А) Показники призначення продукції.
Показники призначення продукції характеризують корисний ефект від її використання за призначенням та визначають галузі застосування. Вони є головними для оцінки рівня якості продукції.
Для виробів машинобудування найбільш часто використовуються такі показники призначення: продуктивність; питомі витрати енергії, палива; місткість ємностей; навантаження та інші. Як правило, ці показники характеризують корисну роботу, яку може виконати виріб.
Продукція, властивості якої залежать від її хімічного складу та структури, характеризується показниками, які мають в своїй основі хімічний склад. Наприклад, для нафти і нафтопродуктів показниками призначення є відсоток вуглеводнів, сірки та інших компонентів та домішок; для продуктів харчової промисловості - відсоток цукру, вуглеводів, жирів, білків, мінеральних елементів та інші.
При виборі номенклатури показників призначення повинні враховуватися: мета оцінки рівня якості продукції, її призначення та умови використання.
Постійну номенклатуру показників призначення, яка придатна для будь якого виду продукції, розробити практично неможливо. Але в галузевих документах з оцінки якості є спеціальні реєстри показників призначення, які найбільш часто використовуються для продукції галузі.
Загалом, показники призначення можливо розділити на п’ять підгруп:
показники, які характеризують належність виробу до певної класифікаційної групи (наприклад, потужність електродвигуна, ємність ковша екскаватора, точність вимірювального приладу, та ін.);
конструктивні показники, які характеризують основні проектно-конструкторські рішення, можливість агрегатування, компактність (наприклад, габаритні розміри, коефіцієнт збірності та ін.);
показники структури і складу, які характеризують вміст в продукції хімічних елементів або структурних груп (наприклад, відсоток речовини в складі продукту, концентрація добавок, структурний склад фасованих харчових продуктів та ін.);
показники ресурсозбереження, які характеризують економність використання матеріалів або енергоносіїв (наприклад, коефіцієнт корисної дії, витрати палива, енергії при регламентованих режимах експлуатації виробу, питомі витрати сировини, втрати сировини або матеріалів при регламентованих режимах експлуатації виробу та ін.);
функціональні показники (наприклад, вантажність транспортного засобу, місткість салону, калорійність харчових продуктів та ін.).
Показники призначення фіксуються в технічному завданні на розробку продукції, технічних умовах на експлуатацію, паспорті на виріб.
Показники призначення продукції дуже часто тісно пов’язані з показниками надійності.
Дата добавления: 2014-11-29; просмотров: 2626;