РЕАБІЛІТАЦІЙНІ ЗАХОДИ В РАННІХ І ПІЗНЬОМУ ВІДНОВЛЮВАЛЬНИХ ПЕРІОДАХ
Лікування уражень периферичних нервів має бути комплексним. Особлива увага приділяється масажу ручному й апаратному, рухам м'язів, розташованих вище місця ураження, з метою зменшення або попередження швидкого розвитку м'язової атрофії. Досить ефективна ЛГ у воді. Обов'язковим є застосування фізіотерапевтичного й медикаментозного лікування. Відновлення ушкоджених периферичних нервів настає повільно — не раніше ніж через 8 місяців з моменту захворювання.
ЛГ призначається на 2—3-й день при травматичних і запальних процесах. При різко вираженому больовому синдромі й тяжкому загальному стані ЛГ призначається після виведення з цього стану й усунення больового синдрому. ЛГ призначають із метою:
• створити загальнооздоровчий і загальнозміцнювальний вплив на організм хворого;
• поліпшити кровообіг і трофічні процеси в зоні ураження, сприяти усуненню вегетативно-трофічиих і судинних розладів, активізувати розсмоктування залишкових запальних явищ;
• протидіяти злипливим процесам між оболонками нерва і прилеглими тканинами, стимулювати регенерацію нерва при його ушкодженні;
• зміцнити паретичні м'язи й зв'язковий апарат, попередити м'язові контрактури й тугорухливість суглобів;
• відновити провідність нервових імпульсів;
• розвивати й удосконалювати замісні рухи, координацію й рівновагу;
• попередити скривлення й обмеження рухливості хребта;
• відновити працездатність за допомогою активізації рухової функції й розвитку компенсаторних пристосувань.
При здійсненні комплексного відновлювального лікування треба керуватися такими засадами:
• необхідно проводити ретельний аналіз локалізації уражень і сили ослаблених м'язових груп з урахуванням тісної залежності методики консервативного лікування від характеру виникаючих функціональних порушень. Для цього існує клінічна п'ятибальна система оцінки функціональних порушень: 0 — відсутність рухових функцій; 1 — напруження м'язів без можливості активних рухів; 2 — можливість виконувати активні рухи в полегшених умовах; 3 — виконання активних рухів у звичайних умовах; 4 — виконання активних рухів при наданні протидії; 5 — сила м'язів відповідає силі м'язів контрлатеральної кінцівки. Оцінка проводиться методами електродіагностики й динамометрії [12, 18];
• не менш істотним є застосування лікувальних засобів з метою диференційованого зміцнення певних м'язових груп у точній відповідності з локалізацією й характером їх ураження;
ефективність функціонального відновлювального лікування залежить від лікувальних заходів, застосовуваних з урахуванням глибини (ступеня) ураження м'язів: параліч, парез, залишкове зниження функцій м'язово-суглобного апарату;
• доцільно використовувати не окремі лікувальні заходи, а комплексну терапію (ЛГ, масаж, медичні препарати, гідрокінезитерапія, лікування положенням, фізичні методи лікування, рефлексе-, лазеро, магніто-, механо-, працетерапія тощо);
• кращий функціональний результат досягається при суворо дозованому тренувальному впливі на м'язи фізичними вправами в' оптимальних умовах кровопостачання й живлення;
• ефективним є ранній початок функціонального відновлювального лікування після травм, що супроводжуються ушкодженнями периферичних' нервів після оперативних втручань, до розвитку вторинних змін у тканинах;
• необхідно забезпечити суворе дозування фізичного навантаження з метою виключення можливості перевтоми нервово-м'язового апарату. Це досягається обліком кількості повторень фізичних вправ, зіставленням навантаження з глибиною ураження, використанням пауз для відпочинку й "активного відпочинку" під час здійснення процедури ЛГ, а також "дробовим" короткочасним і багаторазовим виконанням фізичних вправ протягом дня;
необхідно дотримуватися ЬравильноТ послідовності і розподілу процедур комплексно? терапії, що виключає можливість розвитку перевтоми й забезпечує регулярне їх застосування.
Методика застосування засобів фізичної реабілітації визначається в першу чергу обсягом рухових розладів глибиною ураження нерва, локалізацією і необхідністю створення оптимальних умов для перебігу відновлювального процесу. | |
Для поліпшення кровообігу, живлення м'язової тканини, попередження трофічних розладів, а також посилення пропріоцептивних сприйняттів застосовуються різні види й прийоми лікувального масажу. Особливістю методики застосування масажу є диференційований вплив на уражені м'язи, суворе дозування інтенсивності, використання переважно прийомів вібрації, розминання, глибокого розтирання, сегментарно-рефлекторних впливів (масаж комірцевої зони, попереково-крижової ділянки) [34—37, 39, 40].
Рекомендується використання апаратного вібраційного масажу, вихрового й струменистого підводного, що поєднують позитивний температурний вплив теплої води і її механічну гідростатичну дію на тканини.
Із числа лікарських засобів переважно використовуються препарати нейростимулюючої дії (дибазол), вітаміни; для підвищення енергетичних можливостей м'язів — ін'єкції АТФ; для розпушення вторинних сполучнотканинних утворень — ін'єкції склоподібного тіла.
Із фізіотерапевтичних засобів для поліпшення провідності нервових імпульсів застосовують електрофорез із іонами кальцію, парафіно- і озоке-ритолікування [10].
Фізичні вправи можуть застосовуватися у вигляді цілеспрямованих трудових рухів полегшеного характеру (наприклад, картонажні, швацькі роботи), для тренування побутових навичок й елементів самообслуговування.
При стійких вторинних змінах у тканинах застосовують механотерапію у вигляді активних вправ на апаратах маятникового типу і відновлення рухів на апаратах пасивно? дії (з електроприводом) [15].
На думку багатьох фахівців з реабілітації неврологічних хворих, ЛГ здійснюється відповідно до трьох установлених періодів.
I період — гострий та підгострий стан — триває 30—45 днів з моменту травми. Завдання: підвищення психологічного тонусу хворого, загальното-нізуючий вплив, поліпшення трофіки в зоні ураження, посилання імпульсів на відновлення втрачених рухів. Заняття ЛГ здійснюються 1—2 рази на день із інструктором й 6—8 разів на день самостійно, комплекс вправ підбирається індивідуально. Тривалість ЛГ із інструктором 20—30 хв, самостійно — 10—20 хв.
IIперіод починається з 30—45-го дня й триває 6—8 місяців з моменту травми. Завдання: зміцнення паретичних і тренування здорових м'язів, відновлення повного обсягу рухів, координації, спритності й швидкості виконання активних рухів в ураженій ділянці, а при неможливості — максимальний розвиток компенсаторних рухових навичок, попередження порушень і деформацій грудної клітки, хребта й стіп.
Заняття проводяться 1—2 рази на день із інструктором й 4—6 разів самостійно за індивідуальними комплексами вправ. Тривалість процедури з інструктором 40—60 хв, самостійно 25—30 хв.
III період — тренувальний — остаточне відновлення всіх функцій ура
женої ділянки й організму в цілому. Тривалість лікування 12—15 місяців з
моменту травми. Завдання: остаточне відновлення всіх рухових функцій
уражено? ділянки й організму в цілому, тренування високодиференційова-
них рухів, швидкості, сили, спритності, витривалості, відновлення складних
трудових процесів і загальної працездатності.
Заняття проводяться 1 раз на день із інструктором (тривалість 60— 90 хв) і самостійно за індивідуально підібраним комплексом 4—5 разів на день (тривалість самостійних занять 50—60 хв).
ЛГ у воді проводиться у всіх періодах лікування. Рекомендована температура води — 36—37 °С, тривалість заняття у І періоді — 10 хв, у II періоді — 10—15 хв, у III періоді — 20 хв.
При проведенні процедури лікувальної гімнастики рекомендується [13]:
• співдружно, обома руками виконувати всі можливі рухи пальцями (розведення, згинання, зіставлення всіх пальців з першим, "пазурі", щиглики);
• захоплювання пальцями великих і дрібних гумових предметів: м'яча, губки й утримання їх;
• вправи на подолання опору й розвиток сили хвата (паретичною рукою затиснути й намагатися утримати рушник, а здоровою відтягати його);
• при невропатіях нижніх кінцівок вправи для пальців ніг і гомілково-стопного суглоба "виконуються у положенні вису з опорою на п'яту й на всю стопу;
значну частину часу варто приділятися рухам у гомілковостопному суглобі в усіх напрямах;
• у II й III періодах у процедуру ЛГ включаються вправи з предметами (прокочування м'яча, кругові рухи, на гімнастичній стійці, у ластах, різні варіанти ходьби, плавання з плотиком).
При хірургічному втручанні ЛГ у воді призначається після зняття.швів. При будь-якому ураженні периферичних нервів активні рухи (особливо при перших проявах) виконуються в мінімальному дозуванні 1—2 рази у І періоді, 2—4 .рази — у II, 4—6 разів — у III періоді. У результаті перенапруження м'яз втрачає здатність активно скорочуватися на кілька днів, і відновлення активних рухів відбувається повільно. Вправи виконуються з мінімальним дозуванням, але повторюються кілька разів протягом заняття.
Для попередження контрактур, порочних положень і деформацій обов'язково накладають фіксуючу пов'язку, яку знімають під час заняття. Інструктор на кожному занятті пасивно проробляє всі суглоби паретичної кінцівки в усіх можливих напрямах.
При ураженні периферичних нервів нижніх кінцівок увагу звертають на навчання хворого правильній опорі на ногу й ходьбі з обов'язковою фіксацією стопи еластичною пов'язкою або ортопедичним черевиком.
Перед навчанням хворого ходьбі треба навчити його правильно стояти, опираючись на хвору ногу з опорою на спинку стільця, милиці, ціпок, потім навчити ходьбі на місці, ходьбі з двома милицями або ціпками, з одним ціпком і тільки потім без опори — самостійно.
Лікування уражень периферичних нервів здійснюється в стаціонарі, амбулаторно, у санаторіях, на курортах і має комплексний характер.
Найбільш характерною рисою клінічної картини при інфекційно-токсичних і травматичних ушкодженнях периферичних нервів є порушення рухової функції (парези й паралічі). При ураженнях периферичних нервів страждають і прилеглі до нерва тканини, в результаті чого мають місце набряклість, розширення судин, формуються спайки.
Периферичні паралічі — в'ялі. Найчастіше вони супроводжуються м'язовими атрофіями зі зниженням або зникненням сухожильних рефлексів, м'язового тонусу, розладом шкірної чутливості. З'являється біль при натисненні на уражені стовбури, а також у м'язах і нервових стовбурах при їх розтягуванні.
Головне завдання відновлювальної терапії — сприяти розгальмовуванню ділянок нерва, що перебувають у стані пригнічення, стимулювати процеси регенерації, відновлення провідності нерва, поліпшення рухів й інших функцій. У такий спосіб фізичні вправи впливають на загальний тонус організму хворого, поліпшують трофіку в місці ушкодження і попереджають утворення вторинних деформацій.
Мета комплексного відновлювального лікування при парезах периферичних нервів:
• відновлення провідності нервових імпульсів;
• диференційоване зміцнення м'язів, функція яких порушена;
• усунення вегетотрофічних розладів;
попередження і усунення контрактур і деформацій;
• повернення працездатності шляхом відновлення рухової функції й роз
витку компенсаторних пристосувань.
Основні вимоги до проведення занять ЛГ:
• розвивати рухливість у суглобах, збільшувати м'язову силу, підвищувати тонус усього організму й розвивати навички прикладного значення за допомогою спеціальних фізичних вправ;
• виявити за допомогою оптимальних вихідних положень довільні рухи й розвивати наявні активні рухи. Для цього необхідно скорочувати паретич-ні м'язи й розтягувати їх антагоністи;
• звертати увагу на поступовий розвиток рухових навичок (ходьба, біг, тримання й кидання предметів, уміння писати).
Для виконання цих вимог спочатку застосовують пасивні й активні рухи, які розвивають силу, працездатність паретичних м'язів. Потім переходять до вправ зі зростаючим зусиллям, з обтяженням снарядами (булава, гантелі), вагою тіла, з подоланням опору інструктора. Спеціальні вправи комбінують із загальнорозвивальними.
Треба пам'ятати, що при ураженнях периферичної нервової системи виникають контрактури. Розрізняють контрактури згинальні, розгинальні, привідні, відвідні. Найчастіше зустрічаються згинальні контрактури. Згиначі сильніші за розгиначі, і при болях хворий тримає кінцівку зігнутою (у протибольовій позі). М'язи-розгиначі атрофуються швидше, ніж м'язи-зги-начі. Профілактика й усунення контрактур полягає в систематичному виконанні тих фізичних вправ, які врівноважують тонус згиначів і розгиначів, збільшують обсяг рухів. Значну роль відіграє положення хворої кінцівки, тривалість Іммобілізації та своєчасне застосування функціональної терапії. Вправи повинні виконуватися не різко, не завдавати болю, амплітуду рухів варто збільшувати поступово за допомогою махових рухів без обтяження.
Надзвичайно важливо не доводити уражені м'язи до стану вираженого стомлення, тому спеціальні вправи необхідно чергувати із загальнорозвивальними. Важливо зміцнити силу м'язів-антагоністів, щоб зрівноважити силу згиначів і розгиначів. Розтягування вкорочених м'язів досягається вправами з обтяженням (гантелі, булави) та на гімнастичній стінці (змішані виси). Хворий повинен тренуватися систематично, самостійно, малими дозами (по 5—10 хв) 4—5 разів на день. Прогноз тим кращий, чим раніше розпочати ЛГ. Ефективність лікування залежить від віку, найбільший ефект досягається на фоні комплексного лікування. При відновлювальному лікуванні периферичних нервів використовуються: бальнеофізіотерапевтичні процедури, парафін, грязьові аплікації, водні, світлові й радонові ванни.
Фізичні вправи, які використовуються при лікуванні невропатій, можна поділити на дві групи:
• такі, що сприяють поліпшенню кровопостачання нервів кінцівок (динамічні вправи для суглобів кінцівок, на координацію, на підвищення стійкості вестибулярного апарату);
такі, що сприяють відновленню функції паретичних м'язів (пасивні, ідеомоторні, для стимуляції рухів, активні, вільні, з опором).
Коротко охарактеризуємо вправи, які використовуються для відновлення паретичних м'язів.
• Пасивні вправи — прообраз відновлених майбутніх активних рухів. За своТм впливом є щадними.
• Ідеомоторні вправи виконуються хворими подумки, викликають збудження кіркових і підкіркових центрів, підвищують емоційний тонус.
• Вправи в стимуляції активних рухів. Стимуляція — це спонукання паралізованих м'язів до скорочення. Суть вправ полягає в тому, що одночасно з пасивними рухами відновлюється посилання вольового імпульсу до руху.
• Вправи за допомогою. Допомога методиста або застосування здорової кінцівки, щоб зменшити вагу паретичної кінцівки й збільшити амплітуду рухів.
• Активні вільні вправи — це вправи, які хворий виконує самостійно.
• Вправи з опором. Опір методиста, здорової кінцівки тощо.
Дата добавления: 2014-12-14; просмотров: 878;