Тема 8: Зміст та функції психологічної служби в системі освіти

1. Основні завдання психологічної служби у системі освіти. Структура та функції психологічної служби.

2. Напрямки та проблеми взаємодії психолога, педагога та соціального педагога у процесі навчання та виховання дітей.

ПЛАН-КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЇ

1. Основні завдання психологічної служби у системі освіти. Структура та функції психологічної служби.

Психологічна служба являє собою систему практичного використання психології для розв’язання комплексних завдань експертизи, консультації і діагностики. Педагоги, адміністрація навчального закладу повинні мати точне уявлення про потенційні можливості, про психологічні ресурси навчально-виховного процесу і уміти практично реалізувати фундаментальні знання, робочі поняття і методи психологічної науки для практичного педагогічного впливу на особистість і колектив.

Головними напрямками роботи психологічної служби є:

- вивчення особистісних особливостей учасників освітнього процесу і реалізація особистісного підходу;

- надання допомоги педагогам у реалізації професійних функцій;

- надання психологічної допомоги сім’ї у вихованні і навчанні;

- робота з професійної орієнтації;

- корекція асоціальної поведінки, діагностика, профілактика і корекція відхилень у психічному розвиткові;

- супровід обдарованих дітей.

Психологічна служба виконує в школі три основні функції: психодіагностика (отримання психологічної інформації), психокорекція (впровадження психологічної інформації) і психологічна просвіта.

Усі, хто причетний до навчання і виховання повинні постійно пам’ятати, що дитина не пасивний об’єкт маніпулювання, а активний, наділений творчим потенціалом, суб’єкт навчально-виховного процесу.

В умовах пріоритету виховних цілей школа потребує достовірної психологічної інформації про особистість кожного, про навчальний колектив. Отже, потрібний психологічний діагноз і психологічна діагностика особистості і колективу. Отримання психологічної інформації, тобто логіка вивчення психічних властивостей особистості і навчальної групи потребує певної логіки:

- визначення базових і робочих понять;

- виокремлення основних властивостей (структурних компонентів) поняття, доступних безпосередньому виміру;

- постановка завдань дослідження;

- підбір методик дослідження;

- аналіз та інтерпретація отриманих даних.

Підсумком психологічної діагностики повинна бути інформація про психологічні ресурси кожного школяра, кожного шкільного колективу як основа для вдосконалення навчально-виховного процесу в цілому і вибору оптимальних форм і методів роботи.

Існує також проблема прогнозування розвитку особистості, особливо актуальна у зв’язку з тим, що в процесі розвитку, навчання і виховання не лише засвоюються знання, уміння, навички, звички, але й потенціал психічного розвитку людини – научуваність, виховуваність, здібності (Б.Г.Ананьєв). а це має не менше значення, ніж навченість, освіченість і вихованість людини в певний момент життя.

Робота психологічної служби в школі без формувального педагогічного впливу на особистість і колектив. За підсумками психодіагностики педагог у співпраці зі шкільним психологом може визначити завдання з подальшого розвитку і психологічної корекції. Б.Ф.Ломов вказував, що використати психологічне знання прямо, за принципом ”короткого замикання” неефективно. Вони повинні стати основою для створення таких умов життєдіяльності, в межах яких у людини будуть формуватися необхідні (відповідно до отриманої інформації) психологічні якості.

Окрім того, психокорекцій на робота реалізується через індивідуальні психологічні консультації учнів, педагогів і батьків (за звертанням), індивідуальну психокорекцій ну роботу. Необхідною частиною роботи з психологічної корекції є розробка завдань, методів, критеріїв діяльності конкретної школи з керівництва розвитком і формуванням особистості школяра і колективу учнів. Необхідно, щоб процес діагностики, прогнозування і керівництва розвитком був безперервним, цілісним і завершеним.

Одна з найважливіших функцій – просвітницька, без неї інформація, отримана педагогами і батьками в процесі консультування і за підсумками діагностики, залишиться фрагментарною, такою, що не дозволяє орієнтуватися повною мірою в проблемах виховання і навчання. Знання про закономірності психічної діяльності людини, основах психогігієни, самовиховання необхідно розглядати як важливу ланку у формування психологічної культури учасників освітнього процесу.

Орієнтація на розвиток дитини визначає основні завдання психологічної служби освіти:

- реалізація в роботі з дітьми можливостей, резервів розвитку;

- розвиток індивідуальних особливостей дітей;

- створення сприятливого для розвитку дитини психологічного клімату, який визначається організацією продуктивного спілкування, ситуацій успіху в тій діяльності, яка для дитини є значимою;

- створення психологічної допомоги суб’єктам освітнього процесу на основі сучасних досягнень психологічної науки.

Психологічна служба освіти – один з компонентів цілісної системи освіти країни. Її метою є психічне здоров’я учасників освітнього процесу. Основним завданням – сприяння психічному, психофізичному та особистісному розвитку учнів та педагогів. Основним засобом – створення сприятливих психолого-педагогічних умов для повноцінного психічного розвитку, розкриття потенційних можливостей розвитку індивідуальності кожного.








Дата добавления: 2014-12-12; просмотров: 2596;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.