Взаємодія генів
Взаємодіють не самі гени, а їхні продукти — білки (ферменти), які їм відповідають. Тому взаємодіють усі гени — як алельні, так і неалельні (табл. 5).
Таблиця 5. Форми взаємодії генів
Алельні гениНеалельні гени
Повне домінування Комплементарна дія
Неповне домінування Епістаз
Наддомінування Полімерія
Кодом інування
Взаємодія алельних генів
Повне домінування проявляється в тому разі, коли один з двох ферментів, що взаємодіють, значно активніший. Так, у дослідах Г. Менделя вибрана ознака (жовтий та зелений кольори насіння) характеризується повним домінуванням жовтого кольору, тому що фермент, який зумовлює жовтий колір, має більшу активність, ніж фермент, що зумовлює зелений колір. Саме тому всі гібриди першого покоління одноманітні за фенотипом та генотипом.
Неповне домінування проявляється в багатьох ознаках у тих випадках, коли ферменти, що взаємодіють, незначно відрізняються своєю активністю.
Наддомінування проявляється, коли домінантний алель у гетерозиготному стані ознаки, яка детермінується обома алелями, проявляється сильніше, ніж у гомозиготному стані (Аа > АА).
Явище кодомінування спостерігається на прикладі IV групи крові за системою АВО.
Група крові за системою АВО успадковується за типом множинних алелів (табл. 6). Поява множинних алелів пов'язана з багаторазовою мутацією одного локусу хромосоми в різних особин популяції. Так утворюються не два алелі гена, а декілька або серія множинних алелей.
За цією системою існує чотири фенотипи, які відрізняються між собою специфічними білками-антигенами (вони позначаються А, В) і містяться в еритроцитах та антитілах сироватки крові (а, b).
Іншою системою груп крові, яку було відкрито в 1927 р., є система М>1. У ній два алелі Iм, Iм є кодомінантними.
Серед населення Європи генотип ІМІМ мають 36 % людей; І^м _ 1б %. _ 48 о/о
Успадковування резус-фактора, який є антигеном, що вперше було виділено в 1940 р. у макаки-резуса (КЬ-фактор), зумовлене трьома парами генів — С, Б, К. Ці гени розміщуються в одній хромосомі і тісно зчеплені, тому їхнє успадковування нагадує моно-генне. За статистичними даними, резус-позитивний фактор (КЬ+) мають 85 % людей, а резус-негативний (Шг) — 15 %. Отже, КЬ' зумовлений домінантними генами, а КЬ — рецесивними.
Визначення резус-фактора є обов'язковим у разі переливання крові. Особливо уважно треба слідкувати за показниками крові вагітних, які мають резус-негативну кров, якщо їхні чоловіки мають резус-позитивний фактор крові. Це пов'язано з тим, що в крові матері утворюються антитіла (їхня концентрація під час кожної наступної вагітності збільшується).
Якщо антитіла потрапили в кров'яне русло дитини, то це може спричинити гемолітичну хворобу (різного ступеня), самовільні викидні, мертвонародження.
Прикладом множинних алелів є ознака кольору волосся. У людини домінантною ознакою є темний колір волосся (А), а світлий (а) — рецесивною ознакою до темного волосся. Рудий колір волосся є алелем, який буде рецесивним до темного та світлого кольорів.
Взаємодія неалельних генів
Неалельні гени розміщуються в різних локусах однієї пари гомологічних хромосом або в різних парах хромосом.
Комплементарна дія — найпоширеніша форма взаємодії однієї пари неалельних генів. Вона характеризується взаємодією кількох домінантних генів. Так, у людини нормальний слух зумовлюється двома домінантними генами, які доповнюють один одного (ген А визначає розвиток завитки, а ген В — слухового нерва). Генотип людини з нормальним слухом А-В- обов'язково має два домінантні гени. Складні білки мають більше двох поліпеп-тидних ланцюгів. Кожний з них кодується окремим геном, які мають комплементарну взаємодію. Прикладом комплементарної взаємодії неалельних генів є захисний білок інтерферон, гемоглобін та ін.
У разі схрещування дигетерозигот за комплементарними генами у нащадків спостерігається розщеплення за фенотипом у співвідношенні 9 : 7. Наприклад, комплементарна дія генів часто проявляється тоді, коли визначається колір віночка квіток. Так, у запашного горошку за наявності в генотипі двох домінантних генів (А та В) виявляється пурпуровий колір, а за наявності лише одного домінантного (або жодного) — білий колір.
Епістаз. Суть епістазу полягає в тому, що ген однієї алельної пари генів пригнічує фенотиповий прояв дії неалельного гена другої алельної пари. Ген, який пригнічує дію іншого гена, називається супресором (пригнічувачем), або епістатичним. Якщо це домінантний ген, то епістаз називають домінантним. Якщо супресором виступає рецесивний ген, то епістаз називають рецесивним. Ген, якого пригнічують, називають гіпостатичним.
Досить часто причиною хвороб, пов'язаних з відсутністю певних ферментів (ферментопатії), є саме епістатична взаємодія генів. Чудовим прикладом епістазу є бомбейський феномен (його назвали так тому, що він був виявлений в індусів Бомбея).
В індійській сім'ї було з'ясовано, що в матері — І група крові (І°І°), у батька — II (ІАІА), а в їхньої доньки виявилася IV (ІАІВ). Це можна пояснити так: у батькової матері була III група крові, тому мати повинна була мати ген Ів, але прояв гена Рпригнічував-ся супресором. Тому не синтезувався еритроцитарний білок В, і в жінки був ген Ів, але фенотипово він не проявився.
Полімерія. Це взаємодія різних домінантних неалельних генів, які впливають на одну ознаку.
Ознаки, які визначаються полімерними генами, називають полігенними. Кількісний вираз такої ознаки зумовлений одночасною взаємодією полімерних генів. Такими ознаками в людини є пігментація шкіри, зріст, маса тіла, показники артеріального тиску. На відміну від моногенних ознак (визначаються одним алелем генів) полігенні значною мірою залежать від умов середовища (харчування, способу життя, шкідливих звичок тощо).
Полігенне успадкування ознак у людини
Хвороби, спричинені полігенними ознаками, називають муль-тифакторіальними. Саме вони посідають перше місце в спадковій патології людини. Це бронхіальна астма, цукровий діабет, виразкова хвороба, природжені вади серця та ін.
Варто знати, що генотип як збалансована і взаємодіюча система генів організму фенотипно проявляється у вигляді ознак та властивостей, які є наслідком різних форм взаємодії генних продуктів. Полімерні гени позначають однією літерою латинського алфавіту з цифровим індексом, наприклад: А1A1a1a1; А2А2а2а2; А3A3a3a3.
Адіативна (сумарна) полімерія характеризується тим, що прояв конкретної ознаки залежить від кількості домінантних генів.
Наприклад, при схрещуванні червонозернового сорту пшениці з білозерновим було встановлено, що рослинам з червоними зернами відповідає генотип А А^А2А29 а рослинам з білими зернами — генотип а,а,а2а2; генотипу А, А1А2а2 відповідає червонуватий колір зернівки, а генотипу А1А1а2а2 — блідий колір зернівки.
До полігенних ознак у рослин належать: інтенсивність росту,
скоростиглість; у тварин: підвищені надої молока, яйценосність
та багато інших. ,
Саме тому що ознака кодується декількома генами, вона надійніше захищена від впливу чинників довкілля, мутацій. Полімерія — це основа стабільності організмів.
Різні організми значно відрізняються за ступенем прояву однієї й тієї самої ознаки, хоча вона й визначається однаковими генами. М.В. Тимофєєв-Ресовський (1927) запропонував терміни "експресивність" та "пенетрантність".
Експресивність — мінливість фенотипового прояву гена, яка відбувається в межах норми реакції. Галактоземія — це спадкова хвороба, яка має аутосомно-рецесивний тип успадковування. Симптоми захворювання з'являються в новонароджених після споживання молока. Але прояви захворювання бувають різні. Так, у 90 % випадків з'являється гепатомегалія, у 78 % — жовтяниця, у 42 % — катаракта, у 37 % — блювання. У деяких дітей спостерігаються катаракта та затримка психомоторного розвитку, що дає змогу запідозрити галактоземію, яка підтверджується даними лабораторних досліджень. Зрозуміло, що всі діти, хворі на галактоземію, мають однаковий генотип (аа), але форми її прояву різні. Діти, яких не лікують, як правило, гинуть у перші місяці життя, а в разі ранньої діагностики та своєчасного лікування за допомогою дієти вони розвиваються нормально.
Пенетрантність — це кількісний показник фенотипового прояву гена. Пенетрантність змінюється в широких межах. Вона виражається відношенням відсотка особин, у яких певний ген
проявляється у фенотипі, до загальної кількості особин, які мають цей ген у генотипі.
Якщо пенетрантність дорівнює 100 %, то це означає, що в усіх особин, які мають цей ген, він проявляється у вигляді нормальної чи патологічної ознаки.
Наприклад, якщо пенетрантність гена дорівнює 20 % (природжений вивих стегна), то це означає, що зі 100 людей, які мають ген природженого вивиху стегна, лише 20 будуть хворіти.
Отже, навіть наявність патологічного гена не завжди призводить до появи захворювання. Має значення одночасна дія багатьох факторів: харчування, умови навколишнього середовища, надходження в організм шкідливих та лікарських речовин.
Плейотропна дія гена
Плейотропну, або множинну, дію гена вперше встановив Г. Мендель. Він помітив, що в рослин з пурпуровими квітками черешки листків завжди червоні, а шкірка насіння — біла. Ці три ознаки виявлялися завжди разом, тому що вони визначаються од ним геном.
У 1896 р. А. Марфан описав синдром, за яким у людей спостерігаються одночасно такі діагностичні ознаки: високий зріст, арахнодактилія, або кисть павука (тонкі та довгі пальці), гіперру-хомість суглобів, аневризма аорти. Аутосомно-домінантний ген, що спричинює це захворювання, має плейотропну дію й одночасно впливає на розвиток декількох ознак.
Розрізняють первинну та вторинну плейотропію. При первинній плейотропії ген проявляє одночасно множинну дію. При вторинній плейотропії, після первинного фенотипового прояву гена, розвиваються множинні ефекти.
Явище плейотропії підкреслює складність взаємодії генів, яка сприяє формуванню унікального генотипу кожного організму.
Розділ 4
Хромосомна теорія спадковості.
Генетика статі.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 5236;