Місцевий і всесвітній час. Час на різних меридіанах.
Відомо також, що годинні кути відраховуються від верхньої частини меридіана точки спостереження за годинниковою стрілкою. Якщо в один і той же фізичний момент часу спостерігати одне і те ж світило з двох точок земної поверхні, що знаходиться на різних меридіанах, то різниця годинних кутів цього світила буде дорівнювати різниці географічних довгот цих точок.
Нехай точками земної поверхні є довільні точки і , тоді
. (4.1)
Змінимо в (4.1) годинні кути відповідним значенням, отриманим з формули зоряного часу (3.2),
Підставивши ці вирази в (4.1) і враховуючи те, що для однієї і тієї ж зірки пряме сходження в один і той же момент спостереження буде однаковим, отримаємо
. (4.2)
Якщо припустити, що з точок і земної поверхні в один і той же фізичний момент часу спостерігалося істинне Сонце, то в (4.1) будуть входити годинні кути істинного Сонця і , які можна виразити через істинний час, використавши формулу (3.3). Тоді отримаємо
. (4.3)
Аналогічно можна було б використати спостереження середнього екваторіального Сонця і, замінивши в (4.1) годинні кути виразами, отриманими на основі формули (3.20), знайти
. (4.4)
В формулах (4.2), (4.3) і (4.4) час , , відноситься до меридіана відповідної точки. Цей час отримав назву місцевого часу, і він може бути місцевим зоряним часом , місцевим істинним часом чи місцевим середнім часом .
Формули (4.2), (4.3) і (4.4) є важливими в геодезичній астрономії, оскільки вказують, що різниця географічних довгот двох довільних точок земної поверхні дорівнює різниці однойменного часу в цих точках, зафіксованого в один і той же момент.
Це положення лежить в основі визначення географічних довгот методики геодезичної астрономії.
Нехай точка земної поверхні є точкою, що належить Грінвічському меридіану. Тоді довгота цієї точки і із формул (4.2), (4.3) і (4.4) отримаємо:
(4.5)
В (4.5) - відповідно зоряний, істинний і середній час на Грінвіцському меридіані. Середній час на Грінвіцському меридіані називається всесвітнім часом. В технічній літературі його часто позначають як UT (Universal Time).
Дата добавления: 2014-12-26; просмотров: 1176;