Історичні типи війни
Війни рабовласницької формації. Походи армій проти племен за рабами, вторгнення народів і племен в держави, міждержавні, в тому числі коаліційні війни, війни між угрупуваннями знаті, повстання рабів.
Війни феодалізму. Крім вищеозначених в древній період, релігійні війни (хрестові походи), міжусобні війни знаті, селянські війни.
Війни домонополістичного капіталізму. Колоніальні війни, глобальні коаліційні війни, соціальні та ідеологічні, в тому числі цивільні і революційні війни.
Війни імперіалізму. Світові війни, визвольні війни деколонізації, війни при розпаді держав (СРСР, Югославія).
Міжусобні війни. Поширений у феодальну епохи тип війн між знаттю, часто представниками однієї і тієї ж династії. Наприклад, на Русі князі нерідко переходили з міста в місто, і ворогували саме з певними князями і пологами. Таким чином, такі війни не можна визнати в чистому вигляді війнами між містами і князівствами. На Русі було кілька масштабних міжусобиць, що досягають масштабу громадянських воєн, наприклад, феодальна війна першої половини XV століття.
Династичні війни. Спочатку те ж, що і міжусобні війни у феодалізмі. У Новий час (XVI-XIX століття) усілякі війни за спадщину стали формою боротьби європейських коаліцій за владу в регіоні і в колоніях. Росія, зокрема, брала участь у війні за Польську спадщину 1733-1735 років, вплинула на війну за австрійську спадщину 1740-1748 років і війну за Баварське спадщину 1778-1779 років.
Війни за спадщину іноді виділяють в окрему категорію воєн за престолонаслідування.
Війни за об'єднання. Групи воєн XIX століття, що відносяться до зусиль Сардинії в Італії і Пруссії в Німеччині об'єднати навколо себе ці країни. Війни за об'єднання Італії та Німеччини почалися в ході буржуазних революцій 1848-1849 років, коли на перший план в ідеології європейських держав вийшов націоналізм. Почавшись в 1848 році війни за об'єднання Німеччини та Італії закінчилися майже одночасно - в 1870-1871 роках.
Козацькі повстання і війни. Виступи особливої соціальної групи - козаків - проти верховної влади. Сформувалося на колишньому давньоруському просторі в кінці XV- початку XVI століть, опинившись в кордонах Польщі та Росії. Найбільш сильним було козацтво України, регулярно підіймається проти Польщі. Донське козацтво було більш лояльно царя, хоч епізодично брало участь у повстаннях. Під козацькими війнами так само розуміють походи козаків проти турків і татар.
Інсургентський рух. Малоінтенсивне немасштабні народні рухи народних мас. Можуть мати окремі спалахи у вигляді повстань, але зазвичай ведуться роками малими групами, напівбандитською формуваннями, часто в лісовій чи гірської місцевості. В історії відомі руху багаудов в Галлії та Іспанії II-V століть, рух гайдамаків в Польщі у XVIII столітті та інші.
Дата добавления: 2014-12-22; просмотров: 1031;