Тіра і Ніконій
Стародавня Тіра знаходилася на території сучасного Білгоро-да-Дністровського Одеської області. Як свідчать античні автори, місто заснували наприкінці VI ст. до н.е. вихідці з Мілета. Основу економіки античного міста становило сільське господарство: землеробство, виноградарство, виноробство, а також розведення худоби. Значну роль відігравала рибна ловля. З кінця V ст. до н.е. Тіра встановлює тісні економічні, політичні І культурні зв'язки з античними центрами Західного Причорномор'я та Ольвією. У середині І ст. до н.е. Тіра зазнала нашестя гетів, але життя в місті досить швидко відновилося. У перших століттях нової ери воно розвивалося під впливом Риму. Намагаючись перетворити Тіру у свій опорний пункт, римські імператори у II ст. н.е. розміщують тут свої військові легіони. УIII ст. н.е. на Тіру напали племена, що входили до складу р і зн о етнічного готського союзу. Дослідження показали, що життя в Тірі тривало приблизно до 70-х років IV ст. н.е. Пізніше на місці Тіри зводиться середньовічний Білгород — золотоординський осередок ХІП-ХІУ ст., потім з'являються фортечні мури XV ст,, турецький Акксрман і, нарешті, сучасний Білгород-Дністровський.
За топографією антична Тіра складалася, очевидно, з трьох частин: верхньої, терасної і нижньої. Нині залишилося близько 12 га території міста. Тут досліджено рештки житлового кварталу IV ст. до н.е. — IV ст. н.е., а також оборонний комплекс кінця IV ст. до н.е. — середини III ст. н.е. Ьудинки кварталу мали житлові, а також господарські приміщення. Стіни будинків відзначаються високою якістю кам'яної кладки. Внутрішня частина стін вкрита розписною штукатуркою. У перші століття нової ери відбувається перебудова жител кварталу, а під вимосткою вулиці було прокладено масивний водостік. Південніше цього кварталу у II ст. н.е. зводиться цитадель для римського гарнізону. У другій половині III — в IV ст. н.е. місто ще зберігало античні традиції, але склад його мешканців значно поповнюється за рахунок навколишніх поселень.
Некрополь Тіри займав значну територію безпосередньо за містом. Ближче до міста був ґрунтовий могильник, а далі — курганний. Над ґрунтовими могилами були кам'яні стели. Знайдені і досліджені стели датуються II ст. н.е. На некрополі виявлено окремі склепи перших століть нової ери. Склепи входять до конструкції курганів або побудовані окремо від них. Переважають два типи склепів: кам'яний ящик і монументальні споруди, що складалися з дромоса та поховальної камери. Поховальному обряду властивий біритуалізм: кремація та інгумація
.
Рис. 70 Матеріали з некрополя Тіри.
Рештки міста Ніконій виявлено на лівому березі Дністра біля с, Рок-солани Одеської області. Значну частину його знищили води лиману. Місто заснували іонійці в останній третині VI ст. до н.е. Про нього згадують античні автори Арріан, Птолемей, Страбон та ін. У соціальпо-економічному розвитку Ніконія простежено кілька етапів. Наприкінці VI і в першій половині V ст. до н.е. місто було значним землеробським і ремісничим центром, карбувало свою бронзову монету із зображенням сови і мало тісні економічні зв'язки із Середземномор'ям. Протягом другої половини У-ІУ ст. до н.е. тривав розквіт міста, його територія значно зросла і була обнесена оборонним муром. УІІІ-П ст. до н.е. Ніконій поступово занепадає, зменшується його територія і обсяг торгівлі з грецькими центрами. Протягом І-ІУ ст. н.е. життя в місті поступово відновлюється.
На території Ніконія досліджено наземні сирцево-кам'яні і кам'яні будинки, вимощені камінням та уламками кераміки подвір'я і вулиці. У забудові міста переважає прямокутне і терасоподібне планування. Зокрема, відкрито і досліджено будівельний комплекс другої половини IV ст. до н.е., що складався з розташованих по обидва боки вулиці житлово-господарських об'єктів з розвинутою системою водопостачання. Житлові будинки мали наземні господарські приміщення (6-10 м2) і ями — льохи. Для І-ІУ ст. зафіксовано рештки одно- і багатокімнатних житлових приміщень з вимощеними подвір'ями.
Некрополь Ніконія, розташований на плато на схід від міста, складався з курганних і ґрунтових могил. Відкрито кілька курганів IV ст. н.е., які містили в собі від одного до дев'яти поховань у простих ямах і в ямах з підбоєм. Входи до поховальної камери, зазвичай, закривалися амфорами. Поховальний обряд—трупопокладення північної і південної орієнтації, трапляються і трупоспалення. У поховальному інвентарі—кераміка, прикраси, зброя, монети. У перші століття нової ери дітей ховали в керамічних амфорах і глеках.
Сільські поселення Нижнього Подністров'я.Сільські поселення, в основному, синхронні історії Тіри та Ніконія. На Лівобережжі відкрито 15 постійних поселень VI-V ст. до н.е. Відомі тимчасові поселення пастухів та риболовів. Найкраще вивчено поселення Надлиманське ПІ, розташоване иа високому плато біля Гарагольської затоки Дністровського лиману. Житлові й господарські споруди представлені тут напівземлянками площею 6-8 м2. Поряд відкрито господарські ями для зберігання зерна та інших продуктів. Серед знахідок переважає гончарний посуд (амфори, горщики, миски), трапляються також керамічні вироби, виготовлені безгончарним способом. На окремих фрагментах посуду виявлено давньогрецькі графіті. Відомі також теракотові скульптурки \/1-У ст. до н.е.
Аналогічні матеріали знайдено й на інших поселеннях сільської периферії Тіри та Ніконія. Основою економіки цих поселень у VI-V ст. до н.е. і в наступні два століття були землеробство і скотарство. У Нижньому Подністров'ї виявлено 80 поселень, що датуються ІУ-Ш ст. до н.е. Повне уявлення про такі пам'ятки дають розкопки Надлиманського городища І поселення поблизу с. Миколаївка.
Для поселень римського часу характерні, в основному, наземні житла (селище Молога П на Дністровському лимані). Серед речових знахідок тут переважає гончарний посуд. Ці поселення були сільською округою Тіри і Ніконія перших століть нової ери.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 3329;