Київська культура
Київська культура охоплює пам'ятки першої половини І тисячоліття н.е. від Середнього і Верхнього Подніпров'я до Курського Посейм'я. В окрему культуру ці старожитності виділив В. М. Даниленко, який наприкінці 50-х — на початку 60-х років дослідив кілька пам'яток пі ля сіл Бортничі, Нові БезрадичІ, Ходосівка. У 1970-1980-х роках пам'ятки київської культури вивчали Є. В. Максимов, Р. С. Орлов, Н. М. Кравченко, Р. В. Терпиловський, О. М. Приходнюк, Є. Л. Гороховський, ('. П. Пачкова та ін. Нині на території України (Середнє Подніпров'я, І Іодесення) зафіксовано 150 поселень і могильників. На поселеннях вивчено ^0 жител, на могильниках — близько 40 поховань.
Більшість дослідників вважають, що київська культура сформувалася на основі зарубинецьких старожитностей. Деякі вчені вважають, що київські пам'ятки генетично пов'язані і з черняхівською культурою.
Поселення київської культури розташовані переважно на ділянках перших надзаплавних терас, однак відомі й селища на високому корінному березі. Площа селищ, зазвичай, не перевищує 0,5 га. Поселення нерідко шодились "гніздами" — на відстані 0,5-1 км одне від одного. Житла київської культури представлені переважно напівземлянками (10-17 м2). Конструкція стін зрубна або стовпова. Для Подесення, наприклад, характерні напівземлянки з центральним опорним стовпом покрівлі і відкритим вогнищем біля нього (Роїще, Лавриків Ліс, УлянІвка та ін.). На Середньому Дніпрі у житлах, крім вогнищ, виявлено глинобитні печі (Глеваха, Обухів II, VII). На деяких поселеннях відкрито залишки наземних будов з глиняною обмазкою стін (Обухів II). За межами жител знайдено, очевидно, літні вогнища, споруджені на кам'яній вимостці або вимостці з черепків, господарські споруди.
Топографія селищ київської культури, речовий інвентар характерні для осілого землеробського способу життя. Уламок залізного наральника виявлено на селищі Улянівка. Залізні серпи знайдено на селищах Бортничі, Обухів VII, Роїще. Круглі кам'яні ротаційні жорна виявлено в Роїщі та Улянівці. У господарських приміщеннях зустрічаються уламки великих корчаг, в яких зберігали зерно та інші сільськогосподарські продукти (Нові Ьезрадичі, Обухів П, Роїще, Хлепча). Населення культивувало просо і жито, рідше пшеницю та ячмінь. Розвивалося й приселищне скотарство: на поселеннях виявлено кістки домашніх тварин. У стаді була велика рогата худоба, свині, кози, вівці; розводили коней. Допоміжними промислами у господарстві були полювання та рибна ловля.
У господарстві жителів київської культури значну роль відігравали ремесла. Досить розвинутими були залізоробне і ковальське виробництва. Рештки сиродутного металургійного горна виявлено у Василькові. На ін ших поселеннях траплялись залізні шлаки. З набору готових залізних виробів можна зробити висновок про те, що місцеві ковалі досягай певного рівня майстерності.
Рис. 95. Старожитності київської культури:
/-3, б, 11, 12 — знаряддя праці: 4, 5, 7-Ю — прикраси; 13-17 — форми ліпної\ кераміки.
Вони виготовляли ножі, серпи, долота, скоби та інші побутові вироби, а також зброю і спорядження воїнів (наконечники списів І стріл, шпори тощо).
Керамічне виробництво характеризується використанням поворотного столика. Місцеве виготовлення посуду на гончарному крузі було у зародковому стані. Окремі гончарні вироби пов'язані з ремісничими керамічними майстернями сусідніх черняхівських лісостепових племен (БесідІвка, І леваха, Роїще та ін.).
Ювелірна справа київських майстрів була на досить високому рівні розвитку. Про це свідчать бронзові та залізні фібули, поясні пряжки, браслети, підвіски (Ходосівка, Курилівка, Лавриків Ліс, Роїще). Привертають увагу ювелірні вироби з емаллю, також пов'язані з комплексами пам'яток культури київського типу, їх, очевидно, слід розглядати у зв'язку з серією своєрідних подніпровських виїмчастих емалей (Нові Безрадичі, Бортничі, Хлепча). Ці вироби вписуються за типологією у відомі в Середньому По-чніпров'ї речові скарби (наприклад, Межигірський, Борзнянський та ін.). Ювелірні вироби з бронзи й заліза пов'язують із загальноєвропейськими І ипами речей римського часу. Це підв'язні і так звані воїнські фібули, поясні І Іряжки, браслет з потовщеними кінцями і дротяні браслети. Відомі палице-модібні шпильки й вічкоподібні підвіски.
Населенню київської культури були відомі також деревообробне, косторізне, каменерізне, шкіряне, ткацьке та інші виробництва.
Керамічний комплекс київської культури становлять ліпні вироби, які ш технікою виготовлення і типологією можна пов'язувати з зарубинецькою Історико-культурною традицією. Присутні у комплексі окремих пам'яток сончарні вироби слід розглядати, очевидно, як запозичення з території сусідніх лісостепових черняхівських племен. Основна кераміка київської культури ліпна або зі слідами формування на поворотному столику. За профілюванням у київській кераміці поєднуються ребристі, біконічні форми І слабопрофільовані, округлобокі. Головні форми посуду—кухонні горщики іі диски, корчаги для харчових припасів, столові миски та горщикоподібні Ішроби.
З глини виготовляли також конічні тиглі і ллячки для ювелірів, керамічні Іижки для рибальських сіток і вертикальних ткацьких верстатів. Широко відомі І іікож серії біконічних глиняних пряселець для веретен.
Імпортні вироби з пам'яток київської культури пов'язують з масивом черняхівських племен, а через них і з майстернями римського часу Північного Причорномор'я. З привізних речей виявлено амфори пізньоримсь-ких типів, скляний посуд і намисто, кістяні гребені, бронзові пінцети і брон-ювий посуд.
Могильники київської культури вивчалися поблизу сіл Козаровичі, Нові Ьезрадичі, Бортничі в Середньому Подніпров'ї; Кириївка у Подесенні. Поховання безкурганні. На могильниках відкрито кілька десятків поховань за обрядом трупо спалення, здійсненого на стороні. Характерною особливістю київських поховань е розміщення залишків кремації у неглибоких округлих ґрунтових ямах. У поховальних ямах разом з кальцинованими кістками виявлено рештки поховального вогнища і залишки тризни (уламки керамічного посуду і кісток тварин). Трапляються й особисті речі, зокрема прясельця.
Речовий комплекс пам'яток київської культури датують III — початком Уст. н.е. Пам'ятки київського типу є північно-східною периферією лісостепового черняхівського масиву. Вони займають територію Північно-Східної України, а також сусідні Брянську і Курську області Росії', Гомельську і Моги-лівську області Білорусі.
Старожитності племен київської культури Ш-У ст. н.е. належать до блоку археологічних культур першої половини І тисячоліття н.е. Південно-Східної Європи. Виходячи з головних типів жител та господарських споруд, характеру поховального обряду, а також ліпного керамічного матеріалу, вважають, що старожитності київської культури генетично пов 'язані з попередньою зарубинецькою культурою. Оскільки у Поліській частині (де розміщено київські пам'ятки) впливи провінційно-римської культури були значно меншими, ніж у масиві лісостепових черняхівських племен, то у київській культурі (зокрема в кераміці) досить наочно простежується перехід до наступної епохи ранньосередньовічних слов'ян У-УІІ ст. н.е. Соціальну організацію київських племен відбиває етап розвитку територіальної сусідської общини. Про це свідчить орна система землеробства, що розвивалася поряд з лісостеповими племенами черняхівської культури.
Подальшу історичну долю київської культури сучасні дослідники пов'язують з розвитком наступних археологічних культур ранньосередньовічного слов'янства У-УП ст. н.е. Київську культуру розглядають як головний компонент формування пеньківської культури, особливо на Лівобережжі Дніпра (Р. В. Терпиловський). її пов'язують Із формуванням пам'яток кор-чацько-празького типу у Середньому Подніпров'ї (Н. М. Кравченко). Київська культура Верхнього Подніпров'я й Середнього Подесення відіграла важливу роль у становленні колочинської культури. Отже, київська культура паралельно із старожитностями лісостепових черняхівських племен розглядається як безпосередній генетичний попередник ранньосередньовічних слов'ян У-УІІ ст. н.е.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 4093;