ПАМ'ЯТКИ КОЗАЦЬКИХ ЧАСІВ
Серед старожитнєстей України важливе місце посідають пам'ятки, пов'язані з діяльністю українського козацтва ХУ-ХУШ ст. Відомі вони на Середньому Подніпров'ї і Лівобережжі, на Слобідській Україні (нині Харківщина і Сумщина), на Волині і Поділлі, а також на землях козацьких вольностей Запорізької Січі, що охоплювали Пониззя Дніпра та степову частину України взагалі.
З нерухомих археолога-архітектурних пам'яток науковий інтерес становлять фортеці, в тому числі знамениті запорізькі Січі, міста і села, де жили і діяли козаки, монументальні споруди світського і релігійного характеру, поховання, місця боїв тощо.
Українське козацтво виникло на рубежі ХУ-ХУІ ст. як результат збігу певних історичних обставин. Нестерпний соціальний, національний і релігійний гніт з боку польської шляхти зумовив масові втечі селян на вільні тоді землі Подніпров'я і Побужжя. Поблизу цих вимушених переселенців на "вольностях" мешкали дуже небезпечні сусіди — кочові татарські орди, що були у васальній залежності від Туреччини. Постійні військові напади татар і турків сприяли згуртуванню окремих ватаг І загонів утікачів у військову організацію, що згодом перетворилася на могутнє козацьке військо, з яким мусили рахуватися і всередині польсько-литовської та московської держав, і за їх межами.
Наприкінці XVI ст. козацтво набуло статусу окремої суспільної верстви населення, а Запорозька Січ стала відома як окрема "козацька республіка", основним завданням якої був захист українських земель від зазіхань на них Кримського ханства і Турецької Порти, а також інших поневолювачів.
Українське козацтво існувало кілька століть і, зійшовши з історичної арени, залишило по собі яскравий слід. Це була, безумовно, героїчна епоха в історії українського народу. Під проводом Богдана Хмельницького козацтво разом із селянством було основною рушійною силою у Національній революції середини ХУІІ ст.
Історії українського козацтва присвятили свої праці С. Митецький, А. Скальковський, Д. Яворницький, В. Голобуцький, О. Апанович, Л. Мельник, В. Сергшчук, Ю. Мицик, І. Свсшніков, В. Степанков та ін.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 1951;