VІ. Економічні розрахунки.
Для визначення економічної ефективності капіталовкладень при будівництві автомобільної дороги необхідно виконання умови:
,
де К – капітальні витрати на будівництво а/д; Т – економія транспортних витрат.
Вартість будівництва а/д визначається за кошторисом, або середньостатистичної вартості будівництва 1 км дороги (В), для ІІІ категорії – 120000 у.о.
Отже, , де L – довжина дороги.
Транспортні витрати визначаються за 1 рік:
,
де N – середньорічна добова інтенсивність руху транспортного потоку за перший рік експлуатації автомобільної дороги, авт/добу; V – середня швидкість руху транспортного потоку, км/год.; с – вартість машино-години.
Транспортні витрати визначаються в залежності від конкретних умов, в даному випадку – перевезення вантажів і пасажирів по існуючій мережі доріг та по ґрунтовій дорозі.
Середня швидкість по існуючій мережі доріг визначається відповідно до категорії ділянок доріг, по якій здійснюється перевезення. ІІІ категорія – 71 км/год.; IV категорія – 70 км/год.; по ґрунтовій дорозі – 20 км/год.
Транспортні витрати розраховуються для нової дороги та для об’їзду по мережі доріг окремо. Тоді економія транспортних витрат буде: .
;
Розраховуємо термін окупності: ; .
Будівництво дороги економічно вигідно.
6.1. Техніко-економічне обґрунтування доцільності реконструкції.
Для визначення економічної ефективності капіталовкладень при реконструкції доріг потрібно враховувати:
- витрати на реконструкцію а/д;
- витрати на експлуатацію а/д;
- економію транспортних витрат.
Капітальні вкладення на реконструкцію а/д визначаються кошторисом, або середніми значеннями по Україні за 1 км дороги: з IV категорії у ІІІ категорію – 25000 у.о.
Витрати на експлуатацію 1 км дороги визначаються як середньостатистичні по Україні або для регіону, де проектується автомобільна дорога: ІІІ категорія – 1600 у.о.; IV категорія – 800 у.о.
Економія транспортних витрат залежить від часу проїзду автомобіля по визначеній ділянці дороги: , годин, де t – час проїзду одного автомобіля по дорозі; tі – час проїзду одного автомобіля по ділянці дороги з постійними дорожньо-транспортними умовами.
Ділянки автомобільної дороги з постійними дорожньо-транспортними умовами визначаються за поздовжніми похилами, шириною проїзної частини, наявністю горизонтальних кривих та інтенсивністю руху. Необхідною умовою є те, що по всій довжині ділянки ці показники не змінюються.
Час проїзду автомобіля по даній ділянці дороги визначається як до, так і після реконструкції на основі графіку швидкості.
Транспортні витрати до і після реконструкції розраховуються за один рік. , де N – добова інтенсивність руху; с – вартість 1 авт/год, приймаємо 2 у.о.
Економія щорічних транспортних витрат складає: .
Швидкість руху розраховується на кожній ділянці автомобільної дороги. Послідовно виявляється вплив кожного дорожнього показника на швидкість транспортного потоку. Для подальших розрахунків приймається мінімальна швидкість руху для даної ділянки а/д.
До дорожніх умов відносяться:
VВ – категорія дороги (ширина проїзної частини);
VR – радіус горизонтальних кривих, м;
Vi – поздовжній похил (частка одиниці);
Vp – рівність покриття, см/км.;
Vоб – обмеження швидкості руху.
Середня швидкість вільного руху визначається в залежності від категорії дороги та складу транспортного потоку:
, де a,b,d – частка одиниці різних типів автомобілів в транспортному потоці.
Середня швидкість транспортного потоку, в залежності від радіусу горизонтальної кривої визначається:
Середня швидкість транспортного потоку в залежності від поздовжнього похилу:
, де V0 – середня швидкість транспортного потоку, що відповідає пропускній здатності дороги (25 км/год.).
На основі цих залежностей будується графік середньої швидкості руху до і після реконструкції. Термін окупності визначається на основі графіку з урахуванням середніх та капітальних ремонтів.
Дата добавления: 2014-12-13; просмотров: 1086;