Зчеплене успадковування. Механізм кросинговеру
Коли ми доводили статистичний характер законів спадковості, встановлених Г. Менделем, то для спрощення припускали, що кожна з хромосом несе лише один ген. Але вчені вже давно звернули увагу на те, що кількість спадкових ознак організму значно перевищує кількість хромосом гаплоїдного набору. Вважають, що в людини є близько 100/гис. генів, а її каріотип складають 46 хромосом. Хромосомам властиві такі ознаки: постійність їхньої кількості, парність, індивідуальність. Зрозуміло, якщо в людини є така значна кількість генів та невелика кількість хромосом, то кожна з хромосом має багато генів. Це означає, що в кожній хромосомі розміщено багато генів. Тож разом із ознаками, що успадковуються незалежно, мають існувати й такі, що успадковуються зчеплено одна з одною, бо вони визначаються генами, розташованими в одній хромосомі. Гени, локалізовані в одній хромосомі, називають групою зчеплення.
Одними з перших зчеплене успадкування спостерігали В. Бет-сон і Р. Пеннет під час схрещування запашного горошку. Пояснити відхилення від теоретично очікуваного результату (9:3:3:1) вони не змогли.
Сила зчеплення неоднакова: є групи абсолютного та відносного зчеплення.
У разі абсолютного зчеплення гени розміщені так близько один до одного, що завжди успадковуються разом. Так, абсолютне зчеплення спостерігається в трьох пар генів (С, О, К), які детермінують резус-фактор людини.
Якщо зчеплення відносне, то під час мейозу в профазі І мейотичного поділу може відбуватися обмін ідентичними ділянками гомологічних хромосом — кросинговер.
Явище перехресту хромосом і кросинговер вивчав Т. Морган на дрозофілах. Самців дрозофіли, гомозиготних за домінантни
ми алелями забарвлення тіла (сіре) та формою крил (нормальні), схрестили із самками, гомозиготними за відповідними рецесивними алелями (чорне тіло — недорозвинені крила). Генотипи цих особин позначили відповідно ЕЕУУ та єєуу. Усі гібриди першого покоління мали сіре тіло і нормальні крила, тобто були гетерозиготними за обома парами алелів (генотип — ЕєУу).
Потім їх схрестили з особинами, гомозиготними за відповідними рецесивними алелями (аналітичне схрещування). Теоретично можна було очікувати два варіанти розщеплення. Якби гени, які зумовлюють забарвлення тіла та форму крил, містилися в негомо-логічних хромосомах, тобто успадковувалися незалежно, розщеплення мало бути таким: 25 % особин із сірим тілом і нормальними крилами, 25 % — із сірим тілом і недорозвиненими крилами, 25 % — з чорним тілом і нормальними крилами, 25 % — з чорним тілом і недорозвиненими крилами (тобто у співвідношенні 1:1:1:1). Якщо б ці гени розміщувалися в одній хромосомі й успадковувалися за абсолютним зчепленням, то було б отримано 50 % особин із сірим тілом і нормальними крилами та 50 % — з чорним тілом і недорозвиненими крилами (тобто — 1:1).
Результати стали такими: 41,5 % особин мали сіре тіло і нормальні крила, 41,5 % — чорнетіло і недорозвинені крила, 8,5% — сіре тіло і недорозвинені крила, 8,5 % — чорне тіло і нормальні крила. Як бачимо, мух з батьківськими генотипами значно більше (83 %), ніж мух з рекомбінованими ознаками (17 %). На підставі цих даних Т. Морган припустив, що гени, які визначають забарвлення тіла і форму крил, розташовані в одній хромосомі, але в процесі мейозу під час утворення гамет гомологічні хромосоми можуть обмінюватися ділянками, тобто має місце явище, яке дістало назву перехресту хромосом, або кросинговеру.
Неоднакова кількість генотипів пов'язана з утворенням неоднакової кількості відповідних гамет унаслідок кросинговеру: ЕV, eV — це некросоверні гамети, їх утворюється по 41,5 % кож-ного типу; ЕV, eV — кросоверні гамети, їх утворюється значно менше, кожного типу по 8,5 %. У дигетерозиготних самців дрозофіли утворюється однакова кількість чотирьох типів гамет ЕV, Ev, eV, ev,тому що в них не відбувається кросинговер.
Кросинговер збільшує комбінативну мінливість, сприяючи утворенню нових поєднань алелів. При цьому може відбуватись обмін кількома генами або ділянками одного гена, обох чи однієї нитки ДНК.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 2557;