Висновки. Історія як реальність людини та її виявлень виглядає різнорідним, складним і парадоксальним процесом
Історія як реальність людини та її виявлень виглядає різнорідним, складним і парадоксальним процесом. Філософія історії покликана дати людині загальні орієнтації в історії, допомогти їй оцінити можливості та умови свого соціально-історичного життєвого самоутвердження.
Як особливий напрям філософських досліджень філософія історії виникла у XVIII—XIX ст. Але її проблематика пронизує собою усі основні етапи розвитку історії філософії.
Серед найважливіших проблем філософії історії на першому плані є: визначення особливої якості соціально-історичного процесу, його спрямованості, характеру здійснення, вирішення питання про скінченність або нескінченність історії.
Переконливим варіантом розв'язання проблеми суб'єкта історії постає окреслення його як людської особи, що концентрує у собі унікальні якості індивіда та характеристики соціальних відносин. Через віднесення до особи як самодіяльної активної одиниці історичного процесу вихідних умов та чинників людської діяльності можна окреслити зміст найболючіших питань у дослідженні історії.
Дослідження основних елементів суспільства як єдиної цілісної системи дає змогу бачити суспільну історію у двох її провідних виявах: динамічному і статичному.
Резюме.
1. Для людського орієнтування в світі важливе значення має розуміння суті та особливостей розвитку людської історії, оскільки людина живе і діє саме в історично визначеному суспільстві; але усвідомлення особливостей історії, її відмінності від процесів природи пройшло складний історичний шлях, що врешті вилився у виникнення філософії історії; остання намагається окреслити та прояснити цілу низку найзагальніших питань історичного розвитку та буття людини.
2. Все, що відбувається в історії, постає результатом людських дій та вчинків, але так само, як не можна стихійно стати людиною, не можна автоматично вважати людину суб’єктом історії; історія розвивається як переведення потенцій природи та природних потенцій людини у здобутки та зміст людської діяльності, тому суб’єктом історії постає особа; в філософії також фігурує поняття колективної особи історії.
3. Умови, чинники та фактори історії визначаються в залежності від того, як вони діють на розвиток діяльності та прояви людської особи.
4. Основні елементи суспільства як системи фіксують різні сторони та прояви людини і постають сталими складовими історії; серед цих елементів найважливіше значення має духовне життя суспільства, розгляд якого дозволяє зрозуміти особливості впливів свідомості на суспільні процеси.
Питання для обговорення на семінарському занятті.
1. Філософія історії як особлива філософська дисципліна: проблеми та завдання.
2. Основні концепції сутності історичного процесу та спрямування історії; їх оцінка.
3. Поняття суб’єкту історії. Умови, чинники та фактори історичного процесу. Рушійні сили історії.
4. Суспільство як система. Характеристики духовного життя суспільства.
Теми для рефератів, доповідей і контрольних робіт.
1. Якісні відмінності суспільної історії від природних процесів.
2. Предмет та проблеми філософії історії.
3. Філософія історії про засади історичних процесів.
4. Поняття суб’єкту історії. Умови, чинники та фактори історичних дій.
5. Рушійні сили історії.
6. Суспільство як система; основні елементи суспільного життя.
7. Духовне життя суспільства: структура, стани, рівні.
Завдання для самостійного опрацювання і закріплення матеріалу з теми.
Завдання 1. Окресліть коло питань, що входять у дослідження філософії історії.
Завдання 2. Поясніть основні тлумачення спрямованості історичного процесу.
Завдання 3. Поясніть, як співвідносяться між собою суб'єкт історії та її рушійні сили.
Завдання 4. Дайте критичну оцінку концепцій, які вважають природні умови вирішальним чинником історії.
Завдання 5. Дайте перелік основних сфер суспільного життя та охарактеризуйте їх взаємозв'язок.
Завдання 6.Розкрийте структуру духовного життя суспільства та поясніть її основні складові.
Завдання 7. Спробуйте сформулювати ти обгрунтувати своє розуміння співвідношення людини та історії. Чи можна вважати історію реальною дійовою особою?
Дата добавления: 2014-12-10; просмотров: 1019;