Поняття та значення складу злочину
Склад злочину – це сукупність встановлених кримінальним законом ознак (суб’єктивних та об’єктивних), що визначають вчинене суспільно-небезпечне діяння як злочин.
В ч. 1 ст. 2 КК визначається, що підставою кримінальної відповідальності є факт вчинення особою суспільне небезпечного діяння, що містить склад злочину, передбачений КК України.
Законодавче визначення підстави кримінальної відповідальності надає можливість виділити такі характерні риси складу злочину.
1. Ознаки складу злочину встановлюються лише кримінальним законом, ні в якому іншому законодавчому акті ознаки злочину міститися не можуть.
2. Склад злочину утворює лише певна кількість встановлених кримінальним законом суб’єктивних та об’єктивних ознак, тобто склад злочину може бути лише там і тоді, де і коли є повна сукупність ознак злочину, які встановлені законом.
3. Тільки вся сукупність встановлених кримінальним законом ознак може характеризувати певне суспільне небезпечне діяння як злочин. Склад злочину – це завжди повна сукупність його ознак, не може бути неповного складу злочину. Відсутність хоча б однієї із ознак, які передбачені законом вказує на відсутність злочину. В даному випадку можна говорити лише про суспільно-небезпечне діяння.
Поняття злочину і поняття складу злочину тісно пов’язані між собою, але не тотожні, тому що по-різному відображають суттєві ознаки одних і тих самих явищ суспільного життя - злочинів.
У понятті злочину розкривається його соціально-політичний зміст як суспільне небезпечного діяння, що посягає на суспільні відносини, які охороняються кримінальним законом. Воно охоплює лише найбільш характерні і суттєві ознаки, притаманні кожному злочину, вказує на найбільш важливі соціальні і правові властивості злочину, завдяки яким останній відрізняється від інших правопорушень. Поняття злочину конкретизується в кримінальному праві у формі окремих складів злочину, що виступають як своєрідна міра злочину.
Поняття злочину відповідає на питання, що є загальним для усіх злочинів, а поняття складу злочину чим відрізняється один злочин від іншого. При цьому, поняття злочину є формою, а поняття складу злочину – змістом.
Функції склад злочину, як одного із найбільш важливих інститутів:
1. фундаментальну,
2. процесуальну,
3. розмежувальну
4. гарантійну.
Фундаментальна функція складу злочину полягає в тому, що він є законною, єдиною, необхідною та достатньою підставою кримінальної відповідальності.
Законною підставою кримінальної відповідальності склад злочину виступає тому, що його ознаки описані в законі і більш ніде.
Єдиною підставою тому, що іншої підстави просто не існує. Інша поведінка особи, що не містить складу злочину, не може бути підставою кримінальної відповідальності.
Достатньою підставою тому що інших підстав кримінальної відповідальності не передбачено.
Необхідноюпідставою – тому що склад злочину виступає необхідною умовою кримінальної відповідальності. Без встановлення складу злочину кримінальна відповідальність виключається.
Процесуальна функція складу злочину полягає в тому, що саме встановлення складу злочину визначає межі його розслідування.
Розмежувальна функція складу злочину полягає в тому, що саме за допомогою складу злочину відмежовується один склад злочину від іншого, злочинна поведінка від незлочинної.
Гарантійна функція складу злочину полягає в тому, що особа, яка вчинила суспільне небезпечне діяння, повинна нести відповідальність саме за той злочин, який вона вчинила. Точне встановлення складу злочину є гарантією забезпечення законності та дотримання прав громадянина.
Дата добавления: 2014-12-08; просмотров: 1007;