Облік будівництва
Для обліку витрат з капітального будівництва призначений субрахунок 151 "Капітальне будівництво", на якому здійснюється облік будівельних робіт як господарським, так і підрядним способом для власних потреб підприємства. На цьому субрахунку також ведеться облік устаткування, що підлягає монтажу в процесі будівництва.
Облік будівництва організовують залежно від способу виконання робіт (господарським, підрядним, змішаним). Капітальні роботи розпочинаються після затвердження в установленому порядку титульних списків і кошторисів та за наявності коштів на проведення будівельних робіт.
До будівельних робіт належать: спорудження нових, реконструкція, розширення та модернізація існуючих приміщень, будівництво і обладнання житлових, культурно-побутових будинків і споруд та монтаж використовуваних при цьому будівельних конструкцій; обладнання і спорудження артезіанських свердловин, санітарно-технічних вузлів, водогону, каналізації, основ і фундаментів під опорні конструкції, обладнання тваринницьких приміщень автонапувалками, підвісними і наземними дорогами; будівництво різних споруд для зрошувальних і осушувальних систем.
При підрядному способі увесь комплекс будівельних і монтажних робіт виконують спеціальні будівельно-монтажні організації згідно з договором, укладеним перед початком будівництва між господарством-замовником і підрядною організацією. Підрядник виконує роботи і пред'являє рахунок на повністю виконані роботи, а підприємство акцептує їх. Облік витрат при підрядному способі за об'єктами будівництва веде підрядник, а підприємство-замовник відображає лише загальну вартість виконаних робіт за договірними цінами без деталізації за статтями витрат і здійснює розрахунки за них відповідно до укладених договорів. Підставою для віднесення витрат з будівництва на субрахунок 151 "Капітальне будівництво" є оформлені і прийняті до оплати довідки за формою №3 про вартість виконаних робіт і витрат за технологічними етапами і комплексами робіт. Довідку складає представник підрядної організації в присутності представника замовника і її підписують обидві сторони. Вартість робіт, зазначених у довідці, має відповідати сумі поданого до оплати рахунка. При цьому дебетують субрахунок 151 "Капітальне будівництво" і кредитують субрахунок 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками".
Господарства-замовники відповідно до умов укладеного договору за будівництво можуть перераховувати підряднику аванс, суму якого зараховують на дебет субрахунка 371 "Розрахунки за виданими авансами " з кредиту рахунків грошових коштів. Наступні розрахунки за виконані роботи здійснюють згідно з Актами на приймання-здачу робіт з урахуванням раніше перерахованого авансу. Цю господарську операцію показують за дебетом субрахунка 631 та кредитом - 371. Решту суми заборгованості за виконані роботи погашають із поточного або інших поточних рахунків у банку.
Основні засоби, введені в експлуатацію після завершення будівництва, обліковують без ПДВ.
При господарському способі будівництва сільськогосподарські підприємства виконують усі будівельно-монтажні роботи своїми силами, виділяють для цього власні будівельні і трудові ресурси.
Особливістю обліку витрат на будівельно-монтажні роботи, які виконуються господарським способом, є те, що їх обліковують на підприємстві за статтями витрат за кожним об'єктом. Аналітичний облік ведуть у Виробничому звіті за такими статтями: матеріали; основна заробітна плата; витрати з експлуатації будівельних машин і механізмів; інші витрати.
На статтю "Матеріали" відносять фактичну вартість витрачених на будівельні і монтажні роботи різних будівельних матеріалів - цементу, цегли, шиферу, а також конструкцій і деталей: малоцінних та швидкозношуваних предметів. Вартість використаних будівельних матеріалів записують на дебет субрахунка 151 "Капітальне будівництво" (відповідні аналітичні рахунки) і кредит субрахунка 205 "Будівельні матеріали". Малоцінні та швидкозношувані предмети, терміном експлуатації до одного року, відносять на дебет субрахунка 151 з кредиту рахунка 22 "Малоцінні та швидкозношувані предмети".
За статтею "Основна оплата праці" обліковують основну оплату праці працівникам, зайнятим безпосередньо на будівельно-монтажних роботах (крім зайнятих обслуговуванням і управлінням будівельних машин і механізмів). Нараховані суми записують на дебет субрахунка 151 "Капітальне будівництво" і кредит рахунка 66 "Розрахунки за виплатами працівникам".
До статті "Експлуатація будівельних машин і механізмів" належать: витрати на оплату праці робітників, зайнятих експлуатацією будівельних машин і механізмів, їхнім ремонтом і технічним обслуговуванням; вартість паливно-мастильних матеріалів, електроенергії, запасних частин, що використовуються під час експлуатації, поточного ремонту і технічного обслуговування будівельної техніки; амортизаційні відрахування на відновлення цих машин та механізмів; орендна плата при використанні залученої техніки; інші витрати з експлуатації машин і механізмів. При цьому дебетують субрахунок 151 "Капітальне будівництво" і кредитують відповідні рахунки - 66 "Розрахунки за виплатами працівникам"; 203 "Паливо"; 23 "Виробництво" субрахунок "Допоміжні виробництва"; 207 "Заласні частини"; 131 "Знос (амортизація) основних засобів"; 685 "Розрахунки з іншими кредиторами" тощо.
Якщо будівельні машини і механізми одночасно використовують на спорудженні в сільськогосподарських підприємствах кількох об'єктів, витрати з їхньої експлуатації попередньо обліковують на окремому аналітичному рахунку й щомісяця списують комплексною статтею, розподіляючи їх пропорційно до тривалості використання чи обсягу виконаних машинами робіт.
За статтею "Інші витрати" обліковують вартість послуг власного та залученого транспорту і тракторів з переміщення ґрунту та ін. їх відображають на дебеті субрахунка 151 "Капітальне будівництво" і кредиті рахунка 23 "Виробництво" субрахунка "Допоміжні виробництва" (при використанні власного транспорту) або субрахунка 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" (при використанні залученого транспорту).
За статтею "Накладні витрати" обліковують загальні для виробництва витрати, що пов'язані з обслуговуванням та управлінням будівництвом. Попередньо, як правило, накладні витрати забудовники збирають за окремим субрахунком і групують за такими розділами: витрати з обслуговування працівників будівництва; витрати з організації робіт на будівельних майданчиках; інші накладні витрати.
Наприкінці звітного періоду накладні витрати розподіляють на відповідні об'єкти будівництва пропорційно до прямих витрат цих об'єктів (якщо одночасно ведуть будівництво кількох об'єктів)
Дата добавления: 2014-12-12; просмотров: 899;