Класифікація воєн

Рівень класифікації збройних конфліктівза якісним змістомпропонується доповнити такими ознаками:

за характером участі в конфлікті - пряме й посереднє;

за якістю протиборчих військ (сил) - регулярні, ірегулярні чи змішані сили, бандоформування, антидержавні терорис-тичні групи.

Що стосується класифікації конфліктів за кількісним змістом, то його пропонують подати наступним чином:

за розташуванням району конфлікту - всередині держави, прикордонний, віддалений від держави;

за способом розв'язання - раптовий напад, ескалація агресії;

за характером театру воєнних дій - континентальний, океанський, морський, повітряний, космічний;

за кількістю військ, що притягаються, - від обмеженого військового контингенту до оперативно-стратегічного угрупування військ (сил) з обох сторін;

за формами і способами воєнних дій - операції, бойові дії (класичні), партизан-ські, нетрадиційні, незавершені, широко-масштабні, блокадні, позиційні, манев-рені, операції сил спеціального призна-чення, контртерористичні та антитеро-ристичні операції;

за тривалістю воєнних (бойових) дій - швидкоплинні, затяжні (тут же війна на виснаження);

за кількістю втягнутих у війну держав - коаліційні, коаліція проти однієї дер-жави, держава проти держави.

Тут же можна розділити війни за масштабом:

"Світова війна" - війна крупних коаліцій, блоків, союзів держав, в котру прямо чи непрямо втягуються провідні країни світу і котра розповсюджується на всю чи більшу частину континентів, акваторій, океанів і морів, повітряний і космічний простір. Війна ведеться з рішучими цілями, відрізняється глобаль-ним розмахом і жорстокістю форм воєн-них дій, супроводжується великими руй-нуваннями, багаточисельними втратами серед збройних сил та мирного насе-лення.

"Регіональна війна"- війна за участю двох чи кількох держав, що ведеться в межах одного регіону і зачіпає інтереси переважно країн, які розташовані в цьому регіоні. Вона може стати результатом ескалації локальної війни або збройного конфлікту.

"Локальна війна" - це війна за участю двох чи кількох держав, що ведеться в окремому районі з обмеженими цілями. Вона може стати результатом ескалації збройного конфлікту.

"Збройний конфлікт" - розв'язання протиріч із застосуванням збройної боротьби, який не переходить у війну (відсутній акт оголошення війни).

"Міжнародний конфлікт" - розв'язання протиріч, в якому беруть участь дві чи декілька держав.

"Внутрішній конфлікт" - розв'язання протиріч, де протиборство йде в межах однієї держави.

"Прикордонний конфлікт" - проти-борство у формі воєнної сутички на кордоні.

"Збройний інцидент" - короткочасні бойові дії, що ведуться чи навмисне, чи організовано як привід для розв'язання війни.

"Воєнна акція" - обмежені по цілі, масштабу і часу односторонні чи коаліційні бойові дії превентивного чи відволі-каючого характеру.
Загальною рисою для війни і зброй-ного конфлікту є розв'язання протиріч, що виникають, за допомогою воєнної сили. Різниця між ними полягає в тому, що при веденні війни можуть застосовуватися всі форми боротьби, і вона вимагає викорис-тання воєнно-економічного потенціалу держави. Збройний же конфлікт обме-жений тільки веденням бойових дій, в котрих звичайно задіяна незначна частина збройних сил та економіки держави.

"Громадянська війна". Це поняття важко піддається визначенню. В цілому такий вид збройного насильства може розглядатися як одна з форм внутріш-нього збройного конфлікту. При цьому воєнні дії можуть носити обмежений характер (Ірландія, Алжир, Китай). В інших випадках вони можуть визначати все суспільно-політичне життя держави протягом тривалого історичного відрізку (Судан, Чад, Ліван, Ангола). У джерел громадянської війни, як правило, лежать дії соціально організованого класу чи угрупування. В ході війни прийняті раніше законодавчі акти втрачають свою юридичну силу, по крайній мірі, для однієї з сторін. Часто, вже на ранніх етапах громадянської війни проходить її інтернаціоналізація, що само по собі створює передумови для виникнення міждержавних збройних конфліктів та локальних війн.
Війна може проходити всередині держави і буде однією з форм застосування збройного насильства, вона направлена на дестабілізацію внутрішньої обстановки, повалення конституційного ладу, проти мафіозних і бандитських формувань.

 

 








Дата добавления: 2014-12-22; просмотров: 1974;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.