Основні визначення і поняття. Людський капітал – це соціально-економічна категорія, похідна від категорій «робоча сила», «трудові ресурси»
Людський капітал – це соціально-економічна категорія, похідна від категорій «робоча сила», «трудові ресурси», «трудовий потенціал», «людський фактор». Людський капітал може розглядатись як сукупність належних працівникові природних здібностей (здоров’я, творчої схильності тощо), а також самостійно нагромаджених (набутих в результаті досвіду) та розвинутих ним внаслідок освіти, професійної підготовки, оздоровлення.
Персонал підприємства – це сукупність постійних працівників, які мають необхідну професійну підготовку й навички роботи для певного виду діяльності. Від ефективності їх праці значною мірою залежать результати діяльності та конкурентоспроможність підприємства.
За статистичними даними [26], середньооблікова чисельність штатних працівників, зайнятих у будівництві, – понад 336 тис. осіб, що становить біля 3,2% від чисельності працівників, зайнятих в економіці України.
Персонал підприємства може розглядатися за різними класифікаційними ознаками (рис. 7.1).
Рис. 7.1. Класифікація персоналу підприємства
Залежно від виконуваних функцій весь персонал поділяється на чотири категорії: керівники, спеціалісти, службовці, робітники.
Кваліфікація – це сукупність спеціальних знань і практичних навичок, що обумовлюють ступінь підготовленості робітника до виконання професійних функцій певної складності.
Структура кадрів підприємства – це відносне (відсоткове) співвідношення окремих категорій кадрів у межах їх загальної чисельності.
Зміна структури кадрів будівельного підприємства відбувається під впливом таких факторів: науково-технічний прогрес (зростання рівня механізації та автоматизації виробництва, впровадження нових технологій тощо); зміна у структурі об’єктів будівництва; удосконалення структури управління будівництвом. Станом на початок 2012 р. працівники з повною вищою освітою становили 26%.
Економічні вимірники ефективності праці – це споріднені показники, а саме: продуктивність праці(виробіток) та трудомісткість праці (рис. 7.2).
Рис. 7.2. Показники економічної ефективності праці
Продуктивність праці (виробіток) – це показник ефективності, плодотворностіпраці людини, її здатність створювати за одиницю часу (годину, зміну, місяць, квартал, рік) певну кількість доброякісної продукції, не зашкоджуючи при цьому здоров’ю працівників та довкіллю[4].
Трудомісткість праці – це показник, що є зворотним до продуктивності праці, і показує, скільки праці (людино-годин, людино-років) слід витратити на виробництво одиниці будівельної продукції:
Вр = Qр / Чо,
де Вр – річний виробіток;
Qр – річний обсяг будівельно-монтажних робіт у вартісному або натуральному вимірі;
Чо – середньооблікова чисельність працюючих.
За статистичними даними [26] у 2011 р рівень продуктивності праці у будівництві України складав 266,4 тис. грн на 1 робітника, що становить 16% від рівня цього показника у США і 30% від рівня країн Євросоюзу.
З економічної точки зору значення зростання продуктивності праці полягає в умовному вивільненні робітників при виконанні того самого обсягу робіт (у скороченні їх потреби), або у здатності з тією ж самою кількістю працюючих виконати більший (додатковий) обсяг робіт.
Приклад (задача). Річний обсяг будівельно-монтажних робіт підприємства становить 26 000 тис. грн. Чисельність працюючих – 100 осіб. У наступному році очікується зростання продуктивності праці на 10%. Знайти: 1) Скільки можна вивільнити працівників (скорочення потреби у працівниках) при виконанні того самого обсягу робіт? 2) Який додатковий обсяг робіт може бути виконаний за умови збереження чисельності працюючих?
Розв’язання задачі.
Продуктивність праці у звітному році:
26000 / 100 = 260 тис. грн на 1 людину за рік.
Продуктивність праці у наступному році:
260 * 1,1 = 286 тис. грн.
Потреба у працівниках за умов збільшення продуктивності праці:
26000 / 286 = 90,91 людино-років.
Скорочення потреби у працівниках: 100 – 90,91 = 9,09 людино-років.
У разі збереження чисельності працюючих додатково може бути виконаний обсяг робіт:
9,09 * 286 = 2600 тис. грн. Сукупний обсяг робіт становитиме 26000 + 2600 = 28600 тис. грн, тобто на 10% вищий, ніж у попередньому році.
Світова економіка знає чотири великих поштовхи щодо зростання продуктивності праці у матеріальному виробництві, і зокрема, у будівельній галузі:
– впровадження машин, механізація праці (19 сторіччя);
– наукова організація праці (поточне будівництво, сітьові моделі, нормування праці, оптимізація календарного планування робіт, тощо) – початок 20 сторіччя;
– запровадження в управління виробництвом сучасних інформаційних технологій.
– перехід від поняття «робоча сила» до поняття «людський капітал».
Виходячи з досвіду економічно розвинених країн, зокрема Японії, якщо резерви суто організаційно-технічних чинників зростання ПП (рівень механізації, організації праці) вже майже вичерпані, то ефективність інвестування в людський капітал обмежень не має.
Дата добавления: 2014-12-26; просмотров: 828;