Основні напрямки перебудови М. Горбачова та її наслідки.

Після смерті Генерального секретаря ЦК КГІРС К. Черненка в березні 1985 р. на посаду керівника КПРС та СРСР було обрано М. Горбачова. Саме за його ініціативи розпочалася перебудова в СРСР (кві­тень 1985 р.). Перебудова мала охопити п'ять про­відних сфер життєдіяльності суспільства: економіку (перехід від екстенсивних методів господарювання до інтенсивних), внутрішню політику (демократи­зація суспільного життя та народовладдя), зовнішню політику (припинення «холодної війни» та побудо­ва спільного європейського дому); соціальну сферу (покращення матеріального та культурного добро­буту населення); ідеологію (ліквідація цензури, глас­ність, вільний вияв думки громадян). Теоретично ідеї перебудови мали шанс на реалізацію, але, як пока­зало життя, крім загальних декларацій, М. Горбачов так і не зміг протягом шестирічного періоду вису­нути будь-яку практичну концепцію реформування радянського суспільства.

Перебудова швидко зайшла в глухий кут, погли­била суспільно-політичну, економічну та національну кризи, завершилася розпадом СРСР. Партійне керів­ництво України па словах однозначно підтримувало дії кремлівського керівництва, а насправді певний час блокувало персбудовчі процеси в Україні.

Перебудова мала чотири етапи-, березень 1985 — січень 1987 р. —-перебудова здійснюється під гаслом «більше соціалізму»; 1987—1988 рр. — основний лейт­мотив — «більше демократії»; 1989—1990 рр. — роз­межування і розкол у таборі провідників перебудови; 1991 р. — перемога радикал-реформізму, розпад СРСР.

Перебудовчі процеси в Україні контролювались управлінською номенклатурою тоталітарної держа­ви. Протягом 1985—1987 рр. в Україні не існувало політичних сил у вигляді громадських об'єднань та народних фронтів, аналогічних до тих, що виникли в Прибалтиці та Росії. Пасивність широких народних мас має своє пояснення. На тлі загального, насампе­ред економічного, розвалу ситуація в Україні зали­шалася відносно стабільною. Крім того, керівництво УРСР на чолі з В. Щербицьким жорстоко контро­лювало ситуацію.

Був ще один важливий суб'єктивний чинник. Гласність у союзних республіках почалася з гострої критики перших партійних керівників і партноменклатури різного рангу. В. Щербицький, який сімнад­цять років очолював Компартію України, залишався ортодоксальним комуністом і перетворився на одно­го з опонентів М. Горбачова. Преса називала Україну заповідником застою.

Чорнобильська катастрофа (квітень 1986 р.) сприяла пожвавленню суспільно-політичного руху в республіці. 13 листопада 1988 р. в Києві відбувся перший за роки радянської влади масовий мітинг (20 тис. учасників), присвячений екологічним проб­лемам. Крім питань екології, гострій критиці були піддані посадові особи, винні в чорнобильській тра­гедії та її наслідках.

У 1989 р. Україною прокотилася хвиля шах­тарських страйків, які поруч з економічними вимо­гами гостро ставили і політичні питання — відмова в довірі номенклатурі та чиновникаМ-бюрократам. Наймогутніший шахтарський страйк мав місце у липні 1989 р. Його започаткували гірники шахти "Ясинуватська—Глибока". Страйк охопив 193 шах­ти з 400.

В умовах різкого загострення соціально-економіч­ної кризи, зростання цін і невпинного погіршення життєвого рівня населення навесні 1990 р. відбулися перші демократичні вибори до Верховної Ради, які посилили розша­рування політичних сил.

У вересні 1989 р. виникла масова політична організація — Рух (Народний Рух України за перебудову). Одна заводною створювалися політичні партії України (Українська республіканська партія, Демо­кратична партія України, «Партія зелених», Партія демократичного відродження України та ін ).16 липня 1990 р. Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України, яка стала передвісником незалежності нашої держави.

 








Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 5965;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.