Середньовічний Білгород-Дністровський
За часів Золотої орди на західній периферії Південно-Східної Європи у першій половині XIV ст. Існувало місто Білгород. Його історичною основою було давньоруське місто, що входило у ХІІ-ХІІІ ст. до складу Галицько-Волинського князівства. БІлгород згадується у "Списку городам руським, дальнім І ближнім" у XIV ст. Середньовічний Білгород розташовувався на перехресті міжнародних торговельних шляхів, які вели по Чорному морю через Крим до візантійських і малоазійських міст. Він був значним ремісничо-торговельним центром. Це відповідало політиці золотоординських ханів, які прагнули до розвитку ремесла і міжнародної торгівлі.
Багаторічні археологічні дослідження (А. А. Кравченко, Г. Г, Мезенцева) дають змогу з'ясувати історичну топографію міста, побудованого на руїнах античної Тіри. Площа середньовічного Білгорода становила близько 10 га. Значна частина його була знищена під час перебудов у XV ст. Сама цитадель (1500 м2) являла собою могутню квадратну споруду з чотирма баштами. Розкопками тут розкрито залишки великої палацової будови. До системи палацу входила внутрішня церква. При дослідженні храму виявлено бронзові енколпіони і натільні хрестики ХШ-ХГУ ст, уламки керамічних голосників та шматки кольорової штукатурки. В одному з підвальних приміщень археологи виявили залишки складу зброї. Там знайдено залізні платівки від панцирів, наконечники для списів і стріл, бойову сокиру, частину залізного шолома, умбон від щита, залізні шпори, підківки від чобіт, стремена ХІІ-ХІУ ст.
На південному подвір'ї фортеці розкопками 1977-1982 рр. виявлено житлові й господарські споруди, храми, могильники. З'ясовано, що тут у ХІІ-ХІІІ ст. функціонувала одноапсидна церква, на місці якої у XV ст. турки спорудили мечеть. Стіни церкви були розписані фресками. Це геометричні, рослинні орнаменти, а також зображення святих. При розкопках знайдено уламки голосників, круглого віконного скла, а також бронзовий енколпіон ХП-ХІІІ ст. Нижче фундаментів храму XIII ст. відкрито могильник з трупо-покладеннями, орієнтованими, за християнським обрядом, по лінії захід-схід. На території фортеці знайдено амфори, корчаги, горщики, глеки, миски, залізні сокири, долота, коси, серпи, наральники, оковки лопат, ножі, трубчасті замки, дужки від відер ХЦ-ХІУ ст. Будівельні матеріали представлені цеглою-напівплінфою, плитками для підлоги, черепицею, шматками покрівельного свинцю, мармуровими та шиферними архітектурними деталями.
Археологічні дослідження, проведені у східній частині Білгорода-Дніст-ровського, показали, що місто золотоординського часу виникло на базі раніших гончарних майстерень наприкінці XIII ст. Будинки зводили впритул один до одного і ставили їх по кілька в ряд, але в різних напрямках, що виключало вуличне планування. Провулки між будинками були вимощені камінням. Архітектура житлових споруд Білгорода має багато спільного з зо лото ординськими містами Поволжя, Монголії, Середньої Азії та Закавказзя. Це були багатокімнатні, багатокутові споруди. Юрти, специфічні суфи, мазари тощо розкопками тут не виявлені.
За археологічними даними, у місті розвивалися гончарне, металообробне, косторізне, ювелірне ремесла, домашні промисли. У гончарних майстернях виготовляли полив'яний керамічний посуд, що за технологією та художніми якостями не поступався аналогічним виробам середньовічного Криму (Кафа, Херсонес та ін.). Найпоширенішими формами столового посуду були блюда, глеки, піали, прикрашені монохромним і поліхромним розписом; виготовляли також полив'яну кераміку з штампованим орнаментом. Виявлено посуд з геометричним і рослинним орнаментом, зооморфними зображеннями (заєць, леопард, птахи), трапляються також окремі знахідки із зображенням людини. Привертають увагу керамічні вироби з монограмами на денцях посуду, нанесеними у техніці графіті. Аналогічні монограми відомі на кераміці міст Болгарії, Візантії, Криму. Вважають, що у монограмах зашифровано власні імена візантійських імператорів або ж вони є знаками гончарів чи гончарних майстерень. Особливе місце серед знахідок займають так звані сфероконічні вироби, що широко використовувалися у тодішній техніці металовиробництва, а також у медицині, косметиці (як флакони для ліків, масел).
З ювелірних виробів на території Бєлгорода знайдено бронзові персні, бубонці, скляні намисто й браслети. Населення Білторода-Дністровського кінця XIII — XIV століть в етнічному плані було неоднорідним. Разом зі слов'янами тут проживали кочовики, які поступово переходили до осілого способу життя.
Під час розкопок середньовічного міста виявлено мідні, срібні та золоті монети. Золотоординські монети датуються кіндем ХНІ — 60-ми роками XIV ст. Відомі також окремі грошові скарби. Нумізматичний матеріал фіксує, що близько 1370 р. панування Золотої орди у Дністро-Прутському регіоні завершилося.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 1944;