Рівні управління школою

Рівень управління Суб’єкти управління
І рівень Директор, керівники ради школи, учнівського та батьківського комітетів, громадських об’єднань (визначають стратегічна напрямки розвитку школи).
ІІ рівень Заступники директора школи, соціальний педагог, психолог, помічник директора з господарської частини.
ІІІ рівень Педагогічний колектив, класні керівники.
ІV рівень Учнівський колектив та батьківський колектив (виокремлення даного рівня свідчить про суб’єкт – суб’єктні стосунки в системі “педагог – учень”).

 

У цій ієрархічній системі кожен вищезазначений рівень суб'єкта управління слугує водночас об'єктом управління відносно тих рівнів, що знаходяться вище.

У підсистемі, що управляється, провідне місце займає учнівський колектив, що, в свою чергу, поділяється на загально шкільний колектив та колектив на рівні класу.

Однак, педагогічна система – завжди відкрита, і школа не є винятком, адже вона співпрацює з багатьма різноманітними установами з метою всебічного розвитку особистості учня.

Розуміння того, що школа є складною відкритою системою і об'єктом управління, допомагає сконцентрувати увагу керівників загальноосвітнього навчального закладу, учителів, учнів на визначення цілей і способів досягнення результату, на створення умов належного функціонування педагогічного процесу, відбір змісту і використання різноманітних форм, методів і засобів навчально-виховної роботи. У цьому випадку управління педагогічною системою дозволяє зберегти її цілісність і одночасно змінювати, впливати на дію її окремих компонентів.

Управління сучасною школою є складною системою з багатьма внутрішніми взаємозв'язками. Його ефективність багато в чому залежить від правильного розподілу обов'язків на першому та другому рівнях управління.

Діяльність директора школи регламентується Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, згідно з яким директором може бути лише громадянин України, який має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менше 3 років, успішно пройшов атестацію керівних кадрів освіти у порядку, встановленому Міністерством освіти і науки України. Саме директор є найвищою посадовою особою в школі, діє від імені школи, представляє її в усіх організаціях, розпоряджається її майном і коштами, укладає договори, видає фінансові доручення, відкриває у банку рахунок, розпоряджається кредитами, видає накази по школі, його вказівки є обов’язковими для її учнів та учителів. Директор організовує планування змісту та забезпечення навчально-виховного процесу, несе за нього відповідальність. До його обов’язків належить також піклування про здоров’я, безпеку учнів, про створення умов для позакласної та позашкільної роботи. Директор наділений адміністративною владою, і від уміння користуватися нею залежить його авторитет.

Директор школи керує роботою своїх заступників, узгоджує спільну діяльність адміністрації школи з громадськими організаціями, вчителів та учнів, відповідає за комплектування класів і працевлаштування випускників.

Один з найголовніших напрямів роботи директора – добір і розстановка педагогічних кадрів. У сфері його компетенції організація роботи ради школи, педагогічної ради, батьківського комітету, батьківського всеобучу, загальне керівництво методичною роботою, навчально-виховним процесом, координація позакласної роботи вчителів. Директор несе відповідальність за організацію роботи з охорони праці і техніки безпеки, забезпечення гігієни праці учнів і вчителів.

Заступник директора з навчально-виховної роботи організовує і контролює процес навчання школярів, їх загальноосвітню і трудову підготовку, всебічний розвиток і поведінку; контролює виконання навчальних планів і програм, якість знань, умінь і навичок учнів; здійснює керівництво методичною роботою з учителями школи, складає і контролює розклад уроків, графіки факультативних і гурткових занять, контрольних, проведення лабораторних робіт, навчальних екскурсій. Відповідає за звітність із питань навчально-виховного процесу, організовує методичну роботу предметних комісій та методичних об'єднань, діяльність шкіл передового досвіду кращих педагогів; контролює роботу шкільної бібліотеки, навчального сектора учкому; контролює роботу груп подовженого дня.

Важливий блок діяльності завуча з навчально-виховної роботи складає методична робота. Результат методичної роботи –становлення індивідуальної, авторської, високоефективної системи педагогічної діяльності, коли кожний педагог володіє вмінням здійснювати проблемний аналіз та його основі моделювати, планувати свою діяльність, отримувати окреслені результати.

Зміст методичної роботи краще за все розробляти у вигляді комплексу блоків-спрямувань .

Зміст методичної роботи
загальнокультурна підготовка педагогів
дидактична підготовка (знання 7 – 8 дидактичних концепцій)
соціально-психологічна та фізична підготовка
етична та правова підготовка
виховна підготовка
управлінська підготовка
технологічна та технічна підготовка

Рис. Зміст методичної роботи

 

Найбільш розповсюджені форми те методи роботи з педагогічним колективом відображено в таблиці

 








Дата добавления: 2014-12-02; просмотров: 2023;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.