Швидкість обігу грошей та його вплив на кількість грошей в обігу

 

Швидкість обігу грошей — це показник, що характеризує ступінь швидкості переходу грошей від одного суб'єкта грошових відносин до іншого. Це частота, з якою гривня в середньому використовується для реалізації товарів та послуг за певний період: рік, квартал, місяць.

За рівнянням американського економіста І.Фішера (1867 - 1947 рр.), величину швидкості обігу грошей можна визначити так:

,

Де V - швидкість обігу грошей;

М- середня маса грошей, що перебуває в обігу за певний період;

Р - середній рівень ціни на товари та послуги;

Q- фізичний обсяг товарів та послуг, що реалізується в даному періоді

З наведеної формули випливає, що швидкість обігу грошей прямо пропорційна обсягу пред'явлених для продажу товарів та послуг у грошовому виразі (РQ) й обернено пропорційна обсягу маси грошей в обігу.

Швидкість обігу грошей перебуває під випливом багатьох чинників з різним напрямком і інтенсивністю дій. За напрямком діїїх можна поділити на дві групи:

1) ті, що діють на боці платоспроможності попиту (зміна попиту на гроші, розвиток структури споживання, розвиток культурних потреб тощо);

2) ті, що діють на боці пропозиції (обсяг, структура та ефективність виробництва, рівень розвитку ринкових відносин і деякі інші).

Зміна попиту на гроші виражається зміною бажання економічних суб'єктів мати у своєму розпорядженні певний запас готівки грошей, як високоліквідних активів. Якщо таке бажання збільшується, то витрачання грошей відбувається менш інтенсивно від надходження. У цьому разі грошовий обіг уповільнюється. Якщо попит на гроші зменшується, то витрачання їх буде інтенсивнішим за надходження. У цьому разі грошовий обіг прискориться. Отже, швидкість обігу грошей та попит на них можна розглядати як два взаємопов'язаних показники з оберненою залежністю.

Швидкість обігу грошей та їх маса впливають на економічні процеси своєю зміною протягом певного періоду шляхом прискорення чи сповільнення. Зміна швидкості обігу грошей відображає такі процеси:

а) збільшення або зменшення пропозиції грошей в обігу;

б) ускладнює або полегшує регулювання грошового обігу;

в) показує інтенсивність економічних змін, які становлять основу грошового обігу.

Спостереження і аналіз швидкості обігу грошей дає можливість визначити напрямки і методи регулювання грошового обігу.

Прогнозування і регулювання швидкості обігу грошей відноситься до одного з найскладніших економічних процесів. Крім кількісної зміни маси грошей в обігу практика ще не виробила інших дійових інструментів оперативного регулювання швидкості обігу грошей для визначення їх впливу на кон'юнктуру ринку. Необхідність прискорення швидкості обігу грошей може здійснюватися зменшенням їх кількості в обігу. І навпаки, зменшення швидкості обігу грошей можна досягнути за рахунок збільшення грошей в обігу.








Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 1199;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.