Економічні проблеми
Економічні проблеми розробляла історично-економічна підсекція історичної секції при ВУАН. В першу чергу нею вивчалися джерела, велась пошукова архівна робота в Полтаві, Одесі, Житомирі, Дніпропетровську, Харкові. Наприклад, О.Грушевський та Ів.Бойко продовжили студії над Румянцевським описом Малоросії як. джерелом з історії соціально-еконвмічного розвитку в період Гетьманщини (др. пол. XVIIIст.). До цієї роботи -були залучені і аспірати - М.М.Ткаченко, С.В.Шамрай, І.П.Пусювійі. Розроблялися також проблеми аграрного капіталізму на Україні в XIX ст., реформи 1861-1863 pp. і селянського руху ХІХ-ХХ ст. (аспіранти О.М.Степаиишина, С.В.Шамрай, С.В.Глушко)1».
Так чи інакше, економічних проблем торкалися всі історичні установи та їх працівники. Однак слід визнати, що спеціальне вивчення економічної історії України не було добре поставлене,
89 Там само, ф. X, спр.17192, арк. 14-14а; спр.18623, арк. 4-5; Україна. - 1927., -
Кіі.5.-С 181-182.
90 ЦНБ, IP, ф. X, сігр.1686, арк. 14-15; ф. X, crip. 17802-17805, арк. 2.
Ніало вибірковий характера і стосувалося лише окремих проблем (VIII - поч. XX сі.
К Деякою мірою історико-економічна підсекція дублювала роботу Воціалміо-економічного відділу ВУАН, і це також обумовлювало Влабкість та ііескоордиповапість її роботи.
Україна у міжнародних відносинах
Питання про місце України в світі, Європі, слов'янстві та серед Ьлизьких сусідів протягом усієї її історії було одним з основних концептуальних напрямків програми історичних установ М.С.Грушевського. Розроблення цих проблем дозволяло виявити типологію і відмінності історії України і загалом українства серед Інших народів. На жаль, через матеріальні і побутові (але не наукові) причини М.С.Грушевськии не міг відразу розпочати організацію дослідження даного напрямку, який почав розвиватися лише через чотири роки після повернення вченого, коли його життя і діяльність почали ускладнюватися. Це спричинило до того, їщо розгорнути організацію мережі установ по вивченню становища
України в світі М.С.Грушевському так і не вдалося.
1928 р. історична секція планувала відкрити серію комісій по взаємозв'язках українського народу з великоруським, білоруським, польським, словацьким, мадярським, молдавським, турецьким,
татарським етносами. Однак через відсутність дотації з 16 лютого
"почала діяти лише Україно-молдавська комісія, яка встановила
добрі взаємини з Молдавським науковим комітетом. Голова комісії
М.СгГрушевськиП бачив її мету не лише в дослідженні українсько-
-молдавського" симбіозу в історії, а ширше - „маючи на увазі
соціологічний дослід питання, куди входить не тільки історія, але
і мова, і література, і фольклор, етнографія, економіка, статистика
тощо, а також вивчати сучасність у новому розумінні". Однак
комісія не змогла розгорнути активну діяльність: кошти не були
виділені, співробітники працювали безкоштовно. М.С.Грушевськии
поставив питання про необхідність зв'язків і обміну літературою з АН у Бухаресті (Відрізані від Бесарабії і Буковини, ми дуже багато не зробимо). Отож, вдалося відрядити до Балти трьох співробітників, і почалось розроблення питань колонізації молдаванами
і
Поділля, Херсонщини та інших українських земель. При цьому намітилась деяка політизація . бесарабського питання. М.С.Грушевський застерігав, що „чисто наукова робота може стратити вартість, бо політичні мотиви вийдуть на сам верх. До всіх питань язикових, статистичних, етнографічних слід підходити науково", в даному разі „можна ділити території, а не національності".
Не дивлячись на складні матеріальні умови, комісії вдалося провести цілий ряд наукових заходів: конференцію (12 червня 1929 p.), сесію (жовтень 1929 p.), пленарне засідання (17—18лютого 1930 р.), на якому з доповіддю „Україно-молдавські відносини середини XVII ст." виступав М.С.Грушевський. Однак наукова робота в комісії все ж фактично припинилася у 1931 p., коли на пленумі наукового комітегу 23-24 травня зі складу комісії був виключений Гординський і прийнята резолюція „вітати ДПУ за боротьбу з шкідливими елементами"5".
Ще 29 червня 1928 р. історична секція винесла рішення про утворення українсько-мадярської комісії, яка фактично так і не була зорганізована92.
Загалом широкий план комісій з міжнародних зв'язків України не був втілений в життя і даний напрямок з огляду його спеціального виділення і організації був лише започаткований.
Дата добавления: 2014-12-04; просмотров: 937;