Ведення фінансового обліку на підприємстві

Залежно від потреб користувачів бухгалтерський облік поділяють на фінансовий та управлінський (рис. 1.1).

Фінансовий облік - це сукупність правил і процедур для відображення, обробки і подання інформації відповідно до вимог законодавчих актів та стандартів. У нормативних документах України поняття "фінансовий облік" не наводиться.

Фінансовий облік забезпечує облік активів і пасивів підприємства, оформлення, реєстрацію, безперервне і взаємопов'язане відображення господарських операцій на рахунках та облікових регістрах, складання фінансової звітності, збір і систематизацію інформації для зовнішніх і внутрішніх користувачів. Ведення фінансового обліку передбачає суворе дотримання законів, нормативних актів, положень, стандартів, інструкцій і принципів.

Управлінський (внутрішньогосподарський) облік - система обробки та підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством.

Порівняльну характеристику фінансового та управлінського обліків відповідно до міжнародної практики наведено в табл. 1.1.

Таблиця 1.1. Порівняльна характеристика фінансового та управлінського обліків

Ознака для порівняння Фінансовий облік Управлінський облік
Обов'язковість ведення обліку Визначено законодавством За рішенням адміністрації підприємства
Мета обліку Збір" групування і подання інформації для внутрішніх і зовнішніх користувачів Надання інформації для планування, управління і контролю на підприємстві
Користувачі інформації Менеджери підприємства і зовнішні користувачі, члени яких здебільшого не відомі Менеджери і спеціалісти різних рівнів підприємства, користувачі відомі
Основні положення Прийняті положення і правила ведення обліку Все, що корисне керівництву
Прив'язка до часу Історичний характер Історичний характер та оцінка перспективи
Ступінь точності Невелика частина приблизних оцінок Багато приблизних оцінок
Частота звітності Квартальна, річна, що установлено нормативними документами Залежить від завдань, визначених на підприємстві
Об'єкт звітності Підприємство в цілому Структурні підрозділи (центри відповідальності)
Відкритість Доступно всім Комерційна таємниця
Ступінь відповідальності Згідно з законами Фактично ніякої відповідальності немає

Податковим кодексом України (ст. 44) встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Податковий облік призначений для обліку операцій, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків. Ведуть його відповідно до норм законів про оподаткування. Він передбачає ведення спеціальної податкової документації і складання податкової звітності.

Фінансовий, управлінський і податковий обліки між собою тісно взаємопов'язані, доповнюють один одного, базуються на одних і тих документах, спрямовані на визначення результатів діяльності підприємства, і в сукупності становлять єдину уніфіковану систему бухгалтерського обліку. Отже, фінансовий, управлінський і податковий обліки є підсистемами бухгалтерського обліку.








Дата добавления: 2014-12-12; просмотров: 1130;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.