Особливості бухгалтерського обліку як науки

Наука — це динамічна система знань, які розкривають нові явища в суспільстві і природі з метою використання їх у практичній діяльності людей.

Історія розвитку бухгалтерського обліку показує, що він являє собою самостійну галузь наукових знань, яка має певні системоут­ворюючі ознаки і є частиною системи економічних наук.

Бухгалтерський облік є самостійною прикладною еконо­мічною наукою і певною галуззю практичної суспільної діяль­ності.

Вища атестаційна комісія (ВАК) України у класифікації еко­номічних наук визнала як самостійну науку 08.00.09 "Бухгалтер­ський облік, аналіз та аудит". Це зумовлено тим що бухгалтер­ський облік за науковими принципами накопичує, групує і систе­матизує факти господарської діяльності, є досконалою інформацій­ною базою управління підприємством. Система аудиту за допомо­гою властивих йому методів та процедур підтверджує дані бухгал­терського обліку і фінансової звітності. Застосування методичних прийомів аналізу дає змогу за даними бухгалтерського обліку роз­крити причинногнаслідкові зв'язки господарської діяльності, активізувати та прогнозувати цю діяльність.

Бухгалтерський облік як наука і практична діяльність тісно пов'язаний з цілою сукупністю фундаментальних і прикладних дисциплін.

Теорія обліку передусім спирається на філософію, яка вивчає найбільш загальні закони розвитку суспільства і пізнання. Ці за­кони визначають розвиток теорії і практики бухгалтерського об­ліку, для яких важливе значення мають такі розділи філософії, як онтологія та гносеологія.

Бухгалтерський облік спирається на широку законодавчу базу, яка регулює діяльність підприємства. Правова регламентація роз­глядається не тільки як метод, а і як принцип управління. Тому юридичні науки, правові дисципліни формують правове поле бухгалтерського обліку підприємств, організацій і установ.

Бухгалтерський облік тісно пов'язаний з економічною теорією і прикладними економіками, які вивчають різні фази відтворен­ня: виробництво — обмін — розподіл — споживання та такі еко­номічні категорії, як виробничі ресурси, ціна, гроші, товар, при­буток. Разом з тим, економічна теорія є методологічною базою інших економічних наук, менеджменту і маркетингу.

Бухгалтерський облік як функція управління тісно пов'язаний із плануванням, аналізом, контролем і регулюванням.

Планування і прогнозування використовують облікову інфор­мацію для складання планів і прогнозів і контролю їх виконання, таким чином, між обліком і плануванням мають місце прямі та зво­ротні зв'язки.

Аналіз є проміжним етапом процесу управління між збором інформації і прийняттям рішень щодо оперативного регулювання виробництва і планування господарської діяльності економічних суб'єктів. Аналіз вимагає знання методів та прийомів, що дає мож­ливість розкрити внутрішню природу об'єкта, його взаємозв'язки і напрями розвитку.

Контроль дає змогу здійснювати важливу функцію обліку щодо контролю господарської діяльності та майна підприємства, дотри­мання чинного законодавства та умов укладених угод, доцільності та ефективності господарської діяльності. Контроль може здійсню­ватися через ревізію й аудит, судово-бухгалтерську експертизу.

Регулювання виступає важливим елементом постановки цілей, визначення шляхів їх досягнення і вибору оптимальних варіантів вирішення та найкращої альтернативи. Багатовекторний підхід до бізнесу визначає основні важелі регулювання: економічні, правові, податкові тощо.

Прийняття управлінських рішень на рівні підприємства інко­ли вимагає тісної інтеграції і взаємодії конкретних функцій упра­вління. Так, для ефективного процесу управління створюють ком­плекс, що включає бюджетне планування, облік виконання бю­джету та бюджетний контроль, або так звану систему бюджетування, оскільки бухгалтерський облік як внутрішня інформацій­на система забезпечує змістовне планування і здійснення контро­лю діяльності підприємства.

У сучасних умовах ризиків, мінливості та невизначеності гос­подарської діяльності підприємств важливого значення набуває система контролінгу. Вона ґрунтується на комплексі стратегіч­них наукових дисциплін - прогнозуванні, плануванні, маркетин­гу, обліку, статистиці, аналізі та менеджменті. Функції системи контролінгу реалізуються через створення спеціальної служби, яка організовує збір, обробку, аналіз даних і забезпечує інформацію для менеджерів вищого рівня управління з метою розробки про­гнозу стратегічного розвитку підприємства. Тут, як бачимо, істот­ну інформаційну функцію виконує також система бухгалтерсько­го обліку і звітності.

Математика в сучасних умовах автоматизації обліково-ана­літичних робіт відіграє важливу роль в алгоритмізації облікового процесу, моделюванні господарських процесів, розробці й вико­ристанні економіко-математичних методів аналізу. Теорія ймовір­ностей і математична статистика дають змогу виміряти ступінь відповідності облікових даних реальному стану речей, оцінити ймовірність помилок, що виникають при реєстрації фактів, вико­ристати науково обґрунтовані статистичні методи зведення та гру­пування, вибіркових обстежень.

Соціологія, психологія та етика — це блок дисциплін, які да­ють можливість формувати суспільний імідж та авторитет професії бухгалтера, забезпечувати узгодженість його особистої поведінки та міри відповідальності, об'єктивно властивої представникам цієї професії. Етичні норми встановлюють моральні критерії, якими повинен керуватися і яких зобов'язаний дотримуватися кожен бух­галтер під час здійснення своєї професійної діяльності. Взаємозв'язок бухгалтерського обліку як науки і практики з іншими науками представлено на рис. 1.2.

 

 


Рис.1.2. Взаємозв'язок бухгалтерського обліку з іншими науками

 

Бухгалтерський облік має свою символіку (рис. 1.3). У 1944р. відомий французький вчений Жан Батіст Дюмарже (1874—1946), автор "позитивної" теорії бухгалтерського обліку на відміну від юридичної доктрини обліку, створив міжнародний герб бухгал­терів, який складається з трьох фігур: сонця — бухгалтерський облік освітлює господарську діяльність; ваг — баланс; кривої Бер- нуллі, яка символізує те, що облік, який виник одного разу, буде існувати вічно, та девізу: "Наука, довіра, незалежність!"

 


 

Рис. 1.3. Міжнародний герб бухгалтерів

Асоціацією бухгалтерів і аудиторів України схвалено Герб укра­їнських бухгалтерів, автором якого є відомий вчений, професор М.Т. Білуха. На ньому зображені три предмети — українська дер­жавна символіка, сонце і терези та по колу девіз: "Бухгалтер — професія мужніх і кмітливих". Зображені на Гербі предмети сим­волізують: українська державна символіка — облік виник у Київській Русі і існуватиме вічно; сонце — облік висвітлює госпо­дарську діяльність людини; терези — баланс інтересів та капіталу.

Згідно з Указом Президента України в державі встановлено професійне свято — День бухгалтера, яке відзначається щорічно 16 липня, в день, коли у 1999 р. був прийнятий Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Це свято є свідченням визнання державою незаперечних заслуг і праці по­над мільйонного корпусу фахівців-бухгалтерів, які наполегливо і професійно роблять вагомий вклад у реформування обліку і статистики – приведення національної системи бухгалтерського обліку і звітності у відповідності до потреб ринкової економіки та міжнародних стандартів фінансової звітності.

Отже, бухгалтерський облік є інформаційною системою, в якій розглянуті елементи (мета, завдання, предмет, об’єкт, суб’єкт, види та функції обліку, його користувачі) знаходяться у певному прядку, зумовленому логічним розташуванням структурних елементів, що пов’язані між собою в умовах конкретного місця і часу та становлять єдине ціле.

 

Запитання для самоконтролю.

1. Обґрунтуйте поняття «наука». Які функції вона виконує?

2. Що є предметом науки?

3. Визначить завдання науки на сучасному етапі її розвитку.

4. Охарактеризуйте найважливіші риси науки.

5. Обґрунтуйте поняття «наукознавство».

6. Які основні завдання наукознавства?

7. Визначте основні етапи розвитку науки.

8. Назвіть найголовніші особливості наукової революції.

9. Які розділи визначились в сучасному наукознавстві?

10. Охарактеризуйте систему організації науки в Україні.

11. Яка установа є найвищим науковим центром держави?

12. Охарактеризуйте державну політику України у сфері науки.

13. Аргументуйте самостійність бухгалтерського обліку як науки.

14. Визначте взаємозв’язки бухгалтерського обліку як функції управління.

 









Дата добавления: 2014-12-21; просмотров: 3328;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.