Методи ціноутворення в ринковій економіці. Ціноутворення – це процес обґрунтування, затвердження та перегляду цін і тарифів, визначення їх рівня
Ціноутворення – це процес обґрунтування, затвердження та перегляду цін і тарифів, визначення їх рівня, співвідношення та структури.
Ринкові умови господарювання вимагають впорядкування системи ціноутворення. Вона повинна відповідати законам ринкової економіки.
Підприємствам у цих умовах надані широкі можливості у формуванні цін на товари, послуги тощо. Підприємство реалізує свою продукцію, майно за цінами і тарифами, що встановлюються самостійно або на договірній основі.
Проте цивілізований ринок – це регульований ринок, де найважливішим об'єктом регулювання є саме ціни. Держава повинна брати участь у процесах ціноутворення, повинна контролювати і регулювати ціни на стратегічно важливі товари, підтримувати виробників через систему державних дотацій і субсидій.
Держава повинна через відповідні органи контролювати ціни на продукцію підприємств – монополістів, запобігати встановленню демпінгових цін як засобу витіснення конкурентів з ринку.
Важливою проблемою для підприємств у системі ціноутворення є встановлення обґрунтованих ставок податку на додану вартість, акцизного збору та мита як видів непрямих податків, що спричиняє зростання цін на продукцію та знижує її канкурентноспроможність.
І, нарешті, підприємства повинні встановлювати ціни на товари, виходячи із поставленої мети ціноутворення. Залежно від того, яку мету ставить підприємство, розрізняють різні підходи до ціноутворення.
Основні цілі діяльності підприємства
Ø виживання на ринку, коли ринок досяг граничної ємності; тоді для збереження життєздатності підприємства можуть встановлювати низькі ціни
Ø максимізація прибутку; тоді зіставляються попит і витрати на виробництво з альтернативними цінами і вибирається ціна, яка забезпечує максимальний прибуток
Ø лідерство на ринку, яке досягається шляхом зниження витрат і встановлення низьких цін з метою збільшення частки підприємства на ринку та одержання високого прибутку
Ø лідерство за якістю товарів, що передбачає встановлення високих цін, які компенсують високі витрати на науково-дослідні роботи і забезпечення якості
Ринкові відносини вимагають переходу до нових методів формування цін, що ґрунтуються на законах ринку. Вибір методів ціноутворення залежить від прийнятої маркетингової стратегії, а також від таких факторів, як: вид і характеристика товару (ступінь новизни, можливість заміни іншими товарами), ринкова кон'юнктура, стан підприємства в галузі.
Досвід держав з розвиненою економікою свідчить, що стратегія ціноутворення в умовах ринку може ґрунтуватися на трьох основних підходах – на витратних методах, попиті споживачів і конкуренції.
Кожний з підходів містить конкретні методи ціноутворення. Розглянемо найбільш поширені з них
Дата добавления: 2014-12-14; просмотров: 731;