Облік довгострокової дебіторської заборгованості
Згідно з П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість» дебітори — це юридичні та фізичні особи, які внаслідок минулих подій заборгували підприємству певні суми грошових коштів, їх еквівалентів або інших активів. Відповідно дебіторська заборгованість — це сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату.
Довгострокова дебіторська заборгованість — це сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу і буде погашена після 12-ти місяців з дати балансу. Відображається в балансі у складі необоротних активів на рахунку 18 «Довгострокова дебіторська заборгованість» за трьома субрахунками: 181 «Заборгованість за майно, що передано у фінансову оренду»; 182 «Довгострокові векселі одержані»; 183 «Інша дебіторська заборгованість».
Виникнення довгострокової дебіторської заборгованості відображають по дебету рахунку 18, а її погашення — по кредиту рахунку 18.
На субрахунку 181 відображаються чисті інвестиції орендодавця у фінансову оренду — Дт 181 Кт 742 «Дохід від реалізації необоротних активів». Належна сума погашення вартості об’єкта оренди в періоді, яка визначається окремим розрахунком залежно від вартості орендованого об’єкта і строку оренди, записується по Кт 181 і Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами». Субрахунок 181 кредитують у разі настання відповідних періодів до повного списання дебіторської заборгованості.
На субрахунку 182 ведеться облік векселів, одержаних у забезпечення довгострокової дебіторської заборгованості. При одержанні векселя — Дт 182 Кт 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками», 37 «Розрахунки з різними дебіторами», 74 «Інші доходи» та ін.
На субрахунку 183 обліковують дебіторську заборгованість по розрахунках з працівниками за виданими довгостроковими позиками та інші види довгострокових розрахунків.
Дебіторська заборгованість буває забезпечена (векселями) і незабезпечена.
У відповідності до дотримання платіжної дисципліни дебіторську заборгованість поділяють на три групи: у межах строку договірних правил, переоформлену на новий строк (пролонговану) і прострочену.
Щодо оцінки ймовірності одержання від дебіторів сум боргу дебіторську заборгованість оцінюють як з високою ймовірністю повернення боргу (дійсну), сумнівну і безнадійну.
Сумнівний борг — поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником.
Безнадійна дебіторська заборгованість — поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або позовний термін якої минув (строк позовної давності поточної заборгованості становить три роки).
Дебіторську заборгованість, щодо якої є сумнів одержання активів, обліковують за чистою реалізаційною вартістю, якою є сума поточної дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги з вирахуванням резерву сумнівних боргів.
Синтетичний облік довгострокової дебіторської заборгованості ведуть у журналі-ордері № 3Б с.-г.
Дата добавления: 2014-12-12; просмотров: 2115;