архітектурні форми споруди спокійні й урочисті. Всередині собору стіни були прикрашені фресками, різьбленими шиферними плитами, а підлога — шиферними плитами з мозаїчними Інкрустаціями.
У 1037 р. в Києві було розпочато будівництво Золотих воріт, Софійського собору, ряду інших кам'яних церков і монастирів. Софійський собор, розташований у центрі Києва, був також головною громадською спорудою. У соборі відбувалися урочисті державні церемонії. Київський Софійський собор — це п'ятинефний хрестовокупольний храм з хрещатим підкуполь-ним простором та анфіладами бічних нефів. З трьох боків собор оточують два ряди відкритих галерей. З заходу між зовнішніми галереями були прибудовані дві башти. Широкі сходи у баштах вели на другий поверх, де розташовано два світлих зали, що, очевидно, призначалися для князя та його почту В архітектурно-художньому оформленні собору дослідники вбачають синтез мистецтв: мозаїка і фрески багатокольоровою гамою вкривають стіни, стовпи, склепіння, арки й бані споруди. Софійський собор є однією з найвизначніших архітектурно-мистецьких споруд світу.
Рис. 141. Десятинна церква в Кисві (реконструкція Ю. С. Асєсва).
Важливою громадською спорудою Києва ХІІ-ХШ ст. була ротонда, залишки якої (фундамент) відкриті працівниками Київської археологічної експедиції Інституту археології НАН України. Реконструкція споруди, запропонована П. П. Толочком І Я. Є. Боровським, показує, що будинок міг входити до комплексу великокнязівського двору і бути залом для князівсько-боярських нарад.
У давньоруських містах Придніпров'я вчені простежують функціонування кількох архітектурних шкіл: Київської, Чернігівської та Переяславської земель (Ю. С. Асєєв). Найбільше давньоруських архітектурних пам'яток XII ст., після Києва, збереглося в Чернігові. Характерною пам'яткою чернігівської школи можна вважати Борисоглібський собор. Надзвичайно цікаві знайдеш тут різьблені білокам'яні капітелі з декоративним орнаментальним плетивом і зооморфними міфічними зображеннями.
Видатною храмовою спорудою Чернігова є П'ятницька церква, повністю відбудована у первісних формах під керівництвом П. Д. Барановського. Це чотиристовповий храм, що стояв на торговищі і був опікуном торгових людей чернігівського посаду. Інтерес становлять переяславські кам'яні монументальні архітектурні пам'ятки. Наприкінці XI ст. на Переяславському дитинці було зведено великий Михайлівський собор, а також кам'яний єпископський палац, кам'яні Єпископські ворота.
Рис. 141. Художньо-декоративпі вироби:
1,2 — шиферні плити з Софійського собору в Києві; 3 — керамічна плитка зрельсфним зображенням з Галича (церква "на Царинці"); 4 — полив'яна плитка з літописного Василева; 5, 6 — полив 'яні плитки з Білгорода.
У Х-ХШ ст. в різних містах Південно-Західної було Русі зведено ряд громадських палацових і культових (храмових) споруд. В архітектурі міст Галицько-Волинського князівства виявилася спільна з Подніпров'ям народна традиція дерев'яного і кам'яного будівництва. Разом з цим простежується й певна специфіка. Техніка і стиль волинських архітектурних пам'яток перебували під значним впливом придніпровського будівництва. Що ж до галицької архітектури, то в ній простежуються деякі риси романської архітектури Польщі, Угорщини, Чехії.
Залишки десятків монументальних споруд виявлено на території Галича та його околиць. Найвідомішою пам'яткою галицької архітектури є Успенський собор у Старому Галичі, збудований 1152 р. Це чотиристовповий, оточений галереями храм, прикрашений кам'яною різьбою. Монументальною спорудою, що збереглася до наших днів, є храм Пантелеймона, побудований у другій половині ХП ст. на території монастиря, на північній периферії Галича. Це — білокам'яна споруда з двома порталами перспективного типу на західному та південному фасадах. Портали прикрашені колонами з капітелями корінфського ордера та орнаментальною різьбою. Своєю архітектурою храм засвідчує високу майстерність галицьких зодчих і майстрів-каменерізів.
Рис. 143. Архітектура Київської Русі:
1 — Єпископські ворота у Переяславі (реконструкція Ю. С. Асєєва); 2 — план церкви се. Спаса в с. Спас коло Старого Самбора.
Традиції галицької архітектури яскраво виявилися у давньоруських монументальних спорудах Львова (храми св. Миколая, П'ятниці, Онуфрія, Івана Хрестителя та Марії Сніжної). До галицької архітектури належить і церква, фундамент якої відкрито у Василеві на Дністрі.
У містах Волині у ХП-ХШ ст. було споруджено ряд монументальних громадських і храмових споруд. Другою половиною XIII ст. датується Михайлівська ротонда, залишки якої досліджено у м. Воло-димирі-Волинському. Споруда мала два кола фундаментів і три напівкруглі апсидні ніші у товщині стін. Стіни складено з брущатної цегли, що, починаючи з XIII ст., стає основним будівельним матеріалом на Волині. У Луцьку на території замку відкрито й досліджено залишки кам'яної палацової будови другої половини XIII ст. і церкви Іоанна Богослова, зведеної у другій половині ХП — на початку XIII ст.
Отже, в архітектурі давньоруських міст Південної і Південно-Західної Русі на фоні основної дерев'яної забудови одно- і двоповерховими будинками виділялися кам'яні монументальні громадські і храмові споруди, що разом з окремими монументальними дерев'яними теремами та церквами становили своєрідні міські центри. Фрескові розписи давньоруських споруд є зразками високого мистецтва художників. Вони висвітлюють історичні події, побут. Наприклад, у Софійському соборі в Києві є серія світських фресок XI ст., присвячених Ользі, Володимиру і Ярославу Мудрому — визначним державним діячам Київської Русі. На інших фресках зображено сцени полювання, виступи скоморохів, музикантів, акробатів. Переважають фрески на духовні, релігійні сюжети. До нашого часу збереглися мозаїчні панно: Вседержитель, Іоанн Златоуст, Свангеліст Марко, Архангел та ін. Центральне місце займає мозаїчна композиція, присвячена Оранті, яку вважали посередницею між богом і людьми. Зображення Оранти мало стверджувати, що серед присутніх у храмі — заступниця роду людського.
Мистецтво мозаїки представлене і в інших давньоруських храмах: у соборі Михайлівського Золотоверхого монастиря в Києві, у переяславському Михайлівському соборі, в чернігівському Спаському соборі та ін.
Важливим напрямом духовної культури Київської Русі була писемність. Матеріали досліджень свідчать про поширення грамотності серед різних верств населення давньоруських міст. У зв'язку з цим надзвичайно важливими є дослідження графіті Київської Софії, здійснені С. О. Висоцьким. Вчений протягом багатьох років детально вивчав серії написів, що залишилися на внутрішніх стінах Софійського собору. Усього відомо 292 графіті. Серед них виняткове значення має азбука з 27 літер, 23 з яких подібні до уставних грецьких. Чотири літери цієї азбуки слов'янські: Б, Ж, НІ, Щ. Ця азбука не є кирилицею, але це і не грецький алфавіт. Можливо, софійські дяки XI ст. знайомили своїх учнів не тільки з кирилицею, а й з більш давнім слов'янським письмом. А якийсь учень (при Софійському соборі була школа) написав на стіні архаїчну азбуку, щойно ним засвоєну.
Серед графіті у Софійському соборі представлені написи, які містять відомості про військово-політичну історію Давньої Русі, а також пам'ятні написи, автографи, побутові і поминальні записи. Дослідження та систематизація графіті дозволили С. О. Висоцькому порівняти окремі написи з літописними даними і таким чином розширити можливості науки у пізнанні історії та культури Київської Русі.
Рис. 144. Пам'ятки писемності Київської Русі:
І — писала; 2 — напис в Ближнім печерах Києво-Печерської Лаври (1150 р.); З — абетка з Софійського собору; 4 -- зразки г.іаголиці; 5 — пряслице з написом; 6 — автограф Володимира Мономаха у Софійському соборі; 7 — берестяна грамота зі Звенигорода.
Писемна культура зафіксована також у берестяних грамотах, відкритих і досліджених у Новгороді. Відомо понад 700 новгородських берестяних грамот (азбука школяра, побутові листи, записи лихварів, фіксація куплі-продажу). На території України подібні знахідки виявив І. К. Свєшніков на одному із Звенигородських посадів.
Духовна культура давньоруського населення мала свої глибокі народні корені. Після офіційного прийняття християнства ще протягом кількох століть паралельно побутували язичницькі обряди. Такий дуалізм у розвитку духовної культури Русі знайшов своє відображення у язичницьких пам'ятках, які дожили до XIII ст. Йдеться, зокрема, про Збруцького кам'яного ідола, первісне місцезнаходження якого з'ясували І. П. Русанова і Б. О. Ти-мощук, провівши розкопки на горі Богит, недалеко від м. Гусятин Тернопільської області. Як виявилося, саме тут знаходився важливий центр давньоруського язичництва. Збруцький ідол, який нині зберігається у Краківському археологічному музеї, переконані дослідники, стояв на городищі у святилищі. Святилище функціонувало до середини XIII ст. Потім кам'яну скульптуру ідола, щоб ординці не поглумилися над святинею, служителі язичницького культу зняли І занурили в р. Збруч, де її і було виявлено у 1848 р.
Паралельне існування християнства і язичництва характерне для віддалених від Києва земель (наприклад, територія Новгородського князівства). Цій темі присвятив свої окремі праці Б. О. Рибаков. Дослідник довів, що між язичництвом І християнством на землях Київської Русі не існувало якоїсь прірви. Недаремно у процесі подальшого розвитку християнства на Русі значною мірою було використано і своєрідно трансформовано досягнення язичницької культури.
Таким чином, давньоруські археологічні матеріали, пам'ятки архітектури, мистецтва й писемності разом з літописами і літературними творами змальовують той загальний характер, який був притаманний матеріальній і духовній культурі Київської Русі ІХ-ХІІІ ст. і який повністю відповідав рівню соціально-економічного і політичного розвитку феодального суспільства в Європі.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 3897;