Боспорська держава
Боспор, на відміну від Ольвії, Херсонеса, Тіри та інших пів-нічнопричорноморських грецьких рабовласницьких поліс ів-ресггублік, був складною політичною системою. На чолі Босфорської держави стояв цар. Його класову опору становили багаті землевласники. Досить сильною була знать місцевих племен. У 80-х роках V ст. до н.е. під владою династії Археанактидів були об'єднані міста Пантікапей, Фанагорія, Гермонасса, Тірітака, Мірмекій, Кепи, Корокондама, Патрасій. У 438 р. до н.е. Археанактидів змінила династія Спартокидів, яка розширила володіння Боспору. У період найвищого політичного й економічного розквіту (IV ст. до н.е.) влада Боспорського царства поширювалася на Керченський і Таманський півострови, пониззя Кубані, дельту Дону і Східне Приазов'я. До складу населення Боспорської держави, крім греків, входили сінди, меоти та інші місцеві племена.
У першій чверті III ст. до н.е. в гирлі Дону було засновано місто Та-наїс -— важливий виробничий, торговельний і культурний центр Приазов'я. Через Танаїс здійснювалися економічні і політичні зв'язки Боспорського царства з населенням приазовських і придонських степів.
У першій половині III ст. до н.е. Боспор пережив фінансову кризу, а з кінця III ст. до н.е. погіршуються його відносини з довколишніми племенами, Іростають соціальні протиріччя. Близько 115 р. до н.е. останній представник Спартокидів передав владу над Боспором цареві Понтії Мітріда-ту VI Євпатору. Протиріччя між різними верствами населення спричинили у 107 р. до н.е. повстання рабів під проводом Савмака, придушене понтійськими військами. У 63 р. до н.е. проти Мітрідата VI повстали міста Боспору на чолі з його сином Фарнаком. З того часу Боспорське царство потрапляє у залежність від Риму, проте боспорські правителі декілька разів намагалися вийти з такого становища. У 14 р. до н.е. Боспор захопив римський ставленик — цар Понтії Полемон І, але вже близько 8 р. до н.е. він був розгромлений у Прикубанні племенем аспургіанів. Царем Боспору став Рескупорід І (Аспург), що заснував династію Тіберіїв Юліїв. Боспорське царство було союзною Римові державою, його царів затверджували римські імператори.
Рис. 72. Знаки царів Боспору (І) та подібні до них сарматські тамги (II).
У перші століття нової ери Боспор, як і в попередні роки, залишався змішаною греко-варварською монархічною рабовласницькою державою. Так, Рескупорід Ш (210-226 рр.) іменував себе "царем усього Боспору й тавроскіфів". У ІП-ІУ ст. н.е. починають зароджуватися риси нової феодальної формації. Після гунської навали в 375-376 рр. Боспор як держава, очевидно, припинив своє існування.
Міста Боспору. Серед міст Боспору важливу роль відігравав Пантіка-пей — столиця держави. Його у першій половині VI ст. до н.е. заснували вихідці з Мілету. Залишки цього міста розташовані на території сучасної. Керчі, на горі Мітрідат.
На вершині гори стояла фортеця, а на терасоподібних схилах — жилі будинки і споруди громадського призначення. До центру прилягала територія Нижнього міста з портом і агорою. На горі Мітрідат виявлено руїни, будинку з сирцевої цегли на кам'яному фундаменті, грецький посуд кінця, VII ст. до н.е. Очевидно, до заснування міста тут Існувала грецька торго-: вельна факторія. У другій половині VI — першій половині V ст. до н.е. площа Пантікапея становила кілька гектарів. Центр життя міста був на вершині три Мітрідат, де в кінці VI—на початку V ст. до н.е. височів монументальний храм іонічного ордера, а також палац Археанактидів.
Досліджено архаїчний квартал, що складався з багатокамерних будинків. У попередній період ця ділянка була забудована окремими однокамерними будинками. У V ст. до н.е. в Пантікапеї зводяться будинки з підвальними і напівпідвальними приміщеннями. Площа міста з кінця V до початку НІ ст. до н.е. зросла до 18-20 га. Від тих часів збереглися залишки оборонних стін і башт, водосховище, водостоки, підвали з елементами гідротехнічного устаткування. Максимального розвитку місто посягло у ІІІ-ІІ ст. до н.е. Його територія зросла до ЗО га. Було реконструйовано фортифікаційні споруди, у місті існував театр. Від споруд цього періоду зберігся оборонний комплекс акрополя, а також пританей на північному схилі гори Мітрідат. Будинок пританея складався з подвір'я, оточеного з трьох боків портиками доричного ордера і розміщеними за ними критими приміщеннями. Підлога в приміщеннях була викладена з різнокольорової гальки на цем'янковому розчині. Під час розкопок відкрито барабани колон з ка-нелюрами, фрагменти розписної штукатурки, уламки п'яти статуй.
Після землетрусу 63 р. до н.е. Пантікапей було відбудовано. Його площа у перші століття нової ери перевищує 100 га. Споруджуються нові тераси, зводяться монументальні будинки, стає відчутнішою у забудові диференціація за майновою ознакою. Частини міста, раніше зайняті монументальними будинками, у-перші століття нової ери забудовуються ремісничими майстернями, рибозасолювальними комплексами і виноробнями.
Уявлення про будови перших століть нової ери можна скласти лише на підставі решток окремих приміщень, кам'яних кладок, архітектурних деталей, вимосток вулиць, водостоків і колодязів. Відкрито, зокрема, рештки багатого будинку площею 200 м2 з андроном І ст. до н.е. — II ст. н.е. За окремими ордерними деталями і зображеннями на монетах, розписах, прикрасах з'ясовано, що у місті будувалися культові ордерні споруди: храми Деметри, Арея, Асклепія, Аполлона, святилища Кібели і Діоніса. Велике значення для економіки Боспору мали монети, карбовані у Пантікапеї.
Поховальні пам'ятки представлені кладовищем на горі Мітрідат, а також великими кам'яними склепами з курганними насипами над ними. Особливо цікаві склепи у Царському і Золотому курганах IV ст. до н.е. Визначною пам'яткою є склеп Деметри І ст. н.е. Сгіни і стеля цього склепу
Рис. 73. Старожитності Боспору:
ї — набережна Мірмекія (рис. 1885 р.); 2 — залишки Пантікапея; 3 — зразки настінних розписів Пантікапея (ліворуч і праворуч —розписи з так званого склепу Деметри).
прикрашені розписом на міфологічні теми та зображеннями богів. В образі богині Деметри в центрі стелі склепу (звідси пішла і його назва) дуже реалістично втілено риси жіночого обличчя.
Мірмекій був розташований за 5 км на північ від Пантікапея на території сучасної Керчі. Місто засноване в середині VI ст. до н.е. і проіснувало до IV ст. н.е. Матеріали раннього періоду існування виявлено у південно-західній частині городища, на високому Карантинному мисі. У У-ІУ ст. до н.е. площа міста становила 7-8 га. В цей час на підвищеній частині зводиться акрополь. Центр Мірмекія був забудований жилими кварталами і культовими спорудами. У першій половині V ст. до н.е. місто було обнесене оборонними стінами і баштами, тут було побудовано святилище Деметри. Вздовж кріпосного муру проходила вимощена битою керамікою вулиця з водостоком. В елліністичний період місто стало важливим виноробним центром Боспору. Археологи відкрили виноробні ПІ-І ст. до н.е. У І-ІП ст. н.е. Мірмекій стає невеликим промисловим містечком. Крім виноробства починає
нідігравати відчутну роль і рибочасолювальне виробництво. У центральній частині міста відкрито, зокрема, вісім цистерн П-Ш ст. н.е. У IV ст. н.е. місто було зруйноване гунами.
Місто Тірітака засноване в середині VI ст. до н.е. Його залишки знайдено в селищі Аршинцеве, що на території сучасної Керчі. Місто площею близько 4,5 га у плані нагадує трикутник. У V ст. до н.е. було обнесене оборонними мурами. Фортифікації, що неодноразово перебудовувалися протягом V- ІІІ ст. до н.е., мали у своїй структурі прямокутні в плані башти. І Іоряд з укріпленим містом у VI-1/ ст. до н.е. функціонувало неукріплене "передмістя". ТІрітака була досить упорядкована. Вона мала систему водо-ів. З півночі на південь через місто проходила вулиця з жилими квар-
ами по обидва боки. У місті була велика кількість виноробень. У перші іття н.е. місто стало великим рибозасолювальним і виноробним центром Боспору. У другій половині IV ст. н.е. Тірітака сильно постраждала від нашестя гунів,
Німфей розташований за 17 км на південь від Керчі. Заснований вихідцями з Іонії у другій чверті VI ст. до н.е. Місто знаходилося на плато біля мису Карабурун. На його південному схилі до моря збереглися рештки гавані. Городище трикутне у плані, мало площу близько 9 га.
Археологічними розкопками відкрито частини фортифікацій і акрополя, ниноробні, святилища. В економіці Німфея значну роль відігравали землеробство і торгівля. Розквіт міста припадає на У-Р/ ст. до н.е. У V ст. до н.е. Німфей карбував свою монету. У перші століття нової ери площа міста скорочується, але життя в ньому триває до III ст. н.е. УІІ-ІП ст. н.е. у місті функціонували гончарні майстерні (відкриті гончарні печі і приміщення житлово-господарського призначення).
З археолого-архІтектурних пам'яток Німфея значний інтерес становлять святилища Кабірів (VI — перша половина IV ст. до н.е.), Афродіти (кінець VI — початок IV ст. до н.е.), Деметри (УІ-Ш ст. до н.е.).
Феодосія була заснована у VI ст. до н.е. Вона розташована на місці сучасного м. Феодосія. Поблизу нинішнього порту, на підвищенні виявлено рештки кам'яних споруд акрополя. Жилі споруди були зведені з сирцевої цегли на кам'яних фундаментах. Вони мали внутрішнє подвір'я. Вулиці були вимощені, існували водопроводи. На ІУ-ПІ ст. до н.е. припадає розквіт античного міста. У III ст. до н.е. Феодосія карбувала свою мідну монету. У перші століття нової ери територія міста значно скоротилася. У колишніх жилих кварталах почали споруджувати виробничі комплекси, зокрема, відкрито сиродутний залізоробний горн III ст. н.е.
Порфмій засновано у другій половині VI ст. до ІІ.е. Його рештки виявлено біля порту Керченської переправи. Місто було розташоване на березі морської затоки, його площа становила 0,65 га. Археологи відкрили рештки житла V ст. до н.е. з подвір'ям, вимощеним кам'яними плитами, а також залишки великого будинку кінця V — початку IV ст. до н.е. та інші споруди.
У III ст. до н.е. місто було перебудоване і обнесене оборонним муром. Воно мало регулярне прямокутне планування, яке збереглося до І ст. до н.е. Жилі квартали були розміщені у два ряди по чотири в кожному з них. Будинки у межах кварталу розміщувались в один ряд. Після І ст. до н.е. будівництво у Порфмії припинилося.
Кіммерік засноване у VI ст. до н.е. на південному березі Керченського півострова, поблизу гори Опук. Раннім етапом грецького поселення датуються рештки жилого будинку УІ-ІУ ст. до н.е. Приміщення складається з трьох частин, до кожної з яких прилягало подвір'я, викладене кам'яними плитами. З IV ст. до н.е. основна частина міста була розміщена на західному схилі гори. На скелястому підвищенні знаходився акрополь. На плато гори не пізніше ПІ ст. до н.е. зведено оборонний мур з баштами. Пам'ятки елліністичного часу знайдено у залишках культурного шару на краю західного схилу.
Розквіт Кіммеріка припадає на перші століття нової ери. Оборонними стінами було обнесено все місто, включаючи гавань. Відкрита археологами частина цитаделі являє собою підквадратну у плані площу, обмежену стінами товщиною 3 м з квадратними баштами. У західній частині відкрито проїзд до цитаделі.
На території міста рубежу і перших століть нової ери відкрито рештки жилих будинків. Значний інтерес становить будинок І ст. н.е., в якому виявлено склад зерна та борошномельних У II ст. н.е. на території Кіммеріка споруджено велике зерносховище. Вважають, що основою економіки міста було, очевидно, зернове господарство. У середині — другій половині III ст. н.е. античний Кіммерік був зруйнований.
Кітеп засновано у V ст. до н.е. Рештки його виявлено за 40 км на південь від Керчі на території с. Яковенкове. Городище розташоване на високому морському узбережжі, площа його становила 4,5 га. У плані воно чотирикутне, за часи, що минули, частково зруйноване морем. Етапи розквіту Кітея припадають на IV-ІІІ ст. до н.е. і II — першу половину III ст. н.е. Місто у ІУ-Ш ст. до н.е. було обнесене оборонним кам'яним муром шириною 2,5 м. У перші століття нової ери в місті велося значне будівництво.
Вкономіка його базувалася на землеробстві та хліботоргівлі. Відкрито залишки ям-зерносховищ і борошномельного виробництва. З напису 234 р. ніломо про спорудження в місті храму. У II ст. н.е. тут було встановлено міірмуровий сонячний годинник. Більш пізніх решток, ніж об'єкти IV ст., у Кітеї не виявлено.
Ілурат зведено в 40-х роках І ст. до н.е. Залишки його знайдено за 17 км на південний захід від Керчі поблизу с. Іванівка. Це було військово-Ісмлеробське поселення, розміщене на високому плато і забудоване за глиним планом. Його площа становила 2,5 га. Територія міста була обнесена оборонним кам'яним муром з прямокутними баштами. Дві центральні вулиці вели до двох міських воріт. Вся площа міста була розподілена на чотири частини, кожна з яких складалася з кількох кварталів забудови.
Про сільськогосподарське спрямування економіки Ілурата свідчить наявність у будинках ручних млинів, ступ, землеробських знарядь, а також спеціальних приміщень для худоби. Були розвинуті й ремесла — мешканці м іста виробляли необхідні знаряддя праці, тканини, зброю. У другій половині III ст. н.е. Ілурат загинув під ударами готів.
Фанагорія — головне місто Азіатського Боспору. Заснована вона бли-Іько 540 р. до н.е. вихідцями з Теоса на березі Таманської затоки, за 3 км під сучасної ст. Сінна. Фанагорія складалася з Верхнього і Нижнього міста. V Верхньому місті розміщувався акрополь. Площа античного міста, І урахуванням затопленої морем частини, становила близько 52 га. Забудова міста, як вважають дослідники, велася за регулярним прямокутним плану-нанням. Від міста \Л-У ст. до н.е. збереглися рештки будов, зокрема квартал І чотирьох житлових споруд. У V ст. до н.е. місто оточував кам'яний мур, знищений у IV ст. до н.е. після того, як Фанагорія увійшла до складу Поморського царства. Для цього періоду характерне інтенсивне житлобу-дування. У західній частині зводиться велике громадське приміщенім, можливо, гімнасій і героон, а в центральній — храми Аполлона і Афродіти.
Нові фортифікації навколо Фанагорії були зведені у ІІІ-ІІ ст. до н.е. У І ст. до н.е. місто карбувало власну монету. На початку нової ери планування в місті змінюється, зводяться нові споруди, зокрема терми. Розвиваються гончарське, виноробне та інші ремесла. Поступовий занепад міського життя настає з III ст. н.е. Наприкінці IV ст. місто зазнало удару '.\ боку гунів. Через деякий час воно відновлюється, але на значно меншій, ніж раніше, території. Фанагорія, як місто, існувала ще протягом V ст.
Гермонасса заснована у другій половині VI ст. до н.е. (сучасна ст. Та-манська). Місто було другим за значенням на території Азіатського Бос-пору. Розташоване на підвищеному плато. Відкрито залишки громадського центру. Поряд з житловими будинками виявлено спеціальні зерносховища. Розквіт міста припадає на IV ст. до н.е. Досліджено пам'ятки цього часу: вимощені вулиці, площу, рештки будинків. У центрі Гермонасси мешкала, очевидно, греко-синдська знать. Тут знайдено значну кількість речей із золота, розкішні поховання у мармурових саркофагах, скарби монет тощо.
У перших століттях нової ери Гермонассу було укріплено муром з баштами. На місці колишніх елліністичних будинків зведено виробничі й господарські комплекси. Зокрема, відкрито керамічні майстерні. Місто проіснувало до Ш-ІУ ст. н.е. Через нього здійснювалися зв'язки Боспору з аленськими племенами.
Кепи заснували мілетяни у другій чверті VI ст. до н.е. Місто було розташоване північніше Фанагорії, і складалося з двох частин — верхньої та нижньої, знищеної водами затоки. Площа міста, що збереглася, становить 8-9 га і в плані нагадує трапецію. Колись вільна міська община, Кепи у IV ст. до н.е. були підкорені Боспором. Розквіт міста припав на Ш-П ст. до н.е., його економіка базувалася на сільському господарстві. Значного розвитку досягло керамічне виробництво.
Громадські будинки знаходились у центрі західної частини Верхнього міста. У Кепах було святилище Афродіти. УІ-ІІ ст. н.е. площа міста зросла до 20-25 га. Тут розвивалося виноробство. У І ст. н.е. були зведені терми. Місто припинило своє існування як античний центр у IV ст. н.е.
Горгіппія заснована у VI ст. до н.е. як емпорій Синдська гавань (нині територія м. Анапи). Після підпорядкування міста Боспору його перейменували у Горгіппію (на честь сина боспорського царя Сатіра І і брата Левкона І — Горгіппа). Місто було розташоване на терасах. До громадського центру на підвищеній ділянці городища підходила головна вулиця. Місто стало центром великої частини Азіатського Боспору. УІУ-ІП ст. до н.е. воно мало розвинену економіку, що базувалася на торгівлі хлібом. На території Горгіппії знайдено залишки будинків, складених з сирцевої цегли на кам'яних фундаментах, з внутрішніми подвір'ями, вимощеними камінням. Будинки, на відміну від інших античних причорноморських міст, стояли ізольовано, не блокуючись у квартали. Деякі з них прикрашали профільовані архітектурні деталі.
У місті розвивалися ремесла, зокрема гончарне. З III ст. до н.е. і до перших століть нової ери тут функціонував цілий гончарний ергастерій, який виготовляв кераміку з клеймами. УII ст. до н.е. місто карбувало свою грібігу монету. На перші століття нової ери припадає нове піднесення економіки Горгіппії, основою якої були торгівля і ремесла. Планування міста н цілому зберігається, будуються нові фортечні стіни. На місці деяких колишніх житлових будинків влаштовуються виноробні і рибозасолювальні цистерни. Водночас зводяться нові житлові будинки з багатим декором. V місті функціонували храми Посейдона і Артеміди, покровителів власників суден і моряків. За етнічним складом та особливостями культури Горгіппія (їула тісним переплетінням грецьких, синдо-меотських та сарматських елементів. Наприкінці 30-х років III ст. н.е. місто було зруйноване.
Танаїс розташований в усті Дону, на його правому березі (біля хуг. Не-двигівка). Місто було засноване Боспором у першій чверті III ст. до н.е. як важливий торговельний центр, через який боспорські купці підтримували гісні економічні зв'язки з місцевим населенням Подоння й Приазов'я. До III ст. до н.е. відповідну роль у торгівлі Боспору відігравало Єлизаветівське городище, розташоване трохи південніше. Танаїс був зведений на скелястому підвищенні і мав у плані майже квадратну форму (225 х 240 м). На території міста досліджено ділянки оборонних фортифікацій і житлових будинків елліністичного часу і перших століть нової ери. У Ш-П ст. до н.е. було зведено фортечні стіни і башти. З внутрішнього боку до стін прилягали житлові й господарські будинки з підвалами і господарськими ямами.
Громадський центр міста знаходився у його центральній частині. У західній і східній частинах міста виявлено різні за типами споруди, різне за характером планування, що, очевидно, свідчить про етнічну неоднорідність його мешканців. У західних кварталах, мабуть, проживало місцеве населення, а у східних (з регулярним плануванням прямих вулиць і будинками античного стилю) — грецьке.
Важливу роль в економіці елліністичного Танаїсу відігравала торгівля з місцевими племенами. Тут розвивалися ремесла і землеробство. У місті мешкали греки, меоти, сармати і скіфи. У І ст. до н.е. під час каральної експедиції боспорського царя Полемона Танаїс був зруйнований. Але вже у І ст. н.е. місто відроджується. Протягом І-ПІ ст. н.е. Танаїс був головним виробничим і торговельним центром приазовських, донських і волзьких степів, зайнятих сарматами, форпостом Боспору на північному сході.
Економіка міста перших століть нової ери базувалася на сільському господарстві й торгівлі. Тут досліджено борошномельні, а також хлібопекарські печі. Були розвинуті скотарство, рибальство, будівельна справа, деревообробне, косторізне, залізоробне, мідноливарне, керамічне, текстильне, склоробне ремесла.
У 40-х роках III ст. н.е. Танаїс розгромили кочові племена. Життя у місті тривало до IV-V ст. н.е., але воно вже втратило своє попереднє економічне і політичне значення.
Сільські поселення Боспору.Крім міст, до складу Боспору входили й сільські поселення. ЦІ селища зафіксовано, головним чином, за роз-відковими роботами, тільки на деяких сільських поселеннях проведено розкопки. Поселення Андріївка Південна, знайдене за 11 км західніше від Керчі, очевидно, належало до округи Пантікапея. Воно виникло у VI ст. до н.е. і складалось із заглиблених жител з наземними стінами з сирцю або глини. Поряд були господарські ями. Більш пізнім часом датується наземна будова з рештками тришарових кам'яних стін. Серед знахідок переважають уламки амфор, гончарні і ліпні керамічні вироби.
Поселення біля с. Героївка (за 5 км на південь від Німфея) розташоване на морському узбережжі. Його площа становила 1000 х 100 м. Серед культурного шару виділяється кілька плям, що, мабуть, відповідає розміщенню окремих садиб. Речовий матеріал представлений численною керамікою, уламками теракот, залізним мєчем-акінаком.
Південно-Чурубаське поселення також належало до округи Німфея. Збереглися залишки стін будинків VI-V ст. до н.е., складених з необроблених каменів на глині. Речові знахідки становлять уламки чорнолакових посудин, у тому числі кратера.
До сільської округи Кіммеріка належало поселення Холм А, розташоване на східному схилі гори Опук. Тут археологи відкрили залишки кам'яної споруди (ЗО х 14 м), що складалася з п'яти приміщень і ряду вимощених подвір'їв. Кожне з приміщень мало окремий вихід на прилегле ізольоване подвір'я. Виявлено також велику кількість кераміки, уламки залізного серпа та ножів, прясельця, важки і теракотові статуетки. На початку IV ст. до н.е. функціонувала група поселень з невеликих неукріплених пунктів з наземними будинками, розташованими на відстані 30-50 м один від одного. Такі селища відкрито біля сіл Марфівка, Мар'ївка, Сазонівка та ін. У цих селищах проживали рядові землероби.
Частина дрібних і середніх землевласників мешкала в садибах поблизу своїх земельних ділянок. Біля Пантікапея виявлено сліди розмежування ділянок. Тут досліджено прямокутну ділянку площею 5 га, обнесену кам'яними стінами. На підвищенні знаходилася садиба ГУ-Ш ст. до н.е., від якої збереглися нижні кладки стін і скупчення черепиць. На частині лпіянки, як показують дослідження, вирощували виноград.
У цей час на Боспорі з'являються великі рабовласницькі садиби. Одну І них досліджено на поселенні Андріївка Південна. Тут на місці невеликих сільських будинків було зведено споруду площею приблизно 1140 м2 з рядом приміщень, що мали вихід на два внутрішні подвір'я. З середини ЇМ ст. до н.е. співіснують компактні поселення з оборонними спорудами І великі рабовласницькі садиби. Одне з укріплених поселень — Золоте ('хідне — розташоване на березі моря. З боку суші його захищав кам'яний мур. Великі рабовласницькі садиби цього часу досліджено біля Карантинної слободки поблизу Мірмекія.
Протягом першої половини II ст. до н.е. більшість сільських поселень припиняють своє існування внаслідок економічних і соціальних змін у житті Ьоспорської держави. Поступове відродження сільськогосподарських районів Боспору починається з другої половини І ст. до н.е.
Одну з великих садиб І ст. до н.е. — 70-х років ПІ ст. н.е. відкрито біля с. Нововідрадне (на березі Азовського моря), Внутрішня площа садиби І господарським подвір'ям становила 440 м2. Навколо розміщувалися житлові і господарські приміщення.
Остання третина III ст. н.е. була періодом нашестя на Боспор варварів. Постраждали міста, були зруйновані численні сільські поселення. Однак наприкінці III ст. н.е. життя на частині поселень відновлюється. У 70-х роках IV ст. н.е. Боспор зазнав руйнівного вторгнення гунів.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 2502;