Рівні педагогічної діагностики
Ми вже неодноразово зазначали. Ідо навчально-виховний процес у школі - це складна багатовимірна динамічна система, яка постійно змінюється та розвивається. Діагностика цього процесу можлива на різних рівнях, серед яких виділяють три рівні пізнання.
Перший рівень називається компонентною діагностикою тому, що на цьому рівні досліджуються окремі компоненти педагогічного процесу. Для педагогічної діагностики такими істотними структурними складовими є: загальний фізичний розвиток школяра, його соціальний розвиток, профорієнтаційна спрямованість; виховні можливості класного колективу; загальні складові навчального процесу в класі та виховний потенціал сім'ї. Разом з тим, кожна з названих складових частин може бути представлена конкретними характерними компонентами. На рівні компонентної діагностики за допомогою спеціальних методів дослідження вивчаються всі компоненти, що входять до кожної названої структури.
Па рівні структурної діагностики відбувається аналіз результатів компонентної діагностики та формулюються відповідні діагностичні висновки за кожною структурною частиною. При структурній діагностиці за допомогою статистичних методів визначаються сутнісні характеристики педагогічних процесів. На основі виявлених зв'язків між окремими складовими процесу створюються логіко-математичні моделі. Цей рівень дозволяє перейти від вивчення окремих виявів сформованості особистості до дослідження складних особистісних утворень, громадської та соціальної позиції особистості, її загальної спрямованості тощо, тобто дослідити системні явища, які змінюються з часом.
На рівні системної діагностики проводиться аналіз отриманих результатів і висновків структурної діагностики та формулюються науково-обґрунтовані висновки, які характеризують:
особливості системи навчання та виховання даної школи (класу);
функціонування досліджуваної педагогічної системи (динаміку її
розвитку);
істотні внутрішні та зовнішні зв'язки педагогічної системи; перспективи педагогічної системи;
і 54
правильність вибраних засобів і способів досягнення педагогічної
мети.
Рівень системної діагностики дозволяє не тільки виявити основні взаємозв'язки в середині процесу, але й передбачити основні результати формування особистості з урахуванням чинників, що впливають на неї. На цьому етапі у дослідника з'являється можливість розробляти нові змістові теорії формування особистості.
Дата добавления: 2014-12-01; просмотров: 1319;