Висновки. Отже, оборотні кошти — це сукупність коштів підприємства, що авансуються на створення оборотних виробничих фондів та фондів обігу і забезпечення їх
Отже, оборотні кошти — це сукупність коштів підприємства, що авансуються на створення оборотних виробничих фондів та фондів обігу і забезпечення їх неперервного кругообігу. Вони перебуваються одночасно на всіх стадіях кругообігу, що забезпечує його неперервність та безперебійну роботу підприємства.
Нормування оборотних коштів полягає в розробці й установленні:
— норм запасу всіх оборотних засобів за окремими видами товарно-матеріальних цінностей, виражених у днях;
— нормативів оборотних коштів — у грошовому обчисленні для кожного елемента оборотних засобів і в цілому.
Норми оборотних коштів визначаються: тривалістю виробничого циклу, часом підготовки матеріалів для виробничого застосування, віддаленістю постачальників від споживача, частотою і комплектністю постачань, розміром постачань, швидкістю перевезень і особливостями роботи транспорту, формами розрахунків, а також швидкістю документообігу.
Ефективність використання оборотних коштів характеризується такими показниками: коефіцієнт оборотності, коефіцієнт завантаження оборотних коштів, тривалість одного обороту.
Ефективне використання оборотних коштів є одним із першочергових завдань підприємства в сучасних умовах; забезпечується це прискоренням їхньої оборотності на всіх стадіях кругообігу.
Контрольні запитання
1. Дайте визначення поняття „оборотні кошти підприємства”.
2. Чим оборотні кошти відрізняються від основних засобів підприємства?
3. Охарактеризуйте склад і структуру оборотних коштів підприємства.
4. Охарактеризуйте методи нормування окремих елементів оборотних коштів підприємства.
5. Які показники характеризують ефективність використання оборотних коштів?
6. Назвіть можливі шляхи прискорення оборотності оборотних коштів.
7. Що уявляє собою оборотність оборотних засобів підприємства. Дайте характеристику.
8. Проблеми ефективного використання оборотних фондів підприємства й можливі способи їх разрешенія.
9. Дайте визначення коефіцієнту оборотності, коефіцієнту загрузки, показнику рентабельності.
10. Як визначити тривалість одного обороту?
11. Які є способи підвищення ефективності оборотних засобів?
СРС Кругообіг оборотних засобів.
Оборотні засоби підприємства постійно перебувають у русі і, змінюючи свою форму, проходять три стадії кругообігу.
На першій стадії кругообігу під час придбання предметів праці (сировини, матеріалів, палива тощо) оборотні засоби з грошової форми переходять у товарну.
На другій стадії предмети праці за участю засобів праці та робочої сили перетворюються у незавершену виробництвом продукцію, тобто відбувається їх виробниче споживання. Виробнича стадія кругообігу завершується випуском готової продукції, й оборотні засоби знову набувають товарної форми.
На третій стадії кругообігу підприємство реалізує готову продукцію й оборотні засоби знову змінюють товарну форму на грошову. Кругообіг вважається закінченим, коли грошові кошти за реалізовану продукцію надійдуть на розрахунковий рахунок підприємства. Грошова форма, якої набувають оборотні засоби на третій стадії їх кругообігу, одночасно є їх початковою стадією обороту.
Перша і третя стадії кругообігу оборотних засобів виробничого підприємства відбуваються у сфері обігу, друга -- у сфері виробництва.
Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 1220;